امروز جمعه, 22 فروردين 1399 - Thu 04 09 2020
تازه ترین خبرها

ارائه روشی نوین برای تکثیر "ارکیده" از سوی زوج مخترع دهلرانی

ارائه روشی نوین برای تکثیر
 
زوج مخترع و محقق دانشگاهی روشی را برای تکثیر گل "ارکیده" ارائه کردند که به گفته آنها این روش آلودگی‌های فرآیندها را به حداقل می‌رساند.
 
به گزارش نسیم دهلران، از آنجایی که تکثیر گل ارکیده به عنوان گل ارزشمند در حوزه تجارت بین‌المللی با دشواری‌هایی مواجه است، گروهی از محققان دانشگاهی روشی را برای تکثیر این گل ارائه کردند که به گفته آنها این روش آلودگی‌های فرآیندها را به حداقل می‌رساند.
 
اختراع اولین سرنگ تلقیح گیاهی دنیا در ایران چالش جدیدی را در دنیا به وجود آورده که این خبر در اکثر خبرگزاری های کشور و دنیا رحال دست به دست شدن است.
 
از آنجایی که ساخت این سرنگ توسط زوج جوان و دانشمند دهلرانی ساخته شده، پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران گفت و گویی کوتاه با این زوج را ترتیب داده که در ذیل متن آن را می توان خواند.
 
ارائه روشی نوین برای تکثیر
 
دکتر مهدی شعبانی پور یکی از مخترعین این سرنگ اظها کرد: تلقیح مصنوعی به منظور دو رگ گیری و یا تولید بذر در کشت بافت برای اهداف اصلاحی و تولیدی است. که در شرایط اکولوژیکی گل ماده معمولا به وسیله حشرات تلقیح می شود و انسان نمی تواند کنترلی در خصوص اصلاح این گیاه برای تولید رقم جدید و یا گرفتن بذر به منظور تکثیر در گلخانه ها داشته باشد.
 
وی در تبیین این اختراع توسط مخترعین ایرانی اذعان داشت: در قرن ۱۹ کشت بافت این گیاه با توجه به قیمت بالای آن برای اهداف تجاری آغاز شد که این امر نیازمند تلقیح مصنوعی می باشد. در طول هفتاد سال افراد زیادی تلاش کردند که این گیاه را به صورت تجاری در محیط کشت بافت قرار دهند که تا سال ۱۹۳۷ این امر محقق نشد. نخستین بار knodson در سال ۱۹۳۷ اولین نتایج تحقیقی خود را با تلقیح مصنوعی گل ارکیده در شرایط آزمایشگاهی و قرار دادن در محیط کشت بافت بررسی نمود. در زمینه تلقیح تا کنون دستگاهی برای تلقیح گل ارکیده چه در سطح داخلی و چه بین المللی طراحی نشده و از ابزارهای متفاوت مثل چاقو، سوزن، چوب و وسایل پیش پا افتاده استفاده می شود.
 
دکتر شعبانی پور در خصوص ثبت و ارزش این اختراع برای اولین بار در دنیا تصریح کرد: با توجه به پژوهش در حوزه خانواده ارکیده تاکنون سرنگ تلقیح مصنوعی برای این خانواده از هیچ یک از متخصصین گیاهان زینتی ارائه نشده است. مهمترین ارزش این اختراع را می توان اینگونه بیان کرد که فرآیند تلقیح به سادگی و بدون هیچ آلودگی انجام می شود. در دو رگ گیری ارکیده که بسیار حساس است، انتقال آلودگی از اندام نر یک رقم به پایه مادری رقم دیگر به راحتی اتفاق می افتد و در مرحله کشت بافت قطعا متخصصین با آلودگی درون شیشه ای ارقام دو رگ روبرو شده است که به واسطه همین آلودگی ثانوبه انجام می شود. با ارائه این دستگاه قطعا هیبریدهای جذاب و بدون آلودگی در فرآیند کشت بافت را خواهیم داشت.
 
وی ضمن تشکر از ریاست دانشگاه زنجان در پایان خاطر نشان کرد:ساخت این دستگاه قطعا روند تولید بذر و تولید گیاه ارکیده را برای کارشناسان افزایش می دهد.
 
این مخترع جوان عنوان کرد: البته لازم است از ریاست دانشگاه زنجان دکتر سید محسن نجفیان و ریاست دانشگاه زابل جناب دکتر پیمان افراسیاب برای کمک به پژوهشگران دانشگاهی و همکاری های لازم در این اختراع تشکر ویژه ای داشته باشیم.
 
دکتر شعبانی پور با اشاره به طراحی و ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده فلانوپسیس، افزود: این دستگاه متشکل از دو پیستون، شاسی، چراغ و سوزن‌های تلقیح متشکل از خلال دندان ساخته شده است که ضمن صرفه اقتصادی، کارایی دستگاه را برای تلقیح تا 100درصد بالا برده است.
 
ارائه روشی نوین برای تکثیر
 
وی مهمترین مزایای تلقیح مصنوعی در گل ارکیده را به دست آوردن کپسول بذر حاوی یک تا 4 میلیون بذر برای کشت بافت و امکان ایجاد رقم جدید برشمرد.
 
این مخترع دهلرانی با شاره به چالش‌های تکثیر این گیاه، گفت: برای رفع این چالش با همکاری همسرم و با راهنمایی های پروفسور سیدنجم‌الدین مرتضوی طی دو سال تحقیق بر روی این گل و ساختار مورفولوژیکی خاص گل ارکیده موفق به ساخت دستگاهی برای تکثیر آن شدیم.
 
دکتر فاطمه بیدر نامنی هسر دکتر شعبانی پور و عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه این گفتگو در خصوص مزایای این اختراع افزود :بیان واضح و دقیق مزایای اختراع ادعایی نسبت به اختراعات پیشین به این گونه است :
1- عمل تلقیح با این سرنگ تلقیح راحتی و با دقت بالا انجام می شود.
2- جنس کامل سرنگ تلقیح قابلیت اتوکلاوکردن و استریلیزاسیون را فراهم می کند.
3- این وسیله دارای اندازه کم و وزن مناسب می باشد و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.
4- تنظیم سوزن های تلقیح به منظور دو رگ گیری و یا تلقیح همان رقم فراهم می شود. بدین ترتیب با باز و بسته پیچ تنظیم سوزن های تلقیح(خلال دندان) و تنظیم فاصله سوزن های تلقیح می¬توان دو رگ گیری دو رقم را همزمان انجام داد.
5- دستگاه حاضر برای حفظ شرایط استریل در تلقیح و به حداقل رساندن آلودگی از خلال دندان یکبار مصرف برای عمل تلقیح استفاده می کند. با توجه به ارزان و در دسترس بودن خلال دندان و سرعت بالاتر تعویض، بهداشت بالاتر را می توان از برتریهای این دستگاه فوق الذکر به حساب آورد.
6- تنظیم زاویه نور برای تلقیح با استفاده از یک پیچ تنظیم امکان پذیر می باشد. که باعث افزایش دقت در تلقیح، سرعت عمل بالاتر و صرفه جویی در زمان می شود.
 
این استاد دانشگاه جوان با تاکید بر اینکه این سرنگ تلقیح برای تز دوره دکتری تولید شده است، اظهار کرد: تمامی آنالیزهای خودتلقیحی و دو رگ‌گیری به صورت موفقیت‌آمیز انجام شده است.
 
انتهای خبر/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد