امروز شنبه, 03 اسفند 1398 - Sat 02 22 2020
تازه ترین خبرها

ممنوعیت کشت تابستانه در برخی از اراضی کشاورزی دهلران

ممنوعیت کشت تابستانه در برخی از اراضی کشاورزی دهلران

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران گفت: با توجه به کاهش آب سفره های زیر زمینی و با برنامه ریزی های صورت گرفته محدودیت های کشت در برخی از دشت های دهلران اجرایی می شود.

 

به گزارش نسیم دهلران؛ کاهش میزان سفره های زیر زمینی و استفاده بی رویه سبب شده زنگ خطر  تنش آبی در  برخی از دشت های شهرستان دهلران به صدا در بیاید.

 

شهرستان دهلران به عنوان قطب کشاورزی استان ایلام دارای بیش از 102هزار هکتار ارضی مستعد کشاورزی است که از این میزان بیش از 40 هزار هکتار آن را اراضی آبی تشکیل می دهد.

 

تولید انواع محصولات کشاورزی در این شهرستان سبب شده که دهلران نقش بسیار موثری در تأمین محصولات کشاورزی استان، اشتغال و اقتصاد ایفا کند و در این راستا دولت با سرمایه گذاری های کلان در این حوزه در تلاش است  تاعلاوه بر  تجهیز ارضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری، بالا بردن راندمان کشاورزی و سطح زیرکشت، توسعه اقتصادی در حوزه کشاورزی و تقویت سفره های زیر زمینی را در کشور عملی کند.

 

 اما گویا این تجویز دیر هنگام  دولت کار سازنبوده است چرا که برابر مصوبه شورای حفاظت شهرستان  به خاطر کاهش آب سفر های زیر زمینی محدودیت ها ومنوعیت های کشت  تابستانه در برخی از دشت های دهلران اعمال شده است و این نشان از کاهش شدید وتنش آبی در سفر های زیر زمینی  این شهرستان را نشان می دهد.

 

 

محدویت های کشت تابستانه اعمال خواهد شد

 

عباس احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران گفت: با توجه به کاهش آب سفره های زیر زمینی وبا  برنامه ریزی های صورت گرفته محدودیت های کشت در برخی از دشت های دهلران اجرایی می شود.

 

وی افزود: برابر مصوبه شواری حفاظت در دشت های برتش ،حدفاصل دویرج تا رودخا نه  چیخاب وشمال دشت عباس محدویت های کشت تابستانه اعمال خواهد شد.

 

احمدی اظهار کرد: برابر مصوبه شواری حفاظت کشاورزانی که از  شبکه های آبیاری میمه ودویرج  استفاده می کنند حق کشت ندارند وشبکه دشت عباس تنها 40درصد حق استفاده ازآب  شبکه را دارند .

 

وی تصریح کرد : توصیه ما به  کشاورزان این است که روش آبیاری خود را تغیر بدهند واز روش های مدرن وتحت فشاراستفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی عنوان کرد : کشاورزان در فصل تابستان از گیا هان کم مصرف مانند کنجد برای کشت خود انتخاب کنند.

 

وی با بیان اینکه  نیمی از محصولات کشاورزی استان ایلام در شهرستان دهلران تولید می شودگفت : سالانه 300 هزار تن انواع محصولات زراعی،‌ باغی و دامی به ارزش   550 میلیارد ریال  تولید و روانه بازار می شود.

 

احمدی تصریح کرد :  این شهرستان به سبب داشتن شرایط ویژه، ‌قطب کشاورزی استان محسوب می شود  چرا که بیشترین سطح زیر کشت، قطب تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم، ذرت و دانه روغنی کلزا را در استان تولید می کند.

 

افزایش صدرصدی کلزا در شهرستان دهلران

 

مدیر جهاد کشاورزی افزود : امسال بیش از 117هزار تن گندم در شهرستان دهلران تولید شده است که از این میزان 98هزارو 646تن تحویل مراکز خرید گندم دولتی و19هزار تن تحویل شرکت های فراوری بذر  شده است.

 

وی گفت :امسال بیش از 80هزار 800تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری شده است که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش صدر صدی  این محصول در شهرستان بودیم.

 

تغیرالگوی کشت تابستانه در دستور کار مسئولان جهاد کشاورزی قرار بگیرد

محمد باقر مرادی مدیر امور آب شهرستان دهلران بیان نمود: با توجه کمبود آب سفره های زیر زمینی  برابر مصوبه شواری حفاظت شهرستان محدودیت کشت تابستان در دهلران اعمال شده است.

 

وی افزود: برابر مصوبه شواری حفاظت جهاد کشاورزی باید الگوی کشت تابستانه  را تغیر وکشت محصولات کم آب را در دستور کار خود قرار بدهد.

 

مرادی تصریح  کرد : محدودیت ومنوعیت  کشت در برخی از ارضی تحت پوشش چاه وشبکه ها به جهاد کشاورزی ابلاغ شده است.

 

مرادی اظهار داشت : کشت ذرت یکی از پر مصرف ترین محصولات تابستان است وباید جای گزینی کشت به خاطر مصرف بالای آب این محصول در دستور کار کشاورزان قرار بگیرد .

 

اعمال قانون برای متخلفین که اضافه برداشت داشته باشند

 

مدیر امور آب شهرستان دهلران گفت : باتوجه به کاهش آب سفر های زیر زمینی این اداره برابر قانون بااضافه برداشت  کشاورزان ، تجهیزلت غیر مجاز چاه ، جلوگیری از گسترش وتوسعه غیر مجاز در عرصه های ملی وبرچیدن موتورهای غیر قانونی  وایجاد علمک غیر مجاز برخود خواهد کرد .

 

وی بیان داشت : انتظار است که کشاورزآن برداشت  35تا 40درصد ارضی تحت پوشش شبکه را راعایت کنند وقطعا اگر کسانی که اضافه برداشت داشته باشندبرابر قانون با آنها برخورد خواهد شد .

 

مرادی گفت : جهاد کشاورزی در راستای بهره برداری درست وجلوگیری از هدر رفت آب بخصوص کشت تابستان باید زمینه فراهم کند تا کشاورزان به صورت متمرکز کشت کنند.

 

مدیر منابع آب شهرستان دهلران اظهار داشت : کشاورزان برای اخذ قرارداد با امور آب جهت سیر مراحل قانونی مراجعه کنند تا مشمول جریمه نشوند.

 

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد