امروز پنج شنبه, 02 خرداد 1398 - Thu 05 23 2019
تازه ترین خبرها

چیلات؛ فرصتی که می سوزد

چیلات؛ فرصتی که می سوزد
 
بازارجه مرزی چیلات دهلران فرصت بسیار خوب اقتصادی است که سال هاست به دلیل تعلل و پیشرفت لاکپشتی سوزانده می شود.
 
به گزارش نسیم دهلران، آذر ماه سال 94 بود که نماینده وقت مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد "زائران اربعین حسینی برای بازگشت به کشور می توانند از طریق مسیر چیلات در شهرستان دهلران وارد شوند."
 
این خبر به سرعت در بین مردم شهرستان دهلران پیچید و همه به جنب و جوش افتادند تا میزبان زائران برگشته از کربلا بشوند.
 
 
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
 
در همان روزها باران آمد و جاده قدیمی چیلات را به مسیری غیر قابل تردد تبدیل کرد و به دلایل دیگری که معلوم نشد زائران از مرز چیلات به کشور برنگشتند.
 
پس از این اتفاق روزها، ماه ها و سالها مسئولان استانی و کشور مرتب نام چیلات را بر زبان آوردند و مدام قول فردا و پس فردا می دادند.
 
به گفته مسئولان، برای تکمیل زیرساخت های چیلات بیش از 360 میلیارد ریال هزینه شده است، البته در خصوص محوطه سازی نسبت به دو سال گذشته پیشرفت که نداشته بلکه شاید پسرفت نیز نموده است.
 
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
تصاویر دو سال پیش چیلات
 
می شود گفت از لحاظ تخصیص اعتبار چه در سطح شهرستان و چه در سطح استانی و ملی، مسئولان کم کاری نکرده اند اما برای راه اندازی بازارچه تایید شده چیلات فقط اعتبار نیاز نیست بلکه همت بالایی می خواهد البته این نیازمند آن است که مسئولان عزم شان برای بازگشایی چیلات جدی باشد.
 
راه اندازی بازارچه چیلات جدای از آنکه رونق اقتصادی در شهرستان و استان ایلام ایجاد می کند می تواد در این برحه به اقتصاد کشور کمک شایانی نماید و مسئولان استان باید به صورت تداومی برای این طرح اقتصادی تلاش کنند، نه اینکه به طور فصلی یا سالی یکبار پرونده آن را باز نمایند.
 
بازدیدهای مکرر مسئولان کشوری از پایانه مرزی چیلات نشان دهنده آن است که در پایتخت عزم جدی برای راه انداز آن وجود دارد ولی چرا و به چه دلیلی این مسیر روشن آنقدر کند حرکت می کند که مقصد آن همچون ته اقیانوس دیده نمی شود؟ مشخص نیست!
 
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
چیلات؛ فرصتی که می سوزد
 
با توجه به اینکه شهرستان دهلران قطب کشاورزی استان ایلام محسوب می شودو سالانه محصولات فراوان کشاورزی چون ذرت، گندم و ... در این شهرستان تولید می شود و استخراج سالانه بیش از 90 درصد نفت و گاز غرب کشور از این شهرستان و همچنین وجود کارخانه های فراوانی چون سیمان و گچ، راه اندازی بازارچه مرزی چیلات می تواند دروازه ای برای صادرات به کشور عراق باشد تا رونق اقتصادی از دریچه ای جدید ایجاد شود که هم در معیشت مردم شهرستان تاثیر فراوان دارد و هم با گسترش آن و صادرات کالاهای شهرهای همجوار، در اقتصاد کشور نیز تاثیرگذار باشد.
 
اینکه تاکنون چرا این اتفاق نیفتاده است و یا اینکه چه کسی یا چه کسانی در حرکت لاکپشتی بازگشایی بازارچه مرزی چیلات دهلران مقصر هستند را باید رها نمود، چراکه اکنون موقع دادگاهی اشتباهات گذشته نیست و باید همه دست در دست هم دهند تا روزنه های اقتصادی بزرگ و کوچک در کشور ایجاد شود.
 
راه اندازی بازارچه مرزی دهلران باعث افزایش صادرات خواهد شد که این مهم موجب واردات ارز به کشور و ایجاد رونق اقتصادی می شود.
 
تشکیل جلسات مداوم با مسئولان کشور عراق، تسریع در اتمام زیرساخت های بازارچه مرزی چیلات، ساخت محوطه مناسب در مرز چیلات تا کشور همسایه عزم جدی کشور ما را در ساخت بازارچه ببیند و... می تواند در راه اندازی هرچه سریعتر این پروژه اقتصادی کمک نماید.
 
امید است مسئولان شهرستانی و استانی همچون پایتختی ها برای راه اندازی بازارچه مرزی چیلات پای کار بیایند و دیگر راه اندازی این بازارچه را به فردا و پس فردا موکول ننمایند.
 
انتهای پیام/
 
 

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد