امروز دوشنبه, 29 بهمن 1397 - Mon 02 18 2019
تازه ترین خبرها

بیشترین افت بارندگی کشور در خراسان جنوبی/ خالی بودن 90 درصد ظرفیت سدهای آبی استان و خشک شدن کامل دو سد

متاسفانه از ابتدای پاییز میزان بارندگی ها در استان بسیار اندک و ناچیز بوده، بطوری که خراسان جنوبی بیشترین افت بارندگی را در بین استان های کشور داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از خاورستان، متاسفانه در فصل پاییز امسال بارندگی ها در خراسان جنوبی آنقدر کم بود که جز سرما، چیزی عاید مردم شرقی ترین استان کشور نشد، در حالی که اکنون زمان از نیمه های دی ماه؛ اولین فصل زمستان هم گذشته است، دریغ از بارش باران، گویا زمستان قصد ندارد برای مردم کویر خودنمایی کند و آسمان آنقدر دل سنگ و خسیس شده که وضعیت و بحران مردم را می بیند، اما قصد باریدن ندارد و جز ادامه خشکسالی چیز دیگری برای این مردم نمی خواهد.

 

کم آبی واژه نام آشنایی است که طی سالهای اخیر در مناطق مختلف کشور تکرار می شود، اما برخلاف سایر استانها؛ اکنون پس از 18 سال تداوم خشکسالی این واژه در خراسان جنوبی جای خود را به بحران آبی داده است، بحرانی که متاسفانه هر روز سخت تر می شود و به یک تنش آبی تبدیل می شود.

 

این وضعیت سبب شده تا علاوه بر محدودیت کشاورزان در رسیدگی به مزارع و تولید محصول، بسیاری از روستاهای استان حتی اب شرب هم نداشته باشند و در شهرها هم با ایجاد کسری در مخازن اب، نگرانی هایی برای تامین آب ایجاد شود.

 

بر اساس اعلام مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی، میانگین بارندگی سال زراعی جاری ۱.۱ میلی متر گزارش شده که در مقایسه با سال قبل ۷۵ درصد و در مقایسه با درازمدت 98 درصد کاهش داشته است.

  

حسین امامی مدیرکل آب منطقه ای خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: متاسفانه از ابتدای پاییز میزان بارندگی ها در استان بسیار اندک و ناچیز بوده، بطوری که خراسان جنوبی بیشترین افت بارندگی را در بین استان های کشور داشته است.

 

وی افزود: از ابتدای زمستان تاکنون هم بارندگی در استان نداشته ایم، اما بر اساس مدل های هواشناسی، پیش بینی شده که در بهمن و اسفندماه، بارندگی ها نرمال خواهد بود اما با توجه به کمبود بارش انباشته ای که در پاییز داشتیم، بارندگی های آینده نخواهد توانست این کمبود را جبران کند و استان همچنان در وضعیت خشکسالی خواهد بود.

 

مدیرکل آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امیدواریم بارش های بهاری کافی باشد تا قسمتی از این کمبودها جبران و سبب آبدهی قنات ها شود تا در آبادی دچار مشکل نشویم گفت: با توجه به اینکه در سال آبی جاری هیچگونه سیلابی در استان نداشته ایم، هم اکنون 90 درصد ظرفیت سدهای آبی استان خالی است که درصورت ریزش های مناسب و سیلاب ها، بخشی از روان آب ها برای افزایش ذخیره سدها مهار خواهد شد.

 

امامی بیان کرد: در خراسان جنوبی 7 سد به نام های سد رزه درمیان، سد حاجی آباد، سد شهید پارسا سرایان، سد فرخی قاین، سد دره بید، کریت و نهرین طبس وجود دارد که  به جز سد رزه که آب آن مصرف نشده است، آب سایر سدها به کمتر از نصف رسیده و آب سد کریت و حاجی آباد هم خشک شده است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه سد نهرین طبس آب شرب این شهر را هم تامین می کند از اهمیت زیادی برخوردار است، اما متاسفانه هم اکنون ذخیره آب شرب آن تمام و از مدار خارج شده است، امیدواریم با مدیریت سیلاب ها دغدغه ما برای تامین آب این شهرستان در تابستان کمتر شود، همچنین در این خصوص چاه مدیریت بحران حفر شده تا در صورت نبود باران، بخشی از کمبودها تامین شود.

 

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی با محدودیت ذاتی آب مواجه است و باید خودمان را با شرایط بی آبی تطبیق دهیم و با مدیریت مصرف، چالش ها بویژه در خصوص سفره های آب زیرزمینی را حل کنیم تصریح کرد: 11 هزار و 470 منبع آبی در خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد 6 هزار و 200 منبع قنات است و حدود 3 هزار و 300 منبع هم چاه و به عنوان منبع اصلی تامین آب استان است.

 

مدیرکل آب منطقه ای خراسان جنوبی اظهارکرد: علی رغم خشکسالی و مدیریت مصرف، در سال آبی گذشته 7 میلیون کسری مخزن داشتیم و آب چاهها از 134 به 126.5 میلیون مترمکعب رسید.

 

امامی بیان کرد: هم اکنون بیش از سه چهارم آب شرب استان از طریق چاهها استحصال می شود، که امیدواریم امسال هم با مدیریت مصرف، شاهد تنش آبی در شهرها و آسیب به تولیدات کشاورزی را نداشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه اگر در ماه های زمستان فرایندی ایجاد شود که باروری ها انجام شود خراسان جنوبی جزء اولویت های اول وزارت نیرو برای اجرای طرح خواهد بود افزود: مرکز باروری ابرها در حال تلاش و رایزنی است تا طرح باروری ابرها را تا پایان زمستان اجرا کند.

 

مدیرکل آب منطقه ای خراسان جنوبی  گفت: تاکنون در استان موقعیت بارندگی مناسبی برای اجرای باروری ابرها وجود نداشته است، اما امیدواریم بر اساس پیش بینی های انجام شده برای شرایط بارندگی مناسب طی دو ماه آینده، با اجرای طرح باروری، بارندگی ها را افزایش دهیم.

 

امامی تصریح کرد: 40 محدوده در سطح استان خراسان جنوبی وجود دارد که 17 محدوده آزاد و 23 محدوده هم ممنوعه است که در این بین، دشت سرایان دارای وضعیت بحرانی تری است.

 

وی ادامه داد: از جمله طرح های در حال انجام، تجهیز یک حلقه چاه برای تامین آب در طبس، حفر چاه برای تامین آب دیهوک، طرح آبرسانی برای تامین آب شرب اسدیه و درمیان با اعتبار 10 میلیارد تومان است.

 

امامی همچنین از انجام پیگیری ها در خصوص مطالعات حفر چاه ژرف و انتقال آب به استان هم خبر داد و گفت: فعلا در این خصوص اطلاع رسانی انجام نمی شود.

 

با توجه به خشکسالی های درازمدت و شرایط حاد و بحرانی خراسان جنوبی در حوزه تامین آب، اولین وظیفه ای که عموم مردم برعهده دارند صرفه جویی در مصرف آب و استفاده ازروش های بهینه در کشاورزی است. آنچه که بر عهده دولت و مسئولان است هم این است که نسبت به اجرای طرح های حیاتی برای تامین اب استان، از جمله طرح انتقال آب، حفر چاه های ژرف و باروری ابرها را با همت و تعهد بیشتری به خرج دهند تا مبادا در اینده نه چندان دور مشکلات پیچیده تری برای استان ایجاد نشود.

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد