امروز سه شنبه, 02 بهمن 1397 - Tue 01 22 2019
تازه ترین خبرها

لزوم توجه به تنها سد بتنی خراسان‌جنوبی در جهت اشتغال‌زایی و گردشگری/ سد رزه میزبان پرندگان مهاجر است

سد رزه در شهرستان درمیان تنها سد بتنی خراسان جنوبی است که زمینه‌ای برای اشتغال‌زایی و زیستگاه پرندگان مهاجر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، سد بتنی رزه در شهرستان درمیان قرار دارد و کار ساخت آن در سال 1384 آغاز شده است و در سال 1390 افتتاح و حدود دو سال بعد آبگیری شده که در حال حاضر 8 میلیون مترمکعب آب دارد.

 

 سد بتنی رزه در 40 کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان و در فاصله 135 کیلومتری جنوب شرق بیرجند بر روی رودخانه فخرود احداث شده است.

 

سد رزه خراسان جنوبی

 

 

سد رزه تنها سد بتنی خراسان‌جنوبی

محمد بشیری‌زاده فرماندار شهرستان درمیان در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: سد رزه به دلیل هدر رفت آب‌های باران، حفظ روان آب‌ها و تغذیه سفره‌های زیرزمینی احداث شده است.

 

فرماندار درمیان بیان کرد: قبل از احداث سد رزه سیلاب‌ها و آب ناشی از بارندگی‌ها به افغانستان سرازیر می‌شد و مورد استفاده قرار نمی‌گرفت اما با احداث این سد از خروج روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها به خارج از مرزهای این شهرستان جلوگیری شده است.

 

بشیری‌زاده تصریح کرد: سد رزه تنها سد بتنی خراسان‌جنوبی است که در شهرستان درمیان در 135 کیلومتری جنوب شرق بیرجند بر روی رودخانه فخرود با هدف کنترل سیلاب‌های فصلی به بهره‌برداری رسیده است.

 

 

سد رزه خراسان جنوبی

 

وی بیان کرد: در این سد ذخیره‌سازی و تنظیم حدود 8 میلیون مترمکعب روان آب صورت می‌گیرد.

 

فرماندار درمیان اظهار کرد: از جمله برنامه‌هایی که برای استفاده از این آب‌ها در نظر گرفته شده، می‌توان به تصفیه و سپس تأمین آب مورد نیاز برای شرب و مصرفی روستاهایی که با تانکر آبرسانی می‌شود اشاره کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: آبرسانی برای کشاورزی اراضی پایین دست سد رزه، پرورش ماهی و ایجاد منطقه بکر گردشگری برای مردم شهرستان و استان خراسان جنوبی از دیگر مزیت‌های سد رزه است.

 

بشیری زاده گفت: سد مخزنی رزه به عنوان بزرگ‌ترین سازه آبی استان خراسان جنوبی نقش بسزایی در افزایش تولیدات کشاورزی و رونق بیش از پیش این بخش در زمینه اشتغال‌زایی دارد.

 

بشیری‌زاده اظهار کرد: سد رزه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است که با توسعه آن در آینده نزدیک به کانون اشتغال در این شهرستان مرزی تبدیل خواهد شد.

 

 سد رزه میزبان پرندگان مهاجر

هاشم آزموده سرپرست نمایندگی محیط زیست شهرستان درمیان درگفتگو با خاورستان، اظهار کرد: سد بتنی رزه زیستگاه بسیار خوبی برای پرندگان مهاجر شده  و در حال حاضر سد رزه شهرستان درمیان میزبان بیش از 2 هزار پرنده مهاجر است.

 

 

سد رزه خراسان جنوبی

 

وی افزود: سد رزه به دلیل طبیعت بکر و آب و هوای خوبی که برای منطقه ایجاد کرده است هر ساله میزبان پرندگان مهاجری است که از شمال سیبری و روسیه برای زمستان گذارانی به این منطقه می‌آیند.

 

سرپرست نمایندگی محیط زیست شهرستان درمیان بیان کرد: اکنون حدود 10 گونه پرنده که شامل پرنده‌های آبزی و کنار آبزی می‌شوند در سد رزه حضور داشته و این پرندگان تا اواسط اردیبهشت‌ماه سال آینده در سد رزه بوده و بعد از اتمام فصل سرما مهاجرت می‌کنند.

 

آزموده عنوان کرد: گونه‌های پرنده‌هایی که در حال حاضر میهمان سد رزه شهرستان درمیان هستند شامل اردک سبز و سرحنایی، حواصیل، خوتکا، چنگر، غاز وحشی، کشیم، آنقوت و باکلان است.

 

سد رزه زمینه‌ای برای پرورش ماهی و اشتغال‌زایی

وحید ضیائیان احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: ساخت و آب‌گیری سد رزه در شهرستان درمیان در زمینه کشاورزی نیز تأثیرات خوبی داشته است.

 

وی عنوان کرد: در حال حاضر 26 هکتار از اراضی پایاب سد رزه واگذار شده که در آن نهال عناب و انار کشت شده است.

 

 

سد رزه خراسان جنوبی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان بیان کرد: حدود 100 هکتار از اراضی نیز در حال حاضر درحال لوله‌گذاری است و حدود 300 کیلومتر دیگر هنوز باقی مانده است که به کشاورزان واگذار نشده و پیگیر واگذاری این اراضی از سوی منابع طبیعی به کشاورزان منطقه هستیم.

 

ضیائیان احمدی به پرورش ماهی در سد رزه شهرستان درمیان اشاره کرد و گفت: تاکنون چند مرحله پرورش ماهی در این سد انجام شده و به فروش رسیده است و در حال حاضر نیز ماهیان کپور و آمور در این سد پرورش داده می‌شود که پیش‌بینی می‌شود بین 80 تا 100 تن ماهی تولید شود.

 

 

سد رزه خراسان جنوبی

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد