امروز یکشنبه, 29 دی 1398 - Sun 01 19 2020
تازه ترین خبرها

لزوم تجربه نگاری در ستاد بحران

نمره ستاد بحران چند است؟
 
ستاد بحران شهرستان دهلران از بحران های پشت سر گذاشته تجربه کسب نماید.
 
به گزارش نسیم دهلران، بارش باران های سیل آسا در نیمه دوم ایام نوروز باعث خسارت های فراوانی به بخش زیرساختی شهرستان دهلران شد.
 
خوشبختانه شدت این بارش ها در مرکز شهر دهلران نبود و بیشتر در اطراف شهر دهلران باران بارید.
 
سیل های جریا یافته از کوهها که به نزدیکی شهر آمدند باعث شدند تا اطراف پل قبرستان بهشت رضا(ع) شسته شود و تردد امکان پذیر نشود و شهرداری پس از حدود 3 روز دوباره این مسیر را پر از خاک نموده است.
 
شدت جریان سیل ها بیشتر در مسیر رودخانه میمه بود که حتی آب به بالای پل میمه رسید و باعث خسارت هایی به این پل شد و باید ترمیم آن در دستور کار قرار بگیرد.
 
طغیان رودخانه میمه زمین های کشاورزی زیردست این رودخانه را به زیر آب برد و در بخشهایی زمین کشاورزی را به شنزار تبدیل نموده است.
 
بیشتر حجم باران و طغیان آب در مسیر شهر موسیان بود به طوری که مردم برخی روزها مجبور شدند خانه های خود را ترک و به منازل اقوام دهلرانی و دیگر شهرها بروند.
 
همچنین در بخش دشت عباس پل بسیار بزرگ یا زهرا(ع) که اتصال دهنده روستاهای پایین دست دشت عباس به زمین های کشاورزی می باشد را نیز آب برده و باید مجددا برای این مسیر پل زده شود و نیاز به اعتبار فراوان دارد.
 
جدای از خسارت های باران، ضمن تشکر از اعضای ستاد بحران شهرستان، نقدهایی بر این اعضای محترم وارد است که این پایگاه خبری تعدادی از این نقدها را در ذیل به رشته تحریر در آورده است.
 
نکته اول اینکه ستاد بحران قرار است در زمان های بحران پای کار باشد آن هم به صورت گروهی و اولین اتفاقی که ممکن است در بحران به وجود بیاید قطع زیرساخت های ارتباطی است که این اتفاق نیز به مدت 19 ساعت در دهلران به وجود آمد و اعضای ستاد هیچ ارتباط رادیویی نداشتند و تا کنون در بحران شهرستان برای این مهم تصمیمی اتخاذ نشده است.
 
نکته دوم اینکه در ایام سیل، شبکه های سراسری مرتب با استانداران ایلام، خوزستان، لرستان و مرکزی ارتباط زنده برقرار می کردند و استاندار ایلام از حق نگذریم بسیار خوب وضعیت را تشریح می کرد اما ضعف آنجایی بود که برای سخنان استاندار که بیشتر در خصوص دهلران و دره شهر بود تصویری که وضعیت استان و شهرستان دهلران را نشان دهد وجود نداشت و این عدم وجود تصاویر خسارات به دلیل این بود که مجموعه ستاد بحران فراموش کرده بودند که رسانه ها را برای ثبت و ضبط این رویداد طبیعی همراه داشته باشند.
 
نکته سوم عدم توجه اعضای ستاد بحران خصوصا شهرداری دهلران به پیش خبرهایی که رسانه ها و فعالان فضای مجازی در خصوص مکان های خطرساز بود که مهم ترین آن پل قبرستان بهشت رضا بود که بارها از طریق همین پایگاه خبری هشدار داده بودیم که دارد شسته می شود اما نبود گوش شنوا.
 
نکته چهارم نیز عدم اطلاع رسانی ستاد بحران است در حالی که فرماندار بارها اعلام نبود منبع خبر ستاد بحران و فرمانداری است اما از پاسخگویی به موقع در زمان بحران اجتناب نموده و این موضوع به جایی رسید که خبر قطع مسیر دهلران به مهران اول از زبان خبرنگاران دهلران منتشر شد و پس از مدتی از زبان فرماندار رسانه ای شد.
 
نکته پنجم نیز عدم جهادی بودن مدیران اعضای ستاد بحران شهرستان دهلران بوده و هست، متاسفانه این موضوع به امروز بر نمی گردد بلکه از سالیان سال یدک کشیده شده و به امروز رسیده است.
 
ستاد بحران باید این روزها جلسه ای بگیرد و تحلیل کند که در زمان بحران وظیفه آنها چیست و آیا ستاد بحران فردی عمل کند یا گروهی؟
 
چرا در زمان بحران هر مدیری با نیروهای خود کار کرده و کل مجموعه بحران در کنار هم کار جهادی انجام نمی دهند به طوری که برای باز شدن مسیر دهلران به مهران فقط ماشین های راهداری در حال تلاش بودن و ساعت ها طول کشید ولی میشد اگر از ماشین آلات دیگر دستگاه های زیرمجموعه ستاد بحران استفاده میشد در کمترین زمان مسیر باز شود.
 
نکته ششم نیز بر می گردد به جلسات بحران شهرستان که باید توضیح داده شود چه مصوباتی نوشته شده؟ چه تحلیل هایی انجام گرفته؟ کدام مصوبه اجرا و کدام اجرا نشد؟ آیا فقط جلسه ستاد بحران این است که بگویی ما در آمادگی کامل به سر می بریم؟...
 
این بحران نیز گذشت ولی بحران همچنان در راه است، بحران سیل، بحران زلزله، بحران طوفان باد و... و مهم آن است که از بحران های گذشته تجربه کسب نموده و برای مقابله با بحران های آینده تصمیم بهتر گرفت.
 
البته نگارنده تا کنون در طول دوران خبرنگاری هنوز ندیده که ستاد بحران پس از بحران نیز جلسه ای گرفته باشد و عملکرد خود را بررسی نماید.
 
ای کاش ستاد بحران شهرستان دهلران جلسه ای بگیرد و پس از بررسی نمره ای را که در ایام سیل به خود می دهد را به مردم اعلام نماید...
 
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
نمره ستاد بحران چند است؟
 
 
انتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد