امروز یکشنبه, 06 خرداد 1397 - Sun 05 27 2018
تازه ترین خبرها

بر گزاری جشنواره تئاتر شرهانی پس از توقف ۶ ساله

بر گزاری جشنواره تئاتر شرهانی پس از توقف ۶ ساله
 
رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ایلام از برگزاری نخستین جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی شرهانی در دهلران خبر داد.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ یکی از شاخه های فرهنگ، هنر نمایشی است. تئاتر نقش بسزایی در تزریق فرهنگ به جامعه دارد.
 
گفتن از قدرت هنرمندان عرصه هنر نمایشی در دهلران به مثال زیره به کرمان بردن است چراکه آنان اکنون همیشه یک پای فینال جشنواره های معتبر کشوری و بین المللی هستند.
 
افتخارات هنرمندان عرصه نمایشی شهرستان دهلران مسئولان را بر این واداشت تا جشنواره تئاتر خیابانی استانی به نام شرهانی به میزبان دهلران برگزار کنند.
 
متأسفانه پس از گذشت سه دوره از این جشنواره، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به دلایل نامعلومی در سال هشتاد و نه از برگزاری مجدد آن اجتناب نموده و دیگر این جشنواره برگزار نگردیده است.
 
پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران به همین منظور مطلبی تحت عنوان " لب‌های ترک خورده تئاتر دهلران تشنه توجه" به رشته تحریر در آورد و از مسئولان خواست که این جشنواره احیا شود.
 
بر اساس این گزارش؛ سعید خیرالهی- رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ایلام- از برگزاری نخستین جشنواره تخصصی منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی در دهلران خبر داد و اظهار داشت: به همت انجمن هنرهای نمایشی استان و با همکاری مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دهلران نخستین جشنواره تخصصی منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی به میزبانی شهرستان دهلران برگزار خواهد شد.
 
وی با اشاره به محورهای برگزاری این جشنواره، افزود: جشنواره تخصصی منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی بصورت رقابتی و با موضوع ایثار و شهادت در بخش‌های کارگردانی، طرح و ایده، بازیگری زن و مرد، طراحی صحنه و فضا و ساخت وسایل، موسیقی و طراحی لباس برگزار خواهد شد.
 
رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام تصریح کرد: براساس موافقت اداره‌کل هنرهای نمایشی دو اثر برگزیده شده این جشنواره توسط هیئت داوران به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی خواهند شد.
 
وی با اشاره به اینکه متقاضیان شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دهلران ارسال کنند، گفت: آثار متقاضی شرکت در جشنواره می‌بایست در سال جاری تهیه و تولید شده باشد و نباید در هیچ یک از جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای و یا ملی شرکت کرده باشد و همچنین تعداد افراد پذیرفته‌شده هر گروه ۶ نفر است.
 
دبیر جشنواره تخصصی منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی معرفی الگوهای برجسته  ایثار و شهادت با الهام از سیره شهیدان به ویژه شهدای عملیات غرورآفرین محرم در منطقه عملیاتی شرهانی، ایثار و فداکاری پدران، مادران و همسران شهدا و جانبازان، نقش ایستادگی و مقاومت مردم مناطق مرزی در توسعه و امنیت پایدار کشور، ایثار و مقاومت مدافعان حرم در خارج از مرزهای جغرافیایی کشور و تأثیر روحیه ایثار و مقاومت در تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی را از محورهای مورد تأکید این جشنواره برشمرد.
 
خیرالهی با بیان اینکه مهلت دریافت فیلم آثار نمایشی تا ۱۶ بهمن ماه سال جاری است، یادآور شد: براساس گاه‌شمار جشنواره منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی، نتایج نهایی آثار پذیرفته شده ارسالی به دبیرخانه این جشنواره پس از داوری هیئت داوران، در تاریخ ۲۳ بهمن ماه اعلام و این جشنواره در نیمه اول اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
 
رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با بیان اینکه برای نخستین بار است که اینچنین جشنواره تئاتر منطقه‌ای و فرا استانی در سطح اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام برگزار خواهد شد، خاطرنشان ساخت: با توجه به اهمیت موضوع فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال مفاهیم این فرهنگ بااستفاده از زبان هنر، از مسئولان شهرستانی و استانی انتظار داریم که در فراهم کردن زیرساخت‌های برگزاری این جشنواره منطقه‌ای با ما همکاری لازم را داشته باشند.
 
وی ادامه داد: نخستین جشنواره تخصصی منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی نیمه نخست اسفند ماه با حضور استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه، همدان، کردستان و آذربایجان غربی و لرستان به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دهلران برگزار خواهد شد.
 
پیش از این جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی استانی بود که برای نخستین بار به منطقه ای تبدیل شده است.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد