امروز دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 - Mon 04 23 2018
تازه ترین خبرها

روزگار تلخ شیرینی فروش ها

روزگار تلخ شیرینی فروش ها
 
این روزها چرخ دنده های اقتصاد برای شیرینی فروش های دهلرانی به تلخی می چرخد.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ یکی از مشکلاتی که گریبان گیر همه کشور است بحث نبود اشتغال برای جوانان است.
 
این مشکل در استان ایلام و خصوصاً  شهرستان دهلران کمی حادتر به نظر می رسد البته آمارها طور دیگر می گویند که این یک امر طبیعی است چراکه چند سالی است آمارها به هر بهانه ای بالا و پایین می روند گویا سیاست در آن ها نیز تأثیر گذاشته است.
 
دهلران شهر دیگران
جوانان شهرستان دهلران نسبت به دیگر شهرستان های کشور نسبت به اشتغال امیدشان بسیار کمتر است. در دهلران با وجود اینکه منابع عظیم نفت و گاز وجود دارد اما درصد پایینی از جوانان این شهرستان در شرکت های وابسته به نفت و گاز مشغول کارند.
 
اکثر جوانانی که در شرکت های مذکور مشغول اند در قسمت های خدماتی یا نگهبانی می باشند و جوانان تحصیل کرده با مدارک بالا و مرتبط نفتی جایی در این شرکت ها ندارند.
 
در این گزارش قصد نداریم در خصوص نفت و اشتغال در آن سخن به میان بیاوریم بلکه قرار است در خصوص عدم حمایت از مشاغل آزاد سخن بگویم و تحلیلی شود که چرا در سرزمینی که جوانان آن از بیکاری می نالند از تعداد کم مشاغل آزاد هم حمایت نمی شود تا آن درصد کم هم که در حال نان درآوردن برای خانواده هستند نیز از بین نروند.
 
عدم حمایت از کسبه باعث می شود تا مغازه ها جمع شود و بازار دهلران را دیگران به دست بگیرند که شاید در کوتاه مدت خوشایند به نظر برسد اما در دراز مدت فرهنگ و اقتصاد این شهرستان صدمه های زیادی خواهد دید که جبران ناپذیر خواهد بود.
 
یکی از شغل های آزادی که این روزها دادشان در آمده است صنف قنادها یا همان شیرینی فروش ها می باشد.
 
چندی پیش در کانال تلگرامی نسیم دهلران، مطلبی تحت عنوان "اعتراض کارگاه های قنادی، شیرینی پزی، کلوچه پزی و نان فانتزی پزی دهلران به دلیل صدور بیش از حد پروانه کسب و کار" با تصاویری از شیرینی فروشان به انتشار در آمد که خبر نگار ما برای فهمیدن ماجرا به سراغ این کسبه رفت تا ماجرا را تحلیل نماید.
 
روزگار تلخ شیرینی فروش ها
 
قطبیان یکی از شهروندان دهلرانی که شیرینی فروشی و کارگاه قنادی دارد در این خصوص به خبرنگار ما اظهار کرد: شهر دهلران دارای 5 شیرینی فروش می باشد که باتوجه به خرید مردم و ظرفیت بازار در حدی نیست که از این تعداد بیشتر شود.
 
وی با اشاره به افزایش پروانه کسب در این صنف، افزود: متأسفانه اتاق اصناف به جای تنظیم بازار باعث نابودی بازار قنادها شده است.
 
این شیرینی فروش ابراز نمود: برخی دلیل افزایش پروانه کسب را بالا بردن کیفیت دانسته اند که اگر درست باشد این راه حلی خوبی نیست و مسئولان ذی ربط باید به قنادی هایی که کیفیت شان پایین است فشار بیاورند تا کیفیت شان را بالا ببرند نه اینکه نابود سازند.
 
وی تصریح کرد: بازار رقابتی برای هم برای بالا بردن کیفیت است و هم افزایش اقتصاد اما با این حرکت اتاق اصناف قنادهای دهلرانی اقتصادشان رو به نابودی می رود.
 
روزگار تلخ شیرینی فروش ها
 
بی نان شدن 7 خانوار دهلرانی
قطبیان بیان نمود: در کارگاه من قبلاً 3 کارگر بود که نان آور 3 خانوار دهلرانی بودند ولی اکنون فقط برادرم و خودم در کارگاه کار می کنیم و به دلیل مشکلات اقتصادی که به دلیل عدم حمایت اتاق اصناف از ما به وجود آمده است عذر آن ها را خواسته ام.
 
وی ادامه داد: ما اعتراض خود را اعلام کرده ایم و به این اعتراض از طریق قانون ادامه خواهیم داد تا به عدالت برسیم ولی اگر جواب نگرفتیم من مجبور می شوم شیرینی فروشی و کارگاهم را جمع کنم.
 
یکی دیگر از شیرینی فروش های دهلرانی که یک ماهی می باشد مغازه اش را جمع کرده و به خوار و بار فروشی تبدیل کرده است، به خبرنگار ما گفت: به دلیل تغییر شغل 4 کارگر که در کارگاه داشتم را اخراج نمودم و با آن ها تسویه کردم.
 
بی حمایتی از سوی اتاق اصناف
وی ابراز نمود: هیچ حمایتی از صنف ها نمی شود و من از روی ناچاری شغل خود را عوض کردم.
 
این شیرینی فروش گفت: در اوایل کارم در شیرینی فروش استادی را استان دیگر آوردم و شیرینی های جدیدی را می فروختم که قیمت آن ها از دیگر شهرها ارزانتر بود ولی بسیار به من فشار می آوردند که گران می فروشی و همانند شیرینی های قدیمی بفروش.
 
وی ادامه داد: به دلیل این فشارها استاد شیرینی پز را اخراج و شیرینی های ساده پخت می کردم ولی اکنون شیرینی فروش های جدید با قیمت های بالا آمده است از آن ها حمایت می شود.
 
این شیرینی فروش اظهار کرد: در حال حاضر اضافه شدن شیرینی فروشی به دهلران ضربه زدن به شیرینی فروش ها است.
 
یکی از دلایل اعتراض شیرینی فروش های دهلرانی افزایش شیرینی فروش بود ولی اتاق اصناف در این خصوص اقدامی تا کنون نکرده است و نکته جالب این است که اکنون شیرینی فروشی دیگری نیز به تازگی مشغول فعالیت شده است و مدارک نشان می دهد پروانه کسب نیز ندارد ولی کسی تا کنون با وی برخورد نکرده است که جای سؤال دارد!
 
عمران- رئیس اتحادیه های نانوایی، قنادها و خیاط ها- در خصوص فعالیت این شیرینی فروش گفت:  در اتحادیه هنوز تکلیف صدور پروانه کسب برای این شیرینی فروش جدید مشخص نشده است.
 
وی ابراز نمود: اضافه شدن شیرینی فروشی در دهلران ضربه سنگینی به کارگاه های تولیدی خواهد بود.
 
رئیس اتحادیه های نانوایی، قنادها و خیاط ها عنوان کرد: ما در اتحادیه و اتاق اصناف مهم ترین وظیفه مان حمایت از صنف هاست و باید در این راستا قدم برداریم.
 
عدم اقتصاد مقاومتی در عمل دهلران
یکی از اقدامات اقتصاد مقاومتی حمایت از تولیدات داخلی می باشد در شهرستان ها نیز نباید تولیدکنندگان بومی از بین بروند بلکه باید حمایت شوند تا پیشرفت کنند و کیفیت شان بالا برود.
 
معاون اقتصادی استانداری ایلام چندی پیش در جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان دهلران اظهار کرد: جوانان به فکر شغل های اداری هستند در حالی که افرادی را می شناسم با موبایل ماهانه 300 میلیون تومان درآمد دارند.
 
با توجه به رویکردی که در دهلران در حال پیش و رو است باید در پاسخ این مسئول استانی گفت: شغل آزاد و تولیدی بسیار سود آور است ولی در جایی که از آن حمایت شود نه اینکه به بهانه هایی آن ها را نابود می کنند در دهلران همان شغل کارمندی بهتر است چراکه کسی بفکر نابودی کسی نیست و سر ماه حقوق خود را می گیرند.
 
حمایت در سخن بسیار آسان است اما در عمل است که چیزی دیده نمی شود، ناخوشایندتر از آن این است که از مرکز استان بیایید و حق مأموریت بگیرید و سخن به زبان بیاورید ولی در عمل چیزی دیده نشود.
 
امی است که مسئولان ذی ربط هرچه سریع تر به داد این صنف برسند و اگر هم مسیر این صنف اشتباه است آن ها را به مسیر درست هدایت نمایند.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد