امروز سه شنبه, 02 بهمن 1397 - Tue 01 22 2019
تازه ترین خبرها

برگزاری شبیه خوانی در دهلران

برگزاری شبیه خوانی در دهلران
 
مراسم شبیه خوانی دهلران با قدمت بیش از 80 سال، هرساله در شهرستان دهلران برگزار می شود.
 
به گزارش نسیم دهلران، اعتلای شبیهخوانی به نیمه دوم قرن سیزدهم هجری قمری مربوط می‌شود که ریشه اساسی آن به فاجعه تاریخی و مذهبی کربلا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش در جنگ با سپاهیان یزید بر می‌گردد.
 
این تعزیه و شبیه خوانی از دیر باز در شهر دهلران اجرا شده است و بنیانگذار این شیوه در این شهر "حاج جمعه اسکندری" بود که با اخلاص و صفای کامل در تهیه امکانات مورد نیاز تعزیه همت خویش را به‌کار می برد و آنچنان این شیوه را در شهر دهلران رونق بخشید که نقش‌های شبیه را بزرگان 4 طوایف مختلف اجرا می‌کردند.
 
سابقه اجرای این شبیه‌خوانی به سال 1315 هجری شمسی باز می‌گردد که نخستین بار بنیانگذارش "مرحوم حاج جمعه اسکندری" است و تا حال هم ادامه دارد، در حال حاضر از تمام طوایف شهرستان دهلران در این شبیه‌خوانی افراد وجود دارد.
 
برگزاری شبیه خوانی در دهلران
 
این مراسم چنان در فکر و اندیشه مردم شهرستان دهلران به خصوص جوانان جا افتاده که شب قبل از روز عاشورا مردم ضمن برپایی عزاداری و نخوابیدن تا صبح روز عاشورا یا به‌قول دهلرانی‌ها (شب حله) که به شب آخر دهه اول می‌گویند و همه از نحوه شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش در روز اجرای مراسم صحبت ‌می‌کنند و وعده دیدار خود را در روز شبیه‌خوانی ‌می‌دهند.
 
اجرای درست و استفاده از امکانات همزمان با تاریخ واقعه و استفاده کردن از امکانات روز به این مراسم ابهت خاصی داده است که تأثیر پذیری بسیاری بر فرهنگ دینی جامعه استان ایلام دارد و مصداق این ضرب‌المثل شیرین فارسی است که می‌گوید "شنیدن کی بود مانند دیدن".
 
برگزاری شبیه خوانی در دهلران
 
شعر تعزیه شعری عوامانه و پر احساس است که چون با زبان معمولی و با سادگی و صمیمیت بیان ‌می‌شود، براحتی در تماشاگران تأثیر می‌گذارد و آنان را با فاجعه کربلا همراه می‌سازد و اوج این احساس را زمانی می‌توانیم درک کنیم که امام حسین (ع) در تعزیه‌ای ‌می‌فرمایند: "جوانـان بنی‌هـاشـم بیایید علی را تا در خیمه رسانید، خدا داند که من طاقت ندارم عـلی را بر در خیمه رسانم" و اینجاست که تماشاگر، عضوی از احساس حاکم بر تعزیه می‌شود و پاسخ خود را با ‌شبنم‌هایی بر گونه‌هایش عینیت می‌بخشد.
 
شبیه‌خوانی روز عاشورا که از لحظه ورود امام و یاران با وفایش به سرزمین کربلا شروع و تا شهادت امام حسین(ع) ادامه دارد و با گریه و آه و ناله تماشاگران همراه است دارای ارزش‌های زیادی است که بر روح و روان تماشاگران تأثیر می‌گذارد.
 
مردم شهرستان دهلران قبل از اجرای شبیه‌خوانی به صورت دسته‌های نوحه‌خوانی و زنجیرزنی از تمام شهر و حسینیه‌ها و هیئت‌ها وارد میدان نینوا محل اجرای شبیه‌خوانی می‌شوند و پس از پایان شبیه‌خوانی و شهادت امام حسین (ع) ضمن پرتاب سنگ به‌سوی شمرابن ذوالجوشن و یزیدیان باز هم به‌صورت دسته‌های نوحه‌خوانی و با چشمانی گریان بسوی منزل خود حرکت می‌کنند گویی که واقعا آنجا دشت کربلاست.
 
از دیگر ویژگی‌ها اینکه تمام بزرگان طوایف شهرستان دور هم جمع می‌شوند و درباره نحوه انتخاب بازیگران با هم مشورت می‌کنند و این شبیه‌خوانی عامل مهم اتحاد و همدلی جامعه دهلران به‌خصوص اقوام لر و کرد است.
 
این مراسم اکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد