امروز پنج شنبه, 31 خرداد 1397 - Thu 06 21 2018
تازه ترین خبرها

فال شوشمه(شب شنبه) چیست؟

فال شوشمه(شب شنبه) چیست؟
 
شوشومه؛ فالی که مردم دهلران در شب های جمعه منتهی به روز شنبه با نیت برای انجام کارهایشان می گرفتند.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ فال شوشمه یکی از رسومی است که در برخی از مناطق زاگرس نشین استان ایلام نظیر دهلران وجود دارد.
 
شب نشيني شب هاي شنبه* يکي از آداب خوب قوم لک، لر و کرد بوده است که شروع هفته ي خوب و پر انرژي را نويد مي داد. يکي از رسومي که در اين شب صورت ميگرفت فال شب شنبه بود.
 
این فال زمانی انجام می گیرد که می خواهی از نتیجه وعاقبت کاری مطلع شوی ودر زمان مشخصی هم باید انجام می دادند.
 
روش انجام آن نیز بدین صورت بود که در زمان جمعه شب که به شنبه منهتی می شد با نیت گرفتن و استمداد از خداوند که نیت مورد نظر عاقبت خوبی داردانجام می گرفت و فرد فال گیرنده با پنهان کردن خود در جایی که دیگران مشغول گفت و گو بودند  نتیجه مورد نظر خود را از زبان آن افراد می شنود.
 
همچنین این فال گاهی از میان افراد حاضر درجمع بدون اینکه کسی متوجه شود انجام می گیرد و یک نفر راکه ساکت تر وکم حرف تر ازبقیه است انتخاب می نمایی و از خداوند می خواهی که نتیجه نیت مورد نظر را از زبان فرد موردنظر انتخاب شده بشنوی و منتظر می مانی تا آن فرد مطلبی به زبان بیاورد که جواب خود را باید با تحلیل مطلبی که به زبان رانده شده دریابی.
 
از این رو در خیلی از خانواده ها هنگام گفت و گو از افراد خواسته می شود که حرفایی که مناسب است و باعث دلخوشی دیگران می شود زد تا فردی که این فال را می گیرد با نتایج آن حرفا روحیه اش بهبود یابد. سخن مناسب زدن و دعوت افراد به انتخاب کلمات مناسب از نتایج این فال است.
 
همچنین توجیه علمی آن نیز برمی گردد به استفاده از نیروی روح و ارسال امواج فکری والقاء به فرد انتخاب شده و کمک گرفتن از نیروی روح است جهت آگاهی از عاقبت انجام یک کار.
 
شب های شنبه*:  گفتنی است مردم زاگرس نشین ایلام، عصر هر روز را به نام روز بعد می خوانند. بدین معنی که پنج شنبه عصر را جمعه می دانند و بر سر قبور حاضر می شوند و جمعه عصر و شبش را شنبه می دانند و از این رو است که فالی که در جمعه شب است به فال شب شنبه معروف گردیده است.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد