امروز چهارشنبه, 30 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019
تازه ترین خبرها

جاده های بیمار دهلران، در انتظار التیام

وقوع تصادف های اخیر در جاده های دهلران، سوژه مهم محافل خبری و سیاسی شهرستان شده و با واکنش هایی همراه بوده که مهمترین آن دغدغه های مردمی است.
 
 
به گزارش نسیم دهلران؛ وجود جاده هایی با ظرفیت نامناسب، روسازی نامناسب و نا امن، شیب های قائم تند و طولانی و همچنین لغزندگی سطح راه ها از جمله موارد حادثه آفرین در بخش ساخت و ساز جاده ای به شمار می روند.
 
 
استفاده از وسایل نقلیه فرسوده، نقص فنی خودرو، استاندارد نبودن خودروها و ده ها مشکل دیگر نیز از جمله موارد حادثه ساز وسایل نقلیه در کشورمان به شمار می رود.
 
امروزه راه در هر کشور و منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص های توسعه محسوب می‌شود.
 
رشد روز افزون جمعیت و وسایل نقلیه از یک سو و توسعه نیافتن متناسب راه های مواصلاتی در کشور از سوی دیگر، باعث شده تا هر ساله هزاران تن کشته ، مجروح و معلول، شوند، بسیاری از هزینه‌های پنهان از جمله؛ هزینه‌های خدمات پزشکی، روان‌پزشکی، خدمات پلیس و … بر اثر تصادفات و حوادث جاده‌ای درون و برون‌شهری برجامعه ما تحمیل می‌شود.
 
بر اساس آمارهای جهانی، تلفات جاده ای هم اکنون، نهمین عامل مرگ و میر در جهان است که در سال ۲۰۲۰، رده سوم را از آن خود خواهد کرد.
 
شهرستان دهلران، با وجود داشتن محصولات عمده تولیدی در عرصه های نفت و پتروشیمی و نیز کشاورزی، هنوز از داشتن راه های مناسب با ظرفیت های شهرستان بی بهره مانده است.
 
هر ساله مقدار فراوانی از محصولات تولیدی شهرستان دهلران، در حوزه های پتروشیمی و کشاورزی از طریق جاده ها به استان های همجوار و کشورهای همسایه صادر می شود.
 
همچنین تردد گسترده ماشین های سنگین در جاده های دهلران، این شهرستان  را به یکی از شهرستان های پر ترافیک در زمینه حوادث جاده ای تبدیل کرده است.
 
وجود نقاط حادثه خیز در جاده های شهرستان دهلران از علل مهم حوادث و تلفات انسانی در جاده های استان است.
 
 
این روزها در هر نقطه از دهلران از وقوع تصادف خبر داده می شود و با وجود کشته و مجروح شدن بسیاری، مسئول جان باختن و خسارات سنگین برجای مانده، مشخص نیست. 
 
جاده های دهلران - اندیمشک، دهلران - آبدانان، دهلران - مهران، همه و همه مشکل دارند، یا پر از دست انداز و خرابی یا دارای نقاط حادثه خیز و کم عرض و باریک هستند. 
 
برخی مشکل را فرهنگی و ناشی از رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی و بی احتیاطی رانندگان و برخی دیگر مشکل را از نبود ایمنی در جاده ها، کمبود علایم هشدار دهنده و مشکلات زیرساختی می دانند؛ هر قدر هم، ماموران پلیس در این جاده ها حضور داشته باشند، بازهم مشکل تصادف وجود دارد. 
 
دوربین های کنترل سرعت پلیس راه، خودروهای شیک و قبض های جریمه سنگین ماموران پلیس، نیز نتوانسته مشکل را حل کند. 
 
این در حالی است که تردد تانکرهای حامل انرژی از طریق شهر دهلران، معضلی افزون در جاده های این شهرستان شده که وقوع حوادث رانندگی را افزایش داده است.
 
بر اساس این گزارش؛ تصادف های پیاپی در جاده های شهرستان دهلران و کشته و مجروح شدن شمار زیادی از هموطنان در این مسیرها، خاطره های بدی را در اذهان عمومی از جاده های این شهرستان، به جای گذاشته و سبب انتقاد شدید شهروندان دهلرانی، محافل خبری و امام جمعه این شهرستان از وضع نابسامان راههای شهرستان، شده است.
 
امام جمعه دهلران در خطبه نماز جمعه  ۱۵ آذر در خصوص جاده های شهرستان دهلران گفت: می شود ازاینگونه جاده ها  به نام جاده های مرگ، یاد کرد.
 
خطیب نماز جمعه دهلران ادامه داد: امروز دو بانده کردن این جاده ها برای مردم شهرستان دهلران از نان شب هم واجب تر است.
 
دلیل نامگذاری این جاده ها به ((جاده مرگ )) عرض بسیار کم آن بوده که حتی مواقعی دو کامیون نمی توانند از کنار هم رد شوند و این امر بارها موجب تصادف و مرگ عزیزان بی گناه شده است. 
 
آسفالت اکثر جاده های برون شهری مربوط به چندین سال پیش بوده و چند سال یک بار، اداره راه و شهرسازی شهرستان دهلران به  ترمیم راه می پردازد که بارها شاهد گودی ۲۰ سانتیمتری در وسط جاده ها بودیم که علاوه بر صدمات مالی به وسیله نقلیه، موجب تلفات شهروندان شده است.
اهالی این شهرستان که از کشاورزان، دامداران وکارگران، کسبه و …چشم امید به یاری مسئوولین دارند تا شاید توجهی به این ((جاده های مرگ)) نمایند، تا مسافرین، لذت تفریح سفرهاشان، توام با ترس و دلهره نباشد.
تصاویری از جاده های دست نخورده در حال ترمیم دهلران
 
انتهای پیام/
 
 

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد