امروز سه شنبه, 02 بهمن 1397 - Tue 01 22 2019
تازه ترین خبرها

واحدهای تولیدی مشکل دار محروم از تسهیلات رونق تولید/ از 278 واحد ثبت نامی تنها 29 واحد تسهیلات دریافت کردند

طرح تسهیل و رفع موانع تولید در جهت رفع مشکلات تولید، طرح خوبی است، اما بر اساس گفته های تولیدکنندگان گویا چندان موفق نبوده و نتوانسته است گره های کور بسیاری از واحدهای تولیدی را باز کند.

 

اما علاوه بر رکود، افزایش قیمت های تامین مواد اولیه، تجهیزات، حامل های انرژی و ... سبب شد  تا علاوه بر ناتوانی واحدهای تولیدی در پرداخت دستمزد کارکنان و کارگران، در پرداخت هزینه های دیگر مثل اقساط بانکی، بیمه تامین اجتماعی، مالیات، قبوض خدماتی و ... هم دچار مشکل شوند و همه این هزینه ها روی هم انباشته شود و علاوه بر ایجاد بدهی های بزرگ، تولید را هم تحت تاثیر قرار داده و تعطیل کرده است.

 

یکی از تدابیر دولت در این خصوص ارائه تسهیلات برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در قالب طرح رونق تولید بود که از خردادماه سال 95 آغاز شد.

در سال گذشته هم 700 واحد تولیدی در سامانه بهین یاب ثبت نام کردند که 225 میلیارد تومان به 470 تولیدی داده شد.

 

داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: در سال 96 هم 278 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی در سامانه بهین یاب ثبت نام کردند که از این تعداد 169 واحد کشاورزی، 118 واحد صنعتی و 16 واحد معدنی بوده است.

 

شهرکی با بیان اینکه از این تعداد واحدهای ثبت نامی در سامانه بهین یاب، 29 واحد موفق به دریافت 100 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید شدند  گفت: همچنین 36 میلیاردتومان تسهیلات بانکی به صورت مستقیم و توسط خود بانک ها به برخی از واحدهایی که مشکلات بانکی نداشتند، پرداخت شده است.

 

وی با اشاره به تعداد کم واحدهایی که موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید شدند اظهارکرد: الزاما قرار نیست همه واحدهای تولیدی تسهیلات رونق دریافت کنند، چرا که برخی ممکن است سال قبل تسهیلات دریافت کرده باشند، همچنین این تسهیلات به واحدهایی داده می شود که بازار فروش داشته باشند و اگر واحدی بازار فروش نداشته باشد این تسهیلات نه تنها کمکی به رونق واحد نمی کند بلکه تولید کننده را بدهکار می کند.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به نبود متقاضی ثبت نام در حوزه تولید خراسان جنوبی در سامانه بهین یاب گفت: از 4 دی ماه جاری، ثبت نام واحدهای تولیدی در این سامانه پایان یافته، اما به جای آن ثبت نام واحدهای گردشگری آغاز شده است.

 

شهرکی با اشاره به اینکه هدف از طرح ثبت نام واحدهای گردشگری خراسان جنوبی در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یا تکمیل، بازسازی و نوسازی آغاز شده است افزود: در اجرای این طرح هیچ محدودیت و سقفی برای ثبت نام واحدها و همچنین میزان دریافت اعتبارات وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: پس از ثبت نام واحدهای گردشگری در سامانه، وضعیت این واحدها و درخواست آنها در کارگروه کارشناسی تسهیل و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید، برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه شرایط ثبت نام واحدهای گردشگری همان شرایط ثبت نام واحدهای تولیدی و صنعتی است اظهارکرد: این واحدها باید شرایط بانک از جمله تعیین تکلیف چک برگشتی، بدهی های بانکی و مالیاتی را انجام و گزارش های مالی خود را به بانک ارائه دهند.

 

شهرکی ادامه داد: سقفی برای ثبت نام واحدهای گردشگری وجود ندارد، اما تنها واحدهایی می توانند این تسهیلات را دریافت و از امتیازات و معافیت هایی قانون رفع موانع تولید استفاده کنند که توسط کارگروه کارشناسی تسهیل و رفع موانع تولید مورد تایید قرار بگیرند.

 

اما بسیاری از تولیدکنندگان خراسان جنوبی امار ارائه شده در خصوص پرداخت تسهیلات رونق تولید را قبول ندارند.

یکی از تولیدکنندگان شهرک صنعتی بیرجندی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: به نظر من اکثر واحدهایی که موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید شده اند مشکل خاصی نداشته اند و یا اینکه بدهی هایشان استمهال شده است.

 

وی افزود: واحد تولیدی ام به عنوان یک واحد مشکل دار مطرح است اما متاسفانه نتوانستم از این طرح بهره ای ببرم و گویی آنچه در تبلیغات از تسهیلات رونق تولید گفته می شود با اجرا تفاوت دارد.

 

وی اظهارکرد: اگر بازدیدی از شهرک صنعتی داشته باشید، می بینید که درب 70- 80 درصد واحدهای تولیدی بسته است، اما از طرف دیگر مسئولان از ارائه و پرداخت تسهیلات رونق تولید می گویند.

 

وی تصریح کرد: دولت تسهیلات را ارائه کرده است، اما این تسهیلات به واحدهایی داده شده که گویا درگیر بدهی ها و مشکلات چندانی نبوده اند و متاسفانه واحدهای بدهکار و دچار مشکل واقعی، از این تسهیلات بی بهره مانده اند.

 

بر این اساس، طرح تسهیل و رفع موانع تولید در جهت رفع مشکلات تولید، طرح خوبی است، اما بر اساس گفته های تولیدکنندگان گویا چندان موفق نبوده و نتوانسته است گره های کور بسیاری از واحدهای تولیدی را باز کند.

 

همچنین تعداد زیادی از واحدهای تولیدی هم هستند که علی رغم همراهی دولت و مسئولان، در پیچ و خم قوانین بانک ها و ناسازگاری مدیران گیر کرده اند.

 

اما اکنون که ارائه تسهیلات رونق از حوزه تولید و صنعت جای خود را به حوزه گردشگری داده است، امید است در این خصوص، واحدهای دچار مشکل بتوانند برای با دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یا تکمیل و نوسازی واحد خود، به کار خود رونق دهند و به سودآوری برسند.

 

همچنین با توجه به اینکه به علت نبود زیرساخت ها و گاهی عدم توجه مسئولان، ظرفیت های صنعتی، معدنی و کشاورزی خراسان جنوبی آنطور که باید رشد پیدا نکرده است، سرمایه گذاری و توجه به ظرفیت های گردشگری استان می تواند گامی در جهت توسعه باشد که امید است ارائه تسهیلات و رفع مشکلات این واحدها موفق باشد.

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد