امروز جمعه, 31 فروردين 1397 - Fri 04 20 2018
تازه ترین خبرها

آثار ملی تاریخی دهلران به ۸۷ اثر رسید

آثار ملی تاریخی دهلران به ۸۷ اثر رسید
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران گفت: با احتساب ۵ اثر تاریخی دهلران به فهرست آثار ملی، اکنون ۸۷ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی به نام دهلران وجود دارد.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ فرج فاضلی- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران- اظهار کرد: در تاریخ۱۵/۱۰/۹۵ جلسه شورای سیاست گذاری ثبت آثار با حضور جناب آقای دکتر نظری مدیر کل دفتر ثبت ، آقای مهندس میثاقیان مدیر کل دفتر بناها و محوطه های تاریخی ، آقای دکتر نوکنده رئیس موزه ملی ایران نمایندگان دفتر حقوقی و املاک ، نماینده پژوهشکده واشخاص صاحب نظر و دانشگاهی در سازمان مرکزی تشکیل و ۱۳ اثر تاریخی استان ایلام واجد ثبت در فهرست آثار ملی کشور شناخته شده و به تصویب اعضا رسید.
 
وی افزود: از این تعداد آثار ۵ اثر متعلق به شهرستان دهلران می باشد.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران ادامه داد: این آثار شامل گورستان دم گر پرچینه مربوط به عصر مس سنگی و برنز، محوطه تاریخی کلگه یک مربوط به دوره ساسانی تا قرون اولیه اسلامی، محوطه کلگه دو مربوط به دوران ساسانی، بقایای قلعه دنه و محوطه تاربخی آن واقع در بخش زرین آباد و محوطه تاریخی تختان مربوط به دوره ساسانی در روستای تختان بخش سراب میمه به آثار ملی است.
 
وی تصریح نمود: بخش های زرین آباد و سراب میمه دارای آثار زیادی از ادوار مختلف تایخی هستند که در صورت انجام مطالعات باستان شناسی و طرح بررسی و شناسایی آثار ظرفیت ثبت ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی را دارند.
 
فاضلی یادآور شد: در مجموع تاکنون از بخش زرین آباد ۶ اثر و از بخش سراب میمه هم ۲ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 
 
وی با اشاره به اینکه ثبت ملی آثار کمک شایانی در بحث حفاظت و حراست آثار دارد، تاکید کرد: همه دستگاه ها باید در بحث حفاظت، حراست و انتقال آثار تاریخی به نسل های آینده کوشش کنند.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران گفت: شهرستان مرزی دهلران با بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری تا پیش از این دارای ۸۲ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی بود که با احتساب این ۵ اثر، اکنون ۸۷ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.
 
در حال حاضر جمع آثار به ثبت رسیده استان ایلام در فهرست آثار ملی به عدد ۷۳۵ اثر رسیده است.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.