امروز پنج شنبه, 02 خرداد 1398 - Thu 05 23 2019
تازه ترین خبرها

دهلران دامداران کوچ رو غرب کشور

دهلران دامداران کوچ رو غرب کشور
 
مسئولان امور عشایری ایلام ، کرمانشاه ، همدان و لرستان به منظور طرح و ساماندهی عشایر کوچ رو که در شهرستان دهلران اتراق می کنند جلسه هم اندیشی گرفتند.
 
به گزارش نسیم دهلران، نشست هماهنگی کوچ قشلاقی عشایر استان های ایلام، کرمانشاه ، همدان و لرستان در دهلران برگزار شد.
 
مدیران کل امور عشایری استان های ایلام، کرمانشاه، همدان و لرستان در قالب این نشست مسائل مرتبط با حضور دامداران استان های کوچ رو غرب کشور را بررسی و موارد مهم را مصوب کردند.
 
جلوگیری از کوچ عشایر غیرمجاز و بدون پروانه چرا از مبدا، اجتناب از کوچ زود هنگام عشایر به مناطق قشلاقی، همکاری عشایر کوچرو در فصل چرا با منابع طبیعی در جهت کنترل مدیریت چرا، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عشایر، پرداخت زکات توسط عشایر و رعایت حریم مرز از مهم ترین موارد مطروحه و مصوب این نشست بود.
 
سید "حسینعلی موسوی" فرماندار دهلران در این نشست اظهار کرد: این نشست با هدف برنامه ریزی وهماهنگی در راستای ساماندهی مراتع و کارت چرا و مسایل امنیتی در مرزهاست که امیدواریم خروجی آن منجر به حل مسایل و مشکلات جامعه عشایر کوچرو و همچنین این شهرستان شود.
 
وی افزود: کوچ زود هنگام عشایر و عدم همخوانی کارت چرا با تعداد دام عشایر را از جمله مشکلات موجود ذکر کرد و خواستار رفع انها شد.
 
سید "محسن موسوی" امام جمعه دهلران هم به نقش عشایر در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: از اهتمام و توجه ویژه مسئولان به جامعه عشایر و رسیدگی به مسایل و موضوعات آنان تقدیر می شود.
 
وی با اشاره به خشکسالی های اخیر بر ضرورت رعایت اولویت بهره مندی عشایر شهرستان و استان از مراتع تاکید کرد.
 
"علی سلیمی" مدیر کل امور عشایری ایلام نیز با اشاره به 60هزار نفر جمعیت عشایر استان گفت: عشایر استان 11 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.
 
وی جمعیت دامی عشایر استان را یک میلیون 400 هزار راس ذکر کرد و افزود: 71 درصد جمعیت دامی استان متعلق به عشایر کوچرو است.
 
مدیر کل امور عشایری ایلام با اشاره به 430 کیلومتر مرز استان با کشور عراق و نقش عشایر در امنیت و پدافند غیرعامل گفت:59 درصد قلمروهای زیستی عشایر در حاشیه مرزها و مناطق دور افتاده است. 
 
وی تامین 31 درصد پروتئین استان را توسط عشایر ذکر کرد و گفت: 14 تشکل تعاونی عشایری در استان فعال هستند و 35 درصد صنایع دستی استان را عشایر تامین می کنند. 
 
سلیمی با اشاره به 47 هزار هکتار اراضی ابی و دیم کشاورزی در اختیار عشایر گفت: ایلام به لحاظ جامعه عشایری در رده 13 کشور قرار دارد. 
 
"سعید کریمی" مدیر کل امور عشایر لرستان هم با اشاره به 14 هزار خانوار عشایری استان و جمعیت 84 هزار نفری آنها گفت:10 هزار خانوار آنها کوچنده هستند که 40 خانوار از این تعداد در دشت عباس دهلران هستند.
 
وی افزود: تامین آب شرب و واکسیناسیون جمعیت دامی دامداران لرستان در دستور کار و اجرا قرار دارد. 
 
"حسین محمدی" مدیر کل امور عشایر همدان هم با اشاره به 3 هزار خانوار عشایری استان افزود: تلاش می شود خدمات رسانی مطلوب به عشایر انجام شود. 
 
"علی احمدی" مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام هم گفت: در استان یک میلیون و200 هزار هکتار مرتع وجود دارد که ظرفیت 570 هزار راس دام دارند.
 
وی افزود: بیش از سه میلیون راس دام یعنی 5 برابر این ظرفیت دارند از مراتع استان استفاده می کنند که این موجب گرایش مراتع به سمت منفی و ناپایداری شده است. 
 
مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام با اشاره به سود آوری 4هزار میلیارد ریالی مراتع برای عشایر گفت:50 درصد علوفه مراتع برای چرای دام است. 
 
"رضا فیض مهدوی" معاون مدیر کل امور عشایر کرمانشاه هم جمعیت جامعه عشایری این استان را 14 هزار خانوار ذکر کرد و افزود:650 خانوار عشایری این استان در مناطق عشایری عین خوش و بیات و شاخه و دشت عباس وموسیان و برتش و چم هندی و ابراهیم قتال و ابوغویر دهلران مستقر هستند که خدمات رسانی لازم به آنها انجام می شود.
 
وی توزیع 5 هزار کیسه آرد و یک هزار 500 تن جو و آبرسانی سیار را از دیگر خدمات به عشایر استان کرمانشاه در مناطق قشلاقی دهلران ذکر کرد. 
 
"علیرضا نجفی فرد" فرمانده هنگ مرزی دهلران هم گفت: رعایت حریم مرز توسط عشایر و اخذ پروانه چرا به نام عشایر مستقر در مناطق قشلاقی شهرستان از ضرورت هاست. 
 
"رحمان جابری" رئیس شورای شهر دهلران نیز گفت: دغدغه های عشایر باید در سطح استانداران این چهار استان حل و فصل شود. 
 
وی ابراز نمود: باید قبل از ورود عشایر برنامه ریزی و هماهنگی های لازم در خصوص ساماندهی انها انجام شود.
 
انتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد