امروز چهارشنبه, 20 فروردين 1399 - Wed 04 08 2020
تازه ترین خبرها

طناب‌هایی که برای خبرنگاریمان به دار آویخته‌ایم / حشمت‌اله کرمی‌نژاد

طناب‌هایی که برای خبرنگاریمان به دار آویخته‌ایم / حشمت‌اله کرمی‌نژاد

 

 روز خبرنگار امسال در ایلام باز هم همانند سالهای گذشته بسیار ساده و معمولی برگزار شد تا حداقل قشر صد و چند نفری خبرنگاران این استان یک روز را به نام خود لمس کرده باشند.

 

به گزارش نسیم دهلران به نقل از خبرگزاری کردپرس، آیین روز خبرنگار در ایلام به جای این که یک روز پر از نشاط و امیدواری برای این قشر باشد هر ساله به یک روز دغدغه مند و پر از بیم و امید تبدیل می شود.

 

در آیین روز خبرنگار امسال در سالن نشست های اداره کل ارشاد اسلامی در صندلی کناری من مدیر مسئول یکی از پایگاههای خبری پر مخاطب ایلام نشسته بود و لحظات قبل از آغاز مراسم فرصتی بود که با هم فصلی از دغدغه های مشترکمان را مرور کنیم.

 

در میان صحبتهای این دوست من، آنچه که بیشتر از هر چیزی دغدغه های خبرنگاری وی بود چالشها ، نگرانی ها و استرس های مربوط به این شغل تمام وقت بود که  به بخشی از زندگی اش سایه انداخته بود و می گفت که از سال گذشته تا اکنون بخاطر نوشته هایی که منتشر کرده است روزهای زیادی را بخاطر شکایتهای مدیران استانی در راهروهای دادگاه سپری کرده است. به قول خودش می گفت: تنها یک مدیرکل در این مدت پنج بار از وی شکایت کرده و برای وی پرونده ی دادگاهی تشکیل داده است.

 

در آیین روز خبرنگار امسال ایلام شمار مدیرانی که برای ارج نهادن به خبرنگاران آمده بودند بسیار اندک بود و این خود مایه دلخوری بسیاری از خبرنگاران را فراهم کرده بود. مراسم که آغاز شد گله مندی هایی از این موضوع بین خبرنگاران  استان دهن به دهن می شد که آیا مسئولان  ارشد استان از جمله شخص استاندار برای شنیدن دغدغه ها و درد دلهایشان در نشست روز خبرنگار حضور دارند یا خیر که مشخص شد استاندار به برنامه نخواهند آمد و به جای وی معاون سیاسی اش به برنامه آمده است.

 

مهم ترین بخش مراسم روز خبرنگار در ایلام تریبون آزاد این برنامه بود که از طریق آن چند نفر از خبرنگاران دغدغه های خود را در ارتباط با حرفه خبرنگاری ، مشکلات و انتظاراتی که در این زمینه داشتند بیان کردند.

 

گر چه حضور خبرنگاران شهرستانی در مراسم روز خبرنگار ایلام کمرنگ و انگشت شمار بود اما تنها خبرنگار شهرستانی که از دهلران آمده بود با سخنان گیرا و تأثیرگذار خود توانست حضار مراسم را از اینکه وی توانسته است بخشی از دغدغه هایشان را مطرح نماید به وجد آورد.

 

وی که به تازگی مجوز نشریه طلوع دهلران را گرفته است با اشاره به پرونده های زیادی که در پی شکایت مسئولان برای خبرنگاران در دادگاههای استان تشکیل می شود  انتقاداتی را نیز به قشر خبرنگار وارد کرد و گفت: لازم است که خبرنگاران در انتقادات خود عدالت و انصاف را رعایت کنند و بی پروا مطلب ننویسند.

 

عمده مطالب چند خبرنگاری که در تریبون آزاد این مراسم ایراد شد دغدغه ها و مشکلات حرفه ای شان بود که در این زمینه برخی خواستار توجه به پایگاههای خبری و رتبه بندی فعالیتهای آنان بودند، برخی از عدم همراهی مدیران با خبرنگاران در طول سال و بی توجهی به لزوم برگزاری نشستهای خبری سخن گفتند و برخی نیز از مشکلات مالی سخن گفتند.

 

در این بین مدیر یکی دیگر از پایگاههای خبری استان که یک کانال خبری پر مخاطب هم دارد باز هم از مشکلات قضایی و شکایتهای مسئولان از خبرنگاران به ایراد سخن پرداخت.

 

وی  که می گفت دغدغه اصلی و شغل تمام وقتم خبرنگاری و مدیریت یک کانال خبری است ادامه داد امسال چندین مورد از من شکایت شده و به دادگاه رفته ام و حتی این را هم عنوان کرد که روز گذشته مأموران برای دستگیری وی به ناگهان وارد خانه اش شده اند.

 

او اما از انگیزه و هدف والای خود در حرفه خبرنگاری اش که دفاع از مردم و کمک به توسعه استان است سخن گفت و ادامه داد: با همه این سختی ها و فشارها مصمم به ادامه حرفه خبرنگاری ام هم هستم و در این زمینه حتی خانواده ام را در جریان مشکلات احتمالی و پر خطر در آینده گذاشته ام. او این را هم گفت که حتی در این زمینه آماده رفتن به زندان و حتی رفتن پای چوبه اعدام است و همواره یک طناب دار را برای خود مجسم و آویخته می بیند.

 

سخن گفتن از مشکلات قضایی پیش آمده برای خبرنگاران، رفتن به دادگاه و شکایتهای زیاد مسئولان از قشر خبرنگار از عمده ترین مباحث مطرح شده توسط خبرنگاران تریبون آزاد بود و حتی چند بار بر این موضوع تأکید شد که استاندار فعلی استان که البته در این نشست غایب بود سال گذشته گفته بود هیچ مسئولی این حق را ندارد که بخاطر انتقادات یک رسانه و یا یک خبرنگار از وی در دادگاه شکایت کند  اما این دستور استاندار متأسفانه هیچکس به آن عمل نکرده است.

 

اهم مطالب مطرح شده توسط خبرنگاران حکایت از این داشت که قشر خبرنگار بخاطر مطالب و  گاهاً انتقاداتی  که از مسئولان دارند در ادامه حرفه خود سخت زیر فشار هستند و در چنین شرایطی کار برای قشر خبرنگار در استان ایلام روز به روز سخت می شود.

 

پذیرفتن این مطالب ممکن است برای بسیاری سخت و دشوار باشد اما در همین شبی که فردای آن روز خبرنگار است اتفاق تلخ دیگری برای یکی از همین خبرنگاران که مطالبش عنوان شد رخ داد و آن بازداشت کردن این خبرنگار لحظاتی پس از خروج وی از محوطه صدا و سیمای ایلام پس از شرکت در ویژه برنامه صدا و سیمای ایلام برای روز خبرنگار بود.

 

اگر چه خوشبختانه حکم دادستان استان باعث شد که این خبرنگار ساعتی بعد از بازداشت دوباره آزاد شود اما اتفاق شکل گرفته نشان داد جمعی از خبرنگاران حداقل در استان ایلام در زمینه فعالیتهای شغلی و حرفه ای خود سخت در فشار و تنگنا قرار دارند که امیدوارم روزی فرار برسد که خبرنگاران حداقل دغدغه ای برای نوشتن مشکلات مردم نداشته باشند.

 

انتهای خبر/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد