امروز جمعه, 09 اسفند 1398 - Fri 02 28 2020
تازه ترین خبرها

آغاز گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی در اطراف سد میمه

آغاز گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی در اطراف سد میمه
 
مطالعات باستان شناسان از وجود آثار باستانی دوره ساسانیان و تپه‌ای باستانی در مسیر رودخانه میمه از قدمت این منطقه حکایت دارد.
 
به گزارش نسیم دهلران، پروژه گمانه‌زنی به منظور حصول اطمینان از لایه‌های باستانی محوطه میمه 4 در حوضه آبگیر سد میمه در شهرستان دهلران در حال اجراست و وجود آثار باستانی از دوره ساسانیان و تپه‌ای باستانی در مسیر رو دخانه سراب میمه از قدمت این منطقه حکایت دارد.
 
"بهزاد فریادیان" سرپرست هیأت باستان شناسی در گفت و گو با خبرنگار نسیم دهلران هدف از اجرای این پروژه را بررسی آثار و لایه‌های فرهنگی- تاریخی موجود در این حوزه عنوان کرد.
 
وی افزود: با توجه به اهمیت این سایت‌های تاریخی که در بررسی اولیه احتمالا به دوران پارینه سنگی و نیز تاریخی و اسلامی بر می‌گردد، لزوم انجام مطالعات بیشتر به منظور مستندسازی، مستندنگاری، انجام تاریخ‌نگاری دقیق و کاوش‌های نجات‌بخشی را محرز کرده است.
 
سرپرست هیأت باستان شناسی این فعالیت علمی را در راستای اجرای تفاهم‌نامه بین سازمان میراث فرهنگی و وزرات نیرو دانست و عنوان کرد: به همین منظور با استقرار سه تیم علمی در سد میمه در حال مطالعات بیشتر باستان‌شناسی هستیم.
 
سد میمه در شهرستان دهلران در استان ایلام و بر روی رودخانه بزرگ میمه به عنوان یکی از بزرگترین و پر اهمیت‌ترین سدهای ملی کشور به منظور جلوگیری از هدر رفت آب به خارج از مرزها و آبیاری مزارع دیم پایین‌دست خود در دشت دهلران در حال ایجاد است.
 
اتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد