امروز جمعه, 22 فروردين 1399 - Thu 04 09 2020
تازه ترین خبرها

دهلران قطب تولید گیاهان دارویی گرمسیری می‌شود

فرماندار دهلران در بازدید از مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری جهاددانشگاهی واحد استان ایلام واقع در منطقه ابوغویر این شهرستان از روند تکمیل زیرساخت‌های این مجتمع بازدید کرد و گفت: ۳۵ هکتار از اراضی دهلران بزودی زیر کشت گیاهان دارویی گرمسیری قرار می گیرد.

 

به گزارش نسیم دهلران، "مجید عسگری" فرماندار دهلران در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: کشت گیاهان دارویی گرمسیری برای اولین بار در کشور در دهلران اجرا شده و تا کنون برای تأمین زیرساخت های این طرح ۳۰ میلیارد ریال هزینه شده و آبیاری طرح نیز از طریق سیستم سنتر پیوت تامین می شود.

 

عسگری از کشت به لیمو، چای ترش، اویشن، مرزن جوش، نعناع فلفلی و سایر گیاهان مقاوم به مناطق گرمسیری در این طرح خبر داد و گفت: تغییر الگوی کشت به سمت گیاهان دارویی و ایجاد زنجیره تولید گیاهان دارویی در منطقه از دیگر اهداف است.

 

وی بر ضرورت تسریع در اجرای طرح تاکید کرد و افزود: باید تلاش شود تا کشت گیاهان دارویی پاییزه را نیز در فصل جاری شهرستان داشته باشیم.

 

سید غلامرضا حسینی، رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام نیز در این بازدید اظهار کرد: مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری اولین مجتمع در زمینه گیاهان گرمسیری در کشور است که در مساحتی 35 هکتار راه‌اندازی شده ومرکزی تحقیقاتی، تجاری و پژوهشی است و به نوعی یک زیست‌بوم محسوب می‌شود.

 

وی هدف از احداث مجتمع را  تغییر الگوی کشت کاشت گیاهان زراعی و باغی مقاوم به شرایط گرمسیری راه‌اندازی و ایجاد باغ گیاهان گرمسیری، شناسایی و ارزیابی گونه‌های ارزشمند گیاهان دارویی ، تولید نشاء و قلمه گیاهان دارویی، اهلی سازی و جلوگیری از انقراض گونه‌های بومی، بهینه‌سازی کشت وتولید گیاهان دارویی به منظور استخراج ماده موثره اعلام کرد.

 

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام تصریح کرد: بهینه‌سازی مصرف آب با روش‌های مختلف در این مجتمع مد نظر است و در این راستا 21 هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری نوین سنترپیوت و مابقی به روش آبیاری نوارتیپ و بارانی خواهد بود.

 

حسینی با بیان اینکه این مجتمع در راستای حفظ منابع آبی، افزایش سود کشاورزان، ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی، فروش و  حتی صادرات گیاهان دارویی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: راه اندازی این مجتمع فرصت‌های شغلی مناسبی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و به تثبیت جمعیت روستایی در شهرستان دهلران و مخصوصا بخش موسیان و دهستان‌های این بخش کمک خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: فعالیت این مجتمع در فاز اول با تمرکز بر کشت گونه‌های دارویی چای ترش، کینوا، آلوئه ورا و گیاهان زراعی آغاز می‌شود و در آینده بسته به نیاز بازار در کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی استان تنوع ایجاد خواهد شد.

 

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام گفت: با توجه به وجود پژوهشکده گیاهان دارویی در دفترمرکزی و پژوهشگاه‌های مرتبط و وجود شبکه‌ی علمی در این زمینه در کشور، این طرح به نتایج مطلوب مدنظر خواهد رسید.

 

وی تصریح کرد: سامانه سدکرخه و سامانه گرمسیری از مزیت‌های شهرستان است که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب سطح اراضی فراوانی را زیر کشت برد و جهاد دانشگاهی هم تمام تلاش خود را خواهد کرد تا بتواند از شرایط موجود بهترین استفاده کند.

 

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با بیان اینکه مسئولان استان و دستگاه‌های مرتبط مانند استانداری و جهادکشاورزی نگاه ویژه ای به این موضوع دارند، تأکید کرد: تلاش خواهیم کرد مجموعه‌ای در خور شهرستان و جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم که بتواند در شهرستان تأثیرگذار باشد.

 

انتهای خبر/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد