امروز چهارشنبه, 30 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019
تازه ترین خبرها

پیشنهاد روسیه، اتریش و مالزی برای توسعه میدان نفتی چشمه خوش روی میز شرکت ملی نفت

پیشنهاد روسیه، اتریش و مالزی برای توسعه میدان نفتی چشمه خوش روی میز شرکت ملی نفت
 
شرکت ملی نفت ایران الگوهای توسعه‌ای میدان چشمه‌خوش دهلران که از سوی شرکت‎های گازپروم‎ نفت روسیه، او.‎ام.‎وی اتریش و پتروناس مالزی ارائه شده است را بررسی کرد.
 
به گزارش نسیم دهلران به نقل از وزارت نفت، طرح‎های پیشنهادی شرکت گازپروم نفت روسیه، اوام وی اتریش و پتروناس مالزی برای توسعه میدان چشمه‎خوش، در یکصد و چهل و پنجمین جلسه کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران بررسی شد.
 
بر اساس بررسی‎های صورت گرفته، برنامه‎های توسعه‎ای شرکت‎های گازپروم نفت و او.‎ام.‎وی به دنبال حفظ سقف تولید در این میدان است و شرکت پتروناس، امکان افزایش تولید از میدان را نیز طرح کرده است.
 
معاونت بررسی طرح‌های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در این زمینه اعلام کرد: میدان چشمه‎خوش از میدان‌های بزرگ نفتی و دارای 2 مخزن در سازند «آسماری» و «بنگستان» است. 
 
هم اکنون تنها از مخزن آسماری میدان چشمه‎خوش برداشت نفت صورت می‎گیرد و برنامه اولیه درباره سازند بنگستان، مبتنی بر ارزیابی مخزن و در ادامه، تولید تا سقف 2٠ هزار بشکه در روز است.
 
در طرح های پیشنهادی ارائه شده، استفاده از حفاری شاخه دار و افقی و همچنین ایجاد شکاف های هیدرولیکی در میدان آسماری پیشنهاد شده است. 
 
روش‌های ازدیاد برداشت پیشنهادی نیز شامل تزریق آب (هوشمند) و تزریق گاز در چاه‌های هر دو مخزن است.
 
پیش‎بینی می‎شود در صورت اجرای برنامه‌های پیشنهادی، ضریب بازیافتی بین 27 تا 35 درصد را در مخزن آسماری و ٦ تا هشت درصد را در مخزن بنگستان شاهد باشیم.
 
میدان نفتی چشمه‎خوش در منطقه دشت عباس شهرستان دهلران، در فاصله 52 کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران است. بهره برداری از این میدان سال 1354 آغاز شده است و از میدان‎های تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به شمار می‎رود.
 
شرکت ملی نفت ایران تاکنون برای مطالعه این میدان با شرکت‎های گازپروم‎نفت، پتروناس، او‎ام وی و ایدرو تفاهمنامه همکاری امضا کرده است.
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد