امروز چهارشنبه, 29 اسفند 1397 - Wed 03 20 2019
تازه ترین خبرها

دروغی به درازای ۴ سال

دروغی به درازای ۴ سال
 
۴ سال از اطلاع رسانی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی برق دهلران می گذرد اما تا کنون کسی مکان و پیشرفت آن را ندیده است.
 
به گزارش نسیم دهلران، رسانه ها پل ارتباطی مردم با مسئولان و مسئولان با مردم هستند.
 
گاهی مواقع ممکن است که مسئولان از این پل ارتباطی سو استفاده نموده و اخبار امیدوار کننده تو خالی را به رسانه ها تزریق نمایند و رسانه ها هم بی آنکه بدانند و با نیت اطلاع رسانی این اخبار را به جامعه تزریق می نمایند.
 
یکی از این خبرها در استان ایلام، "احداث نیروگاه برق ۵۰۰ مگاواتی در دهلران است" که تاکنون اخبار زیادی از زبان مسئولان استان در این خصوص اطلاع رسانی شده است ولی نه افتتاحیه ای، نه کلنگی، نه عکسی در زمین انتخاب شده آن و نه بازدیدی از مکان آنکه رسانه ای شده باشد وجود ندارد.
 
در آرشیو رسانه ها اولین خبر از احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی دهلران در سال ۹۲ از زبان استاندار وقت "محمدرضا مروارید" منتشر شد.
 
دروغ اول
نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق در شهرستان دهلران احداث می شود
"محمدرضا مروارید" استاندار وقت در سال ۹۲ اظهار کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی برق توسط بخش خصوصی در شهرستان مرزی دهلران احداث می شود.
وی اظهار داشت: 330 میلیون یورو اعتبار ارزی برای اجرای این نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در نظر گرفته شده است.
این مسئول افزود: صنعت و فن‌آوری ساخت و راه اندازی این نیروگاه از سوی کشور چین ارائه می شود.
استاندار ایلام افزود: کارهای فاینانس این طرح انجام شده و موافقت نامه اصولی نیز صادر شده است.
وی ادامه داد: مکان یابی و زمین مورد نیاز این طرح در دهلران مشخص شده و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
 
بعد از انتشار این خبر نیروگاه برق دهلران به سکوت خبری رفت و دیگر کسی در این خصوص سخن به میان نیاورد تا به یکباره در سال ۹۵ سخنگوی دولت خبری را مطرح نمود.
 
شادی مردم دهلران از خبر دولت مردان کشوری
"محمد باقر نوبخت" سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه در میان خبرهای خود، خبری را بازگو نمود که باعث شادی مردم مرزدار شهرستان دهلران شد. شادی که دو دلیل داشت، یکی خود خبر و دیگری بر زبان آوردن نام دهلران آن هم از دولت مردان کشوری...
متن خبر به این شرح بود: "سخنگوی دولت در خصوص بخش سرمایه گذاری مستقیم خارجی اظهار داشت: دومین سرمایه گذاری مستقیم خارجی هفته گذشته برای احداث پنج هزار مگاوات انرژی الکتریکی به ارزش ۴٫۲ میلیارد دلار نهایی شد که در جنوب اهواز، دهلران، ساوه، سوفیان و بناب عملیات اجرایی آن شروع شده است و دولت ایران در این سرمایه گذاری برای منابع مالی تعهد تضمینی ندارد." برای مشاهده کل خبر اینجا کلیک کنید.
 

دروغی به درازای ۴ سال

دروغ دوم (به نام دهلران، به کام مهران)
متن خبر به قدری واضح است که نیاز به تفسیر و تحلیل ندارد، قرار است در شهرستان دهلران به گفته سخنگوی دولت، نیروگاه یک هزار مگاوات انرژی الکتریکی توسط سرمایه گذار خارجی ساخته شود که عملیات اجرایی آن شروع شده است.
 پس از شنیدن خبر، یکی از کارهای اکثر شهروندان دهلرانی در فضای مجازی شده بود جستجوی خبر با عنوان "احداث نیروگاه در دهلران"، ولی نتیجه جست و جو علاوه بر اینکه دل شهروندان را شاد نمی کرد بلکه آزرده خاطر نیز می نمود. چرا که درست دو روز قبل از نشست سخنگوی دولت با اصحاب رسانه، سایت استانداری ایلام خبری تحت عنوان "ترکیه نیروگاه برق در مهران احداث می‌کند" به انتشار درآورده بود.
در این خبر "استاندار ایلام با بیان اینکه شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه قرارداد احداث ۷ نیروگاه گازی به ارزش 4.2 میلیارد دلار در ایران را با وزارت نیرو به امضاء رساند، افزود: مقرر شد یک واحد از این نیروگاه ها در شهرستان مهران احداث شود."
 
دروغ سوم
پس از اینکه در خرداد ماه سال ۹۵ پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران گزارشی تحت عنوان " تحلیلی بر تناقض سخنان سخنگوی دولت با استاندار ایلام" منتشر نمود استاندار وقت از طریق شبکه های اجتماعی اینگونه پاسخ داد:
" سلام خدمت بعضی از دوستان عرض کردم وزارت نیرو با ایجاد هزار مگاوات برق در استان ایلام موافقت کرده که در دو شهرستان دهلران ومهران هرکدام پانصدتا در دهلران شرکت آلوین نیرو حدود دوساله کار میکنه وتمام مراحل را طی کرده بر اساس گفته مدیران آن انشاءالله بزودی عملیات اجرایی شروع میشه پانصدتادرمهران هم ترکها قراره شروع کنند که بحث اخیر هست لطفا جهت اطلاع مردم عزیز دهلران منعکس نمایید. مروارید".
 
دروغی به درازای ۴ سال
 
این پایگاه خبری برای روشن شدن ماجرا بازهم به این موضوع تاکید نمود و گزارش هایی تحت عنوان " هردم از این باغ بری می رسد"، " پاشیدن نمک به زخم دهلران" و... را منتشر نمود.
 
دروغ چهارم
بازهم استاندار وقت در آذر ماه سال ۹۵ با ارسال پیامکی دومین پیام خود را در فضای مجازی به انتشار در آورد و در این پیام گفته بود " نیروگاه برق دهلران کاراش خوب پیش رفته، به قوت خودش هم سر جاشه ولی بخش خصوصی اومدن و بدنبال صادرات برق از مهران هستن خب دولت هم حمایت میکنه همه جای دنیا هم از بخش خصوصی استقبال میکنن حالا در سفر دکتر ظریف هم فقط تفاهم شده، قرارداد نشده بیشتر تفاهم نامه ها اصلا منجر به قرارداد نمیشه. حالا انشالله این منجر به قرارداد بشه که برا استان هم خوبه. بنابراین برق مهران و دهلران هیچ ارتباطی ندارن و مال دهلران به قوت باقیه نیروگاه برق دهلران زمین و مجوز قانونیش انجام گرفته، و انشالله تا اجرای کامل پیگیری خواهد شد."
 
دروغی به درازای ۴ سال
 
پیگیری نماینده در سال ۹۵
استاندار در دومین پیام خود باز اسرار بر این داشت که نیروگاه برقی که در سال ۹۲ اطلاع رسانی شده است همان نیروگاه برقی است که نوبخت در سال ۹۵ اطلاع رسانی نمود.
این در حالی است که پیگیری شادمهر کاظم زاده- نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی- نشان می دهد این چنین نیست.
 نوبخت: من اشتباه لفظی نکرده ام
نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: زمانی که نارضایتی مردم در خصوص این خبر به بنده اطلاع داده شد بلافاصله پیگیری نمودم.
 وی افزود: لازم است دولت وقتی مطالبه ای را برای شهرستان دهلران یا هر منطقه دیگر ایجاد می‌کند نسبت به عملیاتی شدن آن تعهد داشته باشد.
کاظم زاده با بیان اینکه این مطالبه ایجاد شده را حتماً پیگیری خواهم کرد گفت: وقتی آقای نوبخت به عنوان سخنگوی دولت ایجاد نیروگاه در دهلران را بیان می‌کند این موضوع قطعاً از سوی دولت تصویب شده و باید به آن متعهد باشند.
وی عنوان کرد: نوبخت در خصوص این خبر به بنده گفت که من در نشست خبری همان چیزی را گفتم که وزیر نیرو به بنده گفته بود.
 
استاندار: نوبخت خودش جوابگو باشد
"محمدرضا مروارید" استاندار وقت ایلام در گفت و گو با خبرنگار ما در سال ۹۵ اظهار کرد: نیروگاه برق دهلران قطعی است و بسیاری از کارهای آن انجام شده است و چندین سال از نیروگاه مهران جلوتر می باشد.
وی افزود: فقط گرفتن مجوز محیط زیست این نیروگاه در دهلران بیش از یک سال به طول انجامید.
استاندار ایلام عنوان کرد: هیچ جابه جایی صورت نگرفته است و نیروگاه دهلران سرجای خودش است و نیروگاه مهران هم سرجای خود می باشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه سخنگوی دولت در سال جاری از آغاز عملیات احداث نیروگاه جدید در دهلران سخن گفته اند، ابراز نمود: شاید نوبخت اشتباه لفظی نموده است و خودش باید جواب گو باشد.
 
با همه این اوصاف سال ۹۵ تمام شد و سال ۹۶ نیز به شمارش معکوس افتاده تا خود را در اختیار سال ۹۷ قرار دهد و استاندار جدید هرگز در باره نیروگاه برق دهلران و مهران ساختگی سخن به میان نیاورده است.
 
حال فقط دهلران مانده است و پروژه ای که فقط در زبان پیچیده و در عمل چون روحی سرگردان به این شهر و آن شهر می رود.
 
انتهای پیام/
 
 

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد