امروز دوشنبه, 29 بهمن 1397 - Mon 02 18 2019
تازه ترین خبرها

۱۴ شیر زن سهم سیستان و بلوچستان از شهدای نهضت امام خمینی (ره)

در حالی بانوان ایرانی در انقلاب و جنگ درخشان ترین صحنه ها را ایجاد کرده اند که از هفت هزار زن شهیده در کشور سهم استان سیستان وبلوچستان 14 شهیده می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، همواره زنان در تاریخ انقلاب اسلامی‌ به منزله بازوان توانمند انقلاب و برانگیزنده شعله‌های فروزان آن به شمار می‌آیند؛ چراکه نقش به‌سزایی در راهپیمایی‌ها، تظاهرات و فعالیت‌های سیاسی نهضت امام خمینی(ره) ایفا کردند و تاکنون در همه عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، حماسی و تربیتی شرکت کرده و همراه‌ مردان ‌تاریخ ‌را ساخته‌اند.


به گونه ای که در حماسه دفاع مقدس‌ همراه رزمندگان‌ غیور این ‌مرز و بوم ‌دلیرانه‌ ایستادند و به ‌جهانیان ‌نشان‌ دادند که ‌در راه ‌آرمان ‌و عقیده‌ خویش‌ حاضرند از عواطف‌ و احساسات‌ خود چشم‌پوشی‌ کنند برخی از آنان ‌در پشت‌ صحنه‌ نقش‌ عظیمی ‌ایفا می‌کردند که ‌هیچ ‌دوربینی ‌نتوانسته ‌است ‌این ‌نقش‌ را سزاوارانه ‌به ‌تصویر بکشاند ولی به هر نحوی که ممکن بود بانوان ایران اسلامی ‌در طی‌ جنگ‌ تحمیلی و پس از آن طی این سالها توانستند ‌با پیروی‌ از مکتب ‌عاشورا و پیام‌ رسان ‌آن ‌حضرت زینب ‌کبری ‌(س‌)حماسه‌های ‌فراموش‌ نشدنی ‌خلق کنند.

بی تردید بانوان ایرانی در انقلاب و جنگ درخشان ترین صحنه ها را ایجاد کرده اند به گونه ای که از هفت هزار زن شهیده در کشور سهم استان سیستان وبلوچستان 14 شهیده می باشد.

از طرفی وجود بیش از 30 هزار مادر و همسر شهید، آزاده و جانباز و همچنین 36 زن جانباز در استان سیستان و بلوچستان نشان از روحیه ایثار و مقاومت زنان این دیار دارد زیرا قطعا شیرمردان بسیاری در دامن چنین مادرانی پرورش یافته‌اند.

خیربی بی شه مراد زاده فهرجی، نسیمه زارعی دادکانی، ثنا پردل، نسترن خسروی، سونا دشتی، مطهره نارویی، سکینه حسن آبادی، مرضیه عذباشی، سکینه سندگل، بی بی ملک نارویی، پانته بیگی، پریسا بیگی، فریبا کهرازه، سیمین ترسائی 14شهیده استان سیستان وبلوچستان می باشند که در ذیل به خلاصه ای از زندگی نامه برخی از آنان اشاره شده است.
 
شهیده نسیمه زارعی دادکانی
شهیده نسیمه زارعی دادکانی در سال ۱۳۶۵ در شهرستان چابهار دیده به جان گشود و در سال ۱۳۹۱ در حالی که ۲۶ سال سن داشت در روز تاسوعای حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده ثنا پردل
شهیده ثنا پردل در سال ۱۳۸۹ در شهرستان چابهار دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ در حالی که ۲ ماه سن داشت در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده نسترن خسروی
شهیده نسترن خسروی در سال ۱۳۸۱ در شهرستان چابهار دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ در حالی که ۷ سال سن داشت در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده سونا دشتی
شهیده سونا دشتی در سال ۱۳۷۸ در شهرستان چابهار دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ در حالی که ۱۱ سال سن داشت در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده مطهره نارویی
شهیده مطهره نارویی در سال ۱۳۸۸ در شهرستان چابهار دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ در حالی که ۱ سال سن داشت در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده سکینه حسن آبادی
شهیده سکینه حسن آبادی در سال ۱۳۵۱ در شهرستان زابل دیده به جان گشود و در سال ۱۳۷۴ در حالی که ۲۵ سال سن داشت در سانحه ای مورد اصابت گلوله قرار گرفت و با عروجی شهادت گونه به دیدار معبود شتافت.
 
شهیده سیمین ترسائی
شهیده سیمین ترسائی در سال ۱۳۶۳ در شهرستان زابل دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ در سن ۲۶ سالگی در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده مرضیه عذباشی
شهیده مرضیه عذباشی در سال ۱۳۳۸ در شهرستان زابل دیده به جان گشود و در سال ۱۳۶۹ در سن ۳۱سالگی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده سکینه سندگل
شهیده سکینه سندگل در سال ۱۳۵۸ در شهرستان زابل دیده به جان گشود و در سال ۱۳۸۹ درسن ۳۱ سالگی در روز تاسوعا حسینی توسط اشرار کوردل به شهادت رسید.
 
شهیده بی بی ملک نارویی
شهیده بی بی ملک نارویی در سال ۱۳۳۳ در بخش نصرت آباد دیده به جان گشود و در سال ۱۳۶۷ یکی از مسافران هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود که با حمله موشکی آمریکا در دریای خلیج فارس به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
شهیده فریبا کهرازه
شهیده فریبا کهرازه در سال ۱۳۶۱ در زاهدان دیده به جان گشود و در سال ۱۳۶۷ یکی از مسافران هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود که با حمله موشکی آمریکا در دریای خلیج فارس به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
شهیده پریسا بیگی
شهیده پریسا بیگی در سال ۱۳۶۰ دیده به جان گشود و در سال ۱۳۶۷ یکی از مسافران هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود که با حمله موشکی آمریکا در دریای خلیج فارس به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
شهیده پانته بیگی
شهیده پانته بیگی در سال ۱۳۶۵ دیده به جان گشود و در سال ۱۳۶۷ یکی از مسافران هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود که با حمله موشکی آمریکا در دریای خلیج فارس به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد