امروز چهارشنبه, 30 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019
تازه ترین خبرها

افزایش ۲ برابری کشت کلزا در دهلران

افزایش ۲ برابری کشت کلزا در دهلران
 
مدیر جهاد کشاورزی دهلران گفت: سطح زیر کشت محصول کلزا در دهلران نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش داشته است.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ تورج کرمی- مدیر جهاد کشاورزی دهلران- در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: در سال زراعی گذشته سطح زیر کشت کلزا در شهرستان دهلران هزار و دویست هکتار بود که در سال جاری با هدف رشد و افزایش تولید محصولات کشاورزی، کشت این محصول در 3 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دهلران افزایش‌ یافته است.
 
وی ی افزود: متأسفانه سال زراعی گذشته به دلیل بارش سیل و تگرگ خسارات زیادی به سطح زیر کشت کلزا وارد شد ولی با این وجود یک هزار و 100 تن کلزا از کشاورزان خریداری شد.
 
مدیر جهاد کشاورزی دهلران از افزایش قیمت این محصول در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: به پیشنهاد وزارت کشاورزی قرار است قیمت محصول کلزا امسال به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد.
 
وی بیان نمود: کلزا دارای پتانسیل عملکرد بالا بوده و در بین دانه های روغنی از درصد روغن بالایی برخوردار است و می تواند در کاهش میزان وابستگی به خارج کشور در زمینه روغن گیاهی مؤثر باشد.
 
کرمی با بیان اینکه کشت کلزا و تناوب آن با زراعت گندم و جو سود آوری بسیار بالایی دارد، خاطر نشان کرد: کلزا می تواند در تناوب با زراعت گندم و جو قرار گرفته و از افزایش بیماریها، آفات و علف های هرز بکاهد و باعث افزایش عملکرد دانه این محصول شود.
 
وی ادامه داد: اگر در کاشت داشت و برداشت محصول کلزا مدیریت خوب انجام شود سود آوری آ« می تواند تا ۲ برابر گندم حاصل شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی دهلران عنوان کرد: شهرستان دهلران پتانسیلرا دارد تا کارخانه روغن کشی دانه های روغنی کلزا داشته باشد که این مهم هم در تحقق اقتصاد مقاومتی و هم در بحث افزایش اشتغال اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.
 
یکی از دلایلی که کشاورزان دهلران رغبت به کاشت محصول کلزا ندارند تحقق نیافتن وعده های دولت در خصوص تسهیلاتی است که به کشاورزان برای کاشت کلزا وعده می دهند.
 
در سال گذشته دولت وعده داده بود که به ازای هر تن کاشت کلزا تسهیلاتی با درصد پایین به کشاورزان می دهد درحالی که این وعده ها برای کشاورزان تحقق نیافت.
 
امسال نیز دولت وعده داده است که به هر کشاورزی که محصول کلزا بکارد به ازای هر هکتار کشت کلزا وام تاسقف 25 میلیون ریال با سود ۱۲ درصد دهد ولی کشاورزان دهلرانی با وجود این تسهیلات رغبت چندانی به کشت کلزا با توجه به اینکه سود آوری بیشتری دارد و دهلران نیز پتانسیل بالایی در افزایش سطح کشت این محصول را دارا می باشد، نداشته اند.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد