امروز چهارشنبه, 30 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019
تازه ترین خبرها

خطرات جانی در کمین دهلران/ وقتی بی برنامه میزبان می شویم

خطرات جانی در کمین دهلران/ وقتی بی برنامه میزبان می شویم
 
با توجه به نزدیک شدن فصل کوچ عشایر سایر استان ها به دهلران اما هنوز جلسه شورای عشایری و تصمیم گیری در خصوص این موضوع مهم انجام نگرفته است.
 
به گزارش نسیم دهلران، هرساله عشایر کوچ رو استان های ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان به مناطق قشلاقی شهرستان دهلران سفر می کنند.
 
برای منظور بررسی مسائل و مشکلات عشایر کوچ رو به مناطق قشلاقی استان ایلام، جلسه شورای عشایری شهرستان دهلران هرساله با حضور مدیران کل عشایری استان های میهمان در مهرماه برگزار می شود.
 
سال گذشته  جمعیت دامی بالغ بر 400 هزار رأس در قالب جمعیت عشایری مهمان، وارد مناطق قشلاقی شهرستان دهلران شد و باوجود برنامه ریزی که انجام شده بود اما مشکلات فراوانی از جمله انتقال ویروس تب برفکی از عشایر کوچ رو سایر استان ها در شهرستان دهلران باعث خسارت سنگینی به دامداران گردید.
 
خطرات جانی در کمین دهلران/ وقتی بی برنامه میزبان می شویم
 
پایگاه خبری نسیم دهلران در سال گذشته به دلیل مشکلاتی که به وجود آمد گزارشی تحت عنوان "میهمان، میزبان را از پای درآورد" به رشته تحریر در آورد و برخی عدم برنامه ریزی ها را گوشزد شد همچنین راهکارهایی برای سال های آینده نیز پیشنهاد نمود.
 
بر اساس این گزارش، "ایوب دارابی" رئیس دامپزشکی شهرستان دهلران در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد:‌"تب برفکی" شایع ترین بیماری دامی است که با بروز فصل سرما و عمدتاً همزمان با کوچ عشایردربین جمعیت دامی بومی شیوع پیدا میکند.
 
وی با بیان اینکه این بیماری باعث از بین رفتن جمعیت کثیری از دامهای جوان می شود، بیان نمود: از عشایر کوچرو استانهای لرستان، همدان،کرمانشاه و شمال استان ایلام که به مناطق گرمسیر دهلران مهاجرت میکنند خواسته شده قبل از عزیمت به این منطقه حتماً دام های خود را برعلیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند تا باعث انتقال و سرایت این بیماری به دام های منطقه نشوند.
 
رئیس دامپزشکی شهرستان دهلران از آغاز عملیات پیشگیری از بیماری "تب برفکی" در مناطق محل اسکان عشایر در شهرستان خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری این عملیات شروع شده و دریک پروسه ۲۰ روزه برای جمعیت دام سنگین و تا پایان آذرماه برای دام سبک ادامه خواهد داشت.
 
 وی همچنین به مایه کوبی دامهای شهرستان برعلیه این بیماری اشاره کرد و پیش بینی کرد تا قبل از کوچ عشایر به این منطقه 12هزار رأس دام سنگین و 350 هزار رأس دام سبک مایه کوبی شوند.
 
با وجود پیشگیری های دامپزشکی شهرستان دهلران اما ورود عشایر کوچ رو به این شهرستان نیاز به تصمیماتی فراتر از استان دارد و باید مدیران کل عشایری این چهار استان با هم جلسه ای داشته باشند و تمهیداتی را اتخاذ نمایند.
 
تا کنون برای کوچ عشایر دیگر استان ها به دهلران هیچگونه تصمیمی گرفته نشده است و اگر این‌گونه پیش برود ممکن است خرات زیادی مردم شهر و دام های بومی شهرستان را تهدید نماید.
 
با توجه به تجربه سال های گذشته انتظار می رفت امسال برنامه ریزی دقیق تری شود تا مشکلات سال های قبل کم تر شوند اما گویا مسئولان این موضوع مهم را فراموش نموده اند.
 
مسئولان شهرستان لازم است هرچه سریع تر برای این مسئله مهم تصمیمات لازم را بگیرند و با برگزاری جلسه عشایری در دهلران پیشگیری های لازم صورت گیرد.
 
انتهای پیام/ص

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد