امروز شنبه, 23 آذر 1398 - Sat 12 14 2019
تازه ترین خبرها

باز غیر بومی و باز هم در نفت دهلران

باز غیر بومی و باز هم در نفت دهلران
 
وزارت نفت هنوز ماده 47 (قانون بکارگیری نیروی بومی) را در دهلران به اجرا در نیاورده و آن را به سخره گرفته است.
 
به گزارش نسیم دهلران، موضوع اشتغال بومی در کشور دارد کم کم با همت مردم و برخی مسئولان به جایگاه واقعی خود نزدیک می شود اما برای رسیدن و نقه امن اشتغال بومی باید تلاش های فراوان نمود.
 
نگارنده بر این باور است که "همه جای ایران سرای من است" اما این شعار زمانی به مذاق مردم خوش خواهد آمد که مسئولی که در شهر خودش جای خوش کرده و همشهریانش را در شهرهای دیگر بر سر کار می اندازد برای شهر خودش نیز همین شعار را قبول داشته باشد.
 
دغدغه اشتغال بومی در دهلران به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است و شاید در برخی مواقع دلیل خودکشی های جوانان این دیار که معمولا در زمانی که احساس استقلال می کنند و باید دستشان در جیب خودشان باشد همین نبود اشتغال برای بومی ها باشد.
 
یکی از جاهایی که تا نام اشتغال غیربومی می آید نگاه همه مردم دهلران به آنجا معطوف می شود شرکت نفت است.
 
متاسفانه با وجود تلاش مسئولان و پیگیری های مردمی در شهرستان دهلران اما هنوز "دهلران" برای برتاج و تخت نشینان نفت و گاز غرب کشور، جزء سرای ایران نیست و با عملکردشان در زمینه بکار گیری نیرو، قهقه ای از ته دل بر قانون ماده 47 که توسط بهارستانی ها مصوب و به قانون تبدیل شده است می زنند.
 
بر اساس این گزارش، بیش از 5 سال پیش مسئولان نفتی تصمیم گرفتند تا در کنار فعالیتشان در شرکت های نفتی دهلران فضای سبز ایجاد کنند تا فضایی آکنده از زندگی و امید در دل بیابان ایجاد شود.
 
مسئولیت این کار بر عهده چند نیروی بومی بود و در این سال ها بیایان سیاه اطراف شرکت های نفتی را به سرزمین سبز و زیبایی در کنار لوله های درهم پیچیده نفت تبدیل کردند.
 
حال آن بوته های کاشته شده تنومند شده اند و اکنون نوبت به نگهداری از آنها است.
 
بر همین اساس، نفت و گاز غرب کشور اقدام به نگارش دفترچه پیمانکاری باغبانی در شرکت های نفتی دهلران نموده است و در این نگارش شرایطی گذاشته شده که پیمانکاران دهلرانی نتوانند در پیمان آن شرکت کنند.
 
اکنون پیمانکار باغبانی شرکت های نفتی دهلران مشخص شده و جای گلگی دیگر نیست اما طبق ماده 47 می بایست نیروهای بومی با اولویت نزدیکترین محل سکونت برای این پیمانکار کار کنند.
 
متأسفانه بر اساس تحقیق خبرنگار ما این پیمانکار تعداد 15 نیروی غیر دهلرانی آورده است که دقیق از محل سکونت آنها اطلاع چندانی نداریم اما گویا سفارش نور چشمی های نمایندگان حوزه شمالی استان ایلام هستند و درست زمانی که نهال ها توسط دهلرانی ها درخت شده اند و باید در سایه آن بنشینند غیر دهلرانی ها وارد عمل شده اند و از سایه آنها لذت خواهند برد.
 
ای کاش دلیل این همه ارادت مسئولان دفتر نفت و گاز غرب کشور به شهرستان دهلران را متوجه شویم، البته شاید این ارادت دلیلش به سالیان دراز برگردد، گذشته ای که در آن زمان نیز با وجود استخراج بالا 92 درصد نفت و گاز غرب کشور اما مدیریت آن را به جای دهلران و مرکز استان، به استان دیگر سپردند.
 
این دوری فاصله باعث شده تا تصمیم گیرندگان نفت بالای 90 درصدی، در ساختمان های مجلل، ندانند که برای یک قطره نفت چه تلاش ها انجام می گیرد.
 
مدیریت نفت باید در مکانی باشد که وقتی پنجره مدیر باز می شود بوی طلای سیاه بدهد و نه بوی کاخ نیاوران را...
 
انتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد