امروز یکشنبه, 28 بهمن 1397 - Sun 02 17 2019
تازه ترین خبرها

پتروشیمی دهلران شایسته تشویق است و نه سرزنش/ هشدار چه خوب است عمومی باشد

پتروشیمی دهلران شایسته تشویق است و نه سرزنش/ هشدار چه خوب است آگاهانه باشد
 
پتروشیمی دهلران از نظر جذب نیروهای بومی روند مثبتی در پیش گرفته، نیمه پر لیوانش بیشتر به چشم می آید. اگر قرار بر سرزنشی جدی باشد شرکت های مشابه و تازه کار که دورتر واقع شده اند و در جذب "غیر بومی ها" حد و مرز قایل نشده اند شایسته ترند.
 
به گزارش نسیم دهلران، مدتی است که استخدام نیروها در شرکت های قدیمی و شرکت هایی که به تازگی فعالیت خود را در شهرستان دهلران آغاز نموده اند، در ذره بین مردم قرار دارد و جوانان بیکار مرتب این مسئله را پیگیری می کنند.
 
در این بین هشدار نماینده، تلاش بسیار کم مسئولان، نامه رئیس حوزه قضایی موسیان، اعتراضات مردم و خیلی اتفاقات دیگر باعث شد تا شرکت ها کمی احساس کنند که در سرزمین دهلران دارند سرمایگذاری می کنند.
 
همه این تلاش ها برای این است تا شهرستان 70 هزار نفری دهلران که 220 کیلومتر مرز مشترک دارد از نعمت های معدنی خود بهره ای ببرد.
 
اما در این بین تقسیمات نا معقولی اتفاق افتاده که هیچ منطقه و روستایی از این تقسیم بندی سودی حاصل ننموده و حتی در این بین شاید دچار ضرر نیز شده باشد.
 
برخی می گویند بومی یعنی فقط روستای ما چون فلان شرکت در اطراف روستای ما واقع شده، برخی می گویند بومی یعنی بخش ما چون فلان شرکت ها در بخش ما فعالیت می کنند، برخی می گویند بومی یعنی حوزه انتخابات، برخی نیز می گویند بومی یعنی کل استان ایلام...
 
جالب اینجاست تا این افراد در گیر و داد مصوب کردن میزان گستره بومی، درگیر بودند. بسیاری از افراد استان های دوردست در شرکت های شهرستان دهلران مشغول کار شدند.
 
اکنون  تعدادی از شرکت ها و کارخانه های بزرگ شهرستان را به اختصار توضیح می دهیم.
 
کارخانه سیمان دهلران: 40 نفر بومی را اخراج نموده و به همین خاطر بیشتر تلاش مدیران آن این است که از طرق مختلف و پافشاری در قوه قضائیه حق آنها را پایمال کند و حالا حالا ها قسمت های دیگرش به بهره برداری نمی رسد.
 
شرکت های نفتی چون چشمه خوش دهلران، بیات و...: رویه استخدام در این شرکت ها بیشتر با تصمیم گیری در کرمانشاه صورت می گیرد و به همین خاطر خیلی در مسیر کمک کردن به اقتصاد دهلران و به تبع آن استان ایلام نیستند و نیروهای فراوانی از کرمانشاه به این دیار آمده اند و فعالیت می کنند.
 
دو شرکت مهم دیگر به نام های ان جی ال 3100 و پتروشیمی وجود دارد که باید در خصوص آنها بیشتر سخن گفت...
 
شرکت ان جی ال 3100 دهلران: شرکتی که قرار است گاز های خارج شده از چاه های نفتی دهلران را به خوراک پتروشیمی تبدیل کند.
 
در حال حاضر بیش از 1300 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند که اکثر آنها زیر نظر شرکت اُیک می باشند.
 
متاسفانه آمار بومی و غیر بومی در این شرکت بسیار ناراحت کننده است و تا کنون هیچ مسئول شهرستانی و استانی نیز نتوانسته است که به آنها برای حرکت کردن در مسیر قانون فشار بیاورد و به همین خاطر در ذهن مردم دهلران به یک امپراطوری غیر بومی تبدیل شده اند.
 
شرکت پتروشیمی دهلران: این شرکت که به عنوان تازه ترین شرکت در شهرستان دهلران مشغول به فعالیت شده است و فاصله آن تا مرکز شهرستان کم می باشد بارها و بارها مورد هجوم بیکاران قرار گرفته است...
 
در پتروشیمی دهلران اکنون نزدیک به 300 نفر فعالیت می کند که طبق آمار بیش از 70 درصد آن بومی شهرستان دهلران می باشد.
 
اما به دلیل اینکه یکی از پیمانکاران این شرکت اُیک می باشد و مردم آن را با ان جی ال 3100 اشتباه می گیرند، همواره نیمی از خطاهای ان جی ال 3100 را روی پتروشیمی دهلران خالی می کنند.
 
هدف از نوشتار بالا تحلیلی بر نامه رئیس حوزه قضایی موسیان است که به تازگی به شرکت های فعال منطقه نوشته و از آنها درخواست لیست افراد بومی و غیر بومی نموده است و همچنین گفته است که طبق ماده 47 برنامه ششم توسعه باید جوانان موسیان بر سر کار بروند که در ذیل بر این موضوع تحلیلی کوچک نموده ایم.
 
در تکمیل اظهارات دلسوزانه رئیس حوزه قضایی بخش موسیان به مدیران شرکت های نفت و گاز در منطقه، توجه به چند نکته خالی از فایده نیست:
 
1- یکی از خوبی های فضای مجازی و رسانه ای علاوه بر اطلاع رسانی و انعکاس صدای مسئولین، توجه کردن به بازخورد آن در جامعه است. هرچقدر اظهارات، آگاهانه تر باشند بازخوردها بهتر و التهابات کمتر است. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری دارد که هدف تعیین شده در نقد و اظهارات، جنبه پیشگیرانه داشته باشند و در مورد جلوگیری از وقوع هر گونه التهاب باشد.
 
2- پتروشیمی دهلران و شرکت های مشابه، مربوط به جوانان بیکار همه شهرستان و در حوزه ای به نام شهرستان دهلران واقع شده است. محدود کردن خواسته ها به یک بخش و نادیده گرفتن سایر بخش ها هم چون میمه و زرین آباد و مرکز شهرستان عادلانه نیست.
 
3- انتقاد کردن و توسل به اهرم های بازدارنده کار خوبی است اما اگر سایر شرکت های همجوار را بصورت جدی تر در بر گیرد خوبتر است. علاوه بر پتروشیمی، شرکت های نفتی همچون بیات و چشمه خوش و خصوصاً ان جی ال 3100 در همین حوزه قرار دارند. درصد بسیاری از نیروهای این سه شرکت را افراد غیر بومی خارج از استان تشکیل می دهند.
 
4- پتروشیمی دهلران از نظر جذب نیروهای بومی روند مثبتی در پیش گرفته، نیمه پر لیوانش بیشتر به چشم می آید. اگر قرار بر سرزنشی جدی باشد شرکت های مشابه و تازه کار که دورتر واقع شده اند و در جذب "غیر بومی ها" حد و مرز قایل نشده اند شایسته ترند و در این خصوص تفکیک و استثنا و یا اولویت بندی اهمیت زیادی دارد.
 
5- باید در خصوص شرکت ها تحقیق نمود بر اساس میزان رعایت نیروی بومی و غیر بومی با آنها برخورد شود، این دلیل نمی شود چون امروزه پتروشیمی دهلران نقطه هدف مشخص در تجمع بیکاران بوده پس شرکت های قدیمی و جدید که مرزبندی در جذب نیروهای غیربومی رعایت نکرده اند قابلیت هشدار به صورت جدی تر و سرزنش بازدارنده تر ندارند و در خطاب قرار دادن با پتروشیمی دهلران، "همسان" شمرده شوند!
 
به این امید که هر نوع قدم و هر نوع اظهار نظر در جهت منفعت جوانان بیکار شهرستان، در وهله اول با آگاهی و اشراف همراه بوده و در مواجهه با رفتار مدیران شرکت های نفتی در جذب بومی و غیر بومی ها اولویت بندی قائل شویم.
 
در پایان ذکر است که مشاهدات پایگاه خبری نسیم دهلران نشان می دهد که تعداد اندکی از افرادی که به عنوان نماینده مردم در خصوص اشتغال جوانان بومی با مدیران شرکت ها جلسه می گیرند بیشتر تلاششان این است که خود در آن شرکت مشغول کار شوند.
 
انتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد