امروز شنبه, 23 آذر 1398 - Sat 12 14 2019
تازه ترین خبرها

میهمان، میزبان را از پای درآورد

میهمان، میزبان را از پای درآورد
 
انتقال ویرس تپ برفکی از عشایر کوچ رو سایر استان ها در شهرستان دهلران باعث خسارت سنگینی به دامداران گردیده است.
 
به گزارش نسیم دهلران; شهرستان دهلران امسال به دلیل بارش های مساعدی که داشته ودر پی آن رشد گیاهان و علف مناسب برای چرای دام، میزبان چند برابری مهاجرت عشایر کوچ رو از استان های همسایه نسبت به سال هادی قبل شده است.
 
اکثرعشایر مهاجر به شهرستان دهلران شامل دامداران استان های کردستان، کرمانشاه ، همدان و ایلام جمعیت فراوانی از دام های خود را برای چرا به این شهرستان آورده که این امر باعث شیوع و انتقال ویروس تب برفکی در بین دام های بومی این شهرستان شده است تاجایی که تاکنون خسارات فراوانی به دامداران روستایی دهلران وارد شده است.
میهمان، میزبان را از پای درآورد
 
بر اساس این گزارش، وهاب پیرانی- مدیرکل دامپزشکی استان ایلام- در گفت و گویی از مقابله با کانون‌های بیماری تب برفکی در ایلام خبر داد و اظهار کرد: کنترل بیماری تب برفکی در ایلام در دستور کار این دستگاه اجرایی قرار گرفته است.
 
مدیر کل دامپزشکی استان ایلام افزود: از ابتدای بهمن ماه امسال تب برفکی در بین جمعیت دامی استان ایلام شیوع پیدا کرده است که مبارزه با آن به شدت مورد عنایت این دستگاه واقع شده است.
 
وی ادامه داد: با تلاش و اقدام تیم‌های دامپزشکی در مناطق روستایی استان ایلام و کانون‌های احتمالی این بیماری در بین دام‌ها بیماری تب برفکی در استان ایلام کنترل شده است.
 
این مسئول اضافه کرد: در این مدت که بیش از یک میلیون و 500 هزار رأس دام علیه بیماری تب برفکی مایه‌کوبی شده و این روند همچنان در دستور کار دامپزشکی استان ایلام قرار دارد.
 
پیرانی تصریح کرد: آن دسته از صاحبان دام‌هایی که علیه این بیماری مایه‌کوبی نشده‌اند می‌توانند با مراجعه به مراکز دامپزشکی استان نسبت به واکسن دام‌های خود به صورت رایگان اقدام کنند.
 
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: این دستگاه اجرایی تمام توان خود را صرف ارائه خدمات به جامعه مخاطب خود کرده و در این راستا هرچه در توان داشته به کار گرفته است.
 
بر اساس اعلام مسئولین اداره دامپزشکی شهرستان دهلران: بیش از 350هزار راس دام سبک و۱۲هزار راس دام سنگین در دهلران می باشد.
 
شیوع این بیماری در اکثر مناطق شهرستان دهلران باعث شده تلفات دامی زیادی در بین دام های سبک و سنگین روستاهای شهرستان دهلران اعم ازگاو، گوسفند، بز، بزغاله و بره از دامداران منطقه تلف شود.
 
دامداران شهرستان دهلران از عدم اتخاذ پیشگیری مناسب و عدم آگاهی از این ویرس قاتل تنها سرمایه خود ابراز گلایه و شکایت کردند و خواستار چاره اندیشی مسئولین مربوطه شده اند.
 
عبدالهی دامدار شهرک وحدت در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: بر اثر شیوع این ویروس در بین دام های خود بیش از 15 رأس گوسفند،بز تلف گردیده است.
 
وی با ابراز گلایه از عدم اطلاع رسانی از این ویروس افزود: در شهرک وحدت خسارت زیادی به دامداران از طریق این ویروس شده است و دام های زیادی تلف گردید.
 
دامدار شهرک وحدت بیان نمود: هر ساله اکیپ دامپزشکی شهرستان دهلران از وضعیت وتزریق واکسن رجوع می کردند اما امسال متأسفانه بازدید ننموده اند.
میهمان، میزبان را از پای درآورد
 
*
چعب دامدار روستای پتک اعراب با اعلام اینکه با تماس با اداره دامپزشکی شهرستان دهلران کمتر از 24 ساعت رجوع کردند گفت: 3رأس گاو بزرگ بر اثر ابتلا به ویروس تب برفکی تلفات داشتم که علی رقم تزریق واکسن هیچ گونه فایده نداشته است.
 
وی افزود: پیش بینی می شود در کل روستا بیش از 80 رأس که اکثر گاو و بقیه گوسفند و بز هستند از ابتلا به این ویروس تلف شده اند.
 
این دامدار اظهار کرد: ایل های کوچرو که نزدیک منطقه مستقر هستند  دام های آنها هیچ گونه بیماری دچار نشده اند.
 
 
تلف شدن ده ها دام در دشت عباس/ دامداران دشت عباس خواستار چاره اندیشی مسئولان مربوطه شده اند.
 
مچاهیل دامدار روستای نصر از توابع دشت عباس گفت: بیش از 60 رأس دام اعم از گاو،گوسفند،بره تلفات داشتم.
 
وی افزود: ورود یک رأس گوسفند بیمار شده به این ویروس از خرم آباد باعث دچار این تلفات در بین دام های خود شده است.
 
دامدار روستای نصر اظهار کرد: بیش از 400الی 500رأس دام در این روستا بر اثر ابتلا به این ویروس تلف شده است.
 
دامدار یکی از استان های همجوار که به شهرستان دهلران مهاجرت کرده است در گفتگو با خبرنگار ما از عدم پشتیبانی و پوشش دهی متولیان استان خود ابراز نارضایتی کرد.
 
آنچه از این گزارش می توان نتیجه گرفت این است که: شهرستان دهلران به دلیل شرایط آب و هوای مناسب در پاییز و زمستان، همه ساله میزبان عشایر غرب کشور می باشد.
 
به دلیل اهمییت این موضوع مدیر کل های عشایر استان های غرب کشور با مدیر کل استان جلسه می گیرند و تفاهم نامه هایی را نیز امضاء می نمایند.
 
عشایر استان های دیگر معمولا نیازهای عشایر خود در شهرستان دهلران را تامین می نمایند و تامین برخی نیازها چون آب عشایر را خود استان میهمان برطرف می نماید.
میهمان، میزبان را از پای درآورد
 
آنچه که از تجربه چندین ساله میزبانی شهرستان دهلران به دست آمده است این می باشد که باید در مسائل بهداشت و درمان نیز تفاهم نامه نوشته شود تا استان های غربی کشور بی توجه به مسائل بهداشتی عشایر را به میزبانی شهرستان دهلران نفرستند و باعث چنین مشکلاتی شوند و هنگامی که علاوه بر میزبانی با فشار زیاد به دامپزشکی شهرستان دهلران برای درمان دام های عشایر شهرستان و عشایر میهمان، آن ها را سالم به استان خود بفرستند.
 
* متن جلوی علامت * که مبنی بر مشترک بودن بیماری تب برفکی دام با انسان بود به دلیل ناصحیح بودن حذف گردید.
 
گزارشگر: سعد حمیدی کیا
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد