امروز سه شنبه, 02 بهمن 1397 - Tue 01 22 2019
تازه ترین خبرها

صادرات نیمی از تخم مرغ استان و افزایش قیمت به مرز 7 هزار تومان/ افزایش قیمت تخم مرغ در خراسان‌جنوبی در پی افزایش در کشور

در حالی قیمت تخم مرغ در خراسان جنوبی به مرز هفت هزار تومان رسیده است که این استان نیمی از تخم مرغ خود را صادر می کند و این افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت در کشور است.

 

یکی از عرضه کنندگان تخم مرغ در خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که قیمت تخم مرغ در خراسان‌جنوبی برای مصرف کننده نهایی شش هزار و 800 تومان است.

 

وی افزود: طبق این، قیمت هرشانه تخم مرغ بیش از 14 هزار تومان می شود.

 

این عرضه کننده خاطرنشان کرد: طی سه هفته اخیر قیمت تخم مرغ افزایش صعودی داشته است به طوری که از پنج هزار تومان به هفت هزار تومان رسیده است.

 

این گرانی تخم مرغ سبب گلایه مردم شده است.

 

یکی از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خاورستان، از گرانی قیمت تخم مرغ گلایه کرد و افزود: مگر مردم چقدر درآمد دارند که باید برای تخم مرغ بهایی هفت هزار تومانی بپردازند.

 

وی ادامه داد: از مسئولان خواهان توجه به بازار و تعادل بازار تخم مرغ به نفع مصرف کننده باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بیرجند به تبع کشور قیمت تخم مرغ افزایش داشته است و این ظلم به مردم استان است در حالی که خود استان تولیدکنندگان بسیاری در زمینه تولید تم مرغ دارد و ما باید از این حیث خودکفا باشیم و بتوانیم بازار رابه تعادل بهتری برسانیم.

 

محمدعلی بیجاری، مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خاورستان،  عامل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ را ورود بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان دانست و گفت: هم در سال گذشته و هم امسال در کشور این آنفلونزا بروز کرده است به همین علت دامپزشکی بسیاری از واحدهای تخم گذار را از رده خارج کرد.

 

وی با بیان این‌که بیماری آنفلونزای پرندگان در خراسان جنوبی وجود ندارد، تصریح کرد: از اوایل مهرماه تاکنون، بین 30 تا 35 درصد افزایش قیمت در نهاده‌های دامی داریم که این سبب گرانیت تخم مرغ شده است.

 

مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: بعد از افزایش قیمت ها و کمبود محدودیت ها، یکی از واحدهایی که تخم مرغ مورد نیاز استان ما را تامین می کرده است صدور تخم مرغ را به استان ما ممنوع کرده است که این یک عامل تشدید کننده قیمت تخم مرغ در این استان است.

 

بیجاری خاطرنشان‌کرد: همیشه در تابستان‌ها قیمت تخم مرغ کاهش و در زمستان قیمت بالا می رود چراکه میزان تخم گذاری مرغ ها افزایش و مردم بخشی از نیاز خود را از مرغ خانگی تامین می شود.

 

وی به اقدامات انجام شده بر تعادل قیمت تخم مرغ اشاره کرد و گفت: در جلسه ای که در 28 آذرماه سال جاری برگزار شد؛ مصوب شد در 53 مرکز عرضه مستقیم تخم مرغ را به قیمت کنترل شده و مصوب، پنج هزار و 200 تومان عرضه کنیم و در بقیه مراکز تابع عرضه و تقاضا باشد.

 

مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: با این اقدام، فاصله قیمتی بین عرضه و تقاضا زیاد شد؛ می توانست صف تخم مرغ ایجاد شده و دلال هایی از این فضا سوء استفاده کرده و تخم مرغ را در جاهای دیگر عرضه کنند.

 

بیجاری اظهارکرد: یک فرمول قیمتی تعیین شد که براساس این فرمول باید واحد های تخم گذار استان با این فرمول تخم مرغ مورد نیاز استان را تامین کنند  و بعد از تامین استان مازاد آن به استان های دیگر صادر شود؛ بر این اساس در تمام شبکه صنفی استان، یک قیمت خواهیم داشت.

 

وی یادآورشد: قیمتی که در حال حاضر تخم مرغ عرضه می شود از قیمت مصوب شده اولیه بالاتر است؛ از این رو هم واحدهای تولیدی متضرر نمی شوند و هم مردم با قیمت پایین تر از استان های دیگر تخم مرغ مورد نیاز خود را تامین می کنند.

 

مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: 27 واحد تولیدی تخم گذار با سن گله زیر 18 ماه و 12 واحد تولیدی با سن گله بالای 18 ماه داریم که باید تخم مرغ آنها از رده خارج شود اکنون به کمک تولید تخم مرغ در استان آمده اند.

 

بیجاری خاطرنشان کرد: با شرکت نفت این 12 واحد تولیدی مرغ از رده خارج نخواهند کرد سوخت آنها تامین شود؛ فعلا تا ابتدای سال 97 سوخت آنها تامین شود تا تولید تخم مرغ در استان داشته باشیم.

 

وی افزود: 27 واحد تولیدی استان، روزانه 11 تن و 12 واحد تولیدی روزانه 4  تن تخم مرغ تولید می کنند که روزانه 15 تن تخم مرغ در استان توزیع می شود که نیاز استان 11 تن است.

 

مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ضمن تصریح اینکه گرانی قیمت تخم مرغ را تایید می کنیم، افزود: این قیمت نسبت به استان های همجوار یک هزار تومان پایین تر است.

 

بیجاری خاطرنشان کرد: واحد تخم گذار استان با واحد تولیدی استان همجوار مقایسه می کند با توجه به اینکه در استان های همجوار در قیمت تخم مرغ دقتی صورت نگرفته است این قیم بالا است از این رو این مهم در قیمت تولیدی تخم مرغ خراسان جنوبی نیز تاثیرگذاشته است.

 

وی گفت: در خراسان‌جنوبی مشخص شده است که هر واحد تخم گذاری میزان تولیدات خود را به کدام شهرستان و توزیع کننده تحویل داده وفرمول قیمتی برای ان طراحی شده است.

 

مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی، میزان تولیدات تخم مرغ استان را روزانه 25 تن بیان کرد و افزود: بعد از تامین تخم مرغ مورد نیاز استان، واحدهای تولیدی می توانند مازاد آن را با مجوز دامپزشکی به استان های دیگر صادر کنند.

 

بیجاری گفت: کنترل و مراقبت در حال انجام است که هم واحدهای تولیدی و هم مردم متضرر نشوند؛ واحدهای تولیدی در تابستان با فروس تخم مرغ کیلویی سه هزار تومان متضرر شده اند که اکنون باید با فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر این ضرر را جبران کنند.

 

وی اضافه کرد: قیمت تخم مرغ هرچند در استان بالا است اما در مقایسه با استان های دیگر یک هزار تومان پایین تر است که قیمت تم مرغ در استان های همجوار هم چون سیستان و بلوچستان هشت هزار تومان است.

 

وی اظهارکرد: اگر قیمت تخم مرغ را پایین داشته باشیم از راه های مختلف شاهد دلال بازی و قاچاق تخم مرغ در استان خواهیم بود.

 

انتهای پیام/ 


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد