امروز شنبه, 01 ارديبهشت 1397 - Sat 04 21 2018
تازه ترین خبرها

تب بالای گرمای 52 درجه ای در مناطق مرزی ایلام/داغ بی توجهی مسئولان سوزناک تر از داغی هوا

تب بالای گرمای 52 درجه ای در مناطق مرزی ایلام/داغ بی توجهی مسئولان سوزناک تر از داغی هوا
کسانی که این روزها اخبار رسانه های جمعی ایران و خصوصاً موضوع میزان بالای گرمای کشور را پی گیری کرده اند قطعا از گرمای 52 درجه ای در مناطق مرزی استان ایلام و شهرستانهای مهران و دهلران در این استان هم آگاهی دارند.
 

به گزارش نسیم دهلران؛ موج گرمای بی سابقه در شهرستانهای مرزی استان ایلام باعث شده است که در چند روز گذشته شهرستان های مهران و دهلران بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بارها به عنوان گرم ترین نقطه کشورمان معرفی شوند.
چنین گرمای کم سابقه ای در این شهرستانهای تفتیده مرزی قطعا مشکلات بی شماری را برای مردم این مناطق با خود به همراه خود آورده است.


داغ بی توجهی سوزناکتر از داغ گرما
اما در این بین شاید یکی از مواردی که مردم این مناطق را پا به پای گرما آزار می دهد کم توجهی مسئولان به این مناطق مرزی در چنین شرایطی بوده است.

 

یکی از اهالی دهلران در این زمینه در گفتگو با خبرگزاری کردپرس می گوید: گرمای دهلران اگرچه که مشکلات بسیاری را برای مردم این شهرستان رقم زده است اما برای مسئولان گویا هی اتفاقی نه افتاده است و گرما یا نبود گرما در دهلران برای آنها فرقی ندارد.

 

مرادیان افزود: در چنین شرایطی حداقل انتظاری که از مسئولان و خصوصا نمایندگان مجلس وجود دارد این است که صدای مردم این مناطق و نبود امکانات لازم را به گوش مسئولان برسانند و حداقل مردم و مسئولان را از وجود چنین مشکلاتی آگاه نمایند،همان کاری که نمایندگان خوزستان در چند روز اخیر انجام داده اند.

 

وی افزود: در کشورمان زمانی که بحث گرما و دمای زیاد هوا به میان می آید فقط خوزستان مطرح می شود اما انگار نه انگار که شهرستان دهلران دمایی سوزناک تر از دهلران دارد.

 

تغییر ساعات اداری دردی را درد های گرمای دهلران دوا نمی کند
این شهروند دهلرانی در ادامه گفت: این روزها داغ بی توجهی به مردم دهلران در شرایط سخت گرمایی شاید داغی سوزناک تر از دمای هوا و گرمای کم سابقه در این شهرستان باشد.


با وجود اینکه نام دهلران در سال گذشته و همچنین در چند هفته اخیر به عنوان گرمترین شهر کشور ثبت شد حتی احوالی از مردم این شهرستان از سوی مسئولان کشوری پرسیده نشد، اما گرمای استان خوزستان که همسایه شهرستان دهلران است بارها نُقل مجلس شده بود و مصوباتی نیز چه در مجلس و چه در دولت برای این استان به تصویب رسیده است.

 

مرادیان با اشاره به اینکه مسئولان استان چند سالی است که ساعات اداری دستگاههای مختلف را متناسب با گرما تغییر داده اند اما این تغییرات هی مشکلی را از مردم این مناطق حل نکرده است و حتی گمان نمی رود که در صرفه جویی هم تدثیری داشته باشد.

 

گرمای زدگی ارمغان گرمای 52 درجه ای دهلران
اگرچه که گرمای کم سابقه در دهلران مشکلات بسیاری را برای مردم این مناطق به وجود آورده است اما شاید مشکلات جسمی و خصوصاً گرما زدگی از شایع ترین این مشکلات باشد.

 

حمد دارابی،مترون بیمارستان شهدا دهلران در زمینه مشکلات گرمازدگی ناشی از گرمای دهلران می گوید: تنها ظرف 72 ساعت بیش از 40 نفر از شهروندان دهلرانی با علائم گرمازدگی به اورژانس بیمارستان مراجعه و درماند شده اند.

 

وی با اشاره به علائم گرما زدگی، توصیه نمود: در صورتی که شهروندان علائمی چون سردرد، سرگیجه، افت فشار، تهوع و استفراغ که علائم اولیه گما زدگی هستند به بیمارستان مراجعه نمایند چراکه در صورت عدم مراجعه به پزشک این علائم تشدید می شود.

 

مترون بیمارستان شهدا دهلران با بیان اینکه اوج گرما در ساعت 10 صبح تا 16 عصر می باشد، عنوان کرد: توصیه می شود که سالمندان، مادران حامله، و کودکان از قرار گرفتن مستقیم جلوی تابش خورشید جلوگیری کنند و دیگر شهروندان نیز در ساعت اوج گرما تا می شود از منازل خارج نشوند.

 

وی ادامه داد: در صورت بیرون آمدن از منزل در مکان های سایه دار و از کلاه، عینک آفتابی، کرم های ضدآفتاب استاندارد و لباس های روشن استفاده شود.

 

دارابی با اشاره به اینکه بهترین نوشیدنی در این ایام آب خنک است، گفت: شهروندان در این ایام بیشتر از روزهای معمولی مایعات مصرف کنند.

 

وی عنوان کرد: بیمارستان شهدا دهلران آماده پذیرش شهروندان در صورت داشتن علائم گرمازدگی می باشد.

 

پیشروی گرما در دیگر شهرستانهای استان ایلام
گرمایی که این روزها عرصه را بر مردم دهلران تنگ کرده است ناشی از یک پدیده منطقه ای است که کشورهای مختلفی را درگیر خود کرده است.

 

این موج گرمایی در مناطقی چون دهلران و مهران تأثیرات بیشتری را از خود به جای گذاشته و باعث ثبت رکوردهای دمای بالای 50 درجه شده است.

 

 

البته باید گفت گرمای این روزهای استان ایلام محدود به شهرستانهای مهران و دهلران نیست بلکه در دیگر شهرستانهای استان ایلام گرما با درجه حرارت کمتری مشکلاتی را در آن مناطق نیز به وجود آورده است.

 

بر اساس اعلام هواشناسی این روزها اکثر شهرستانهای استان ایلام درجه حرارتی بیشتر از 43 درجه را تجربه کرده اند و در شهرستانهایی همچون دره شهر و آبدانان این میزان گرما به حدود 47 درجه هم رسیده است.

 

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی ادامه موج گرما در استان ایلام تا آخر هفته بوده و از روز شنبه به بعد باید شاهد بهبود وضعیت دمای مناطق مختلف استان ایلام و دیگر نقاط کشور باشیم.

 

منبع: کردپرس

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.