امروز سه شنبه, 02 بهمن 1397 - Tue 01 22 2019
تازه ترین خبرها

نبود آنفلونزای فوق حاد پرندگان در خراسان‌جنوبی/ فعالیت بیش از 700 واحد مرغداری در استان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور دامپزشکی خراسان‌ جنوبی، گفت: طی چند سال اخیر بیشتر استان‌های کشور درگیر بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان بودند، که خوشبختانه طی این مدت موردی از این بیماری در این استان مشاهده نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، محمدعلی بخشی کارشک، رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر بیشتر استان های کشور درگیر بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان بودند، گفت: خوشبختانه طی مدت یادشده موردی از این بیماری در خراسان‌جنوبی در واحدهای صنعتی، سنتی و حتی حیات وحش دیده نشده است.

وی افزود: تاکنون با توجه به بررسی‌ها و نمونه‌برداری‌ها و آزمایشات انجام شده هیچ‌گونه موارد مثبتی در خصوص آنفلوانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است.

بخشی کارشک با بیان اینکه مخزن طبیعی این بیماری پرندگان مهاجر  آبزی از قبیل اردک و مرغابی می باشد، یادآور شد: این پرندگان هیچ علائمی از بیماری نشان نمی‌دهند همچنین میزبان‌ها تمام پرندگان از جمله" طیور، مرغابی، اردک، قرقاول، بوقلمون و سایر ماکیان " هستند که این بیماری در پرندگان باعث تلفات ناگهانی می‌شود.

وی خاطر نشان‌کرد: خراسان‌جنوبی با بیش از 33 واحد مرغ تخمگذار و 700 واحد مرغ گوشتی در خراسان جنوبی فعالیت دارند که یکی از قطب‌های پرورش این صنعت در شرق کشور است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی، با اشاره به اقدامات اداره کل دامپزشکی در راستای جلوگیری از بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان، افزود: باتوجه به وضعیت بیماری و حساسیت این بیماری اداره کل دامپزشکی استان برگزاری ستاد آنفلوانزای استانی و شهرستانی را با حضور تمام دستگاه‌های مرتبط انجام داده است.

وی در ادامه گفت: همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی برای مرغداران و ارسال پیام‌های بهداشتی در غالب پیامک و اطلاعیه، برشور، ممنوعیت فعالیت بازارهای عرض پرنده ، پایش و رصد بیماری در واحدهای طیور صنعتی و سنتی از دیگر اقدامات برای جلوگیری از بیماری انفلونزای فوق پرندگان برشمرد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: همکاری با اداره کل حفاظت از محیط ‌زیست در راستای بازدید و پایش بندها، سدها، تالاب‌های موجود در استان از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان در راستای جلوگیری از این بیماری بوده است.

وی با اشاره به مهمترین راه‌های پیشگیری و مصون بودن از بیماری انفلوانزای فوق پرندگان افزود: رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی، عدم شکار پرندگان وحشی، عدم تماس با لاشه طیور بویژه پرندگان وحشی ضروری است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی،گفت: علائم بیماری در طیور صنعتی و بومی به صورت تورم سر و صورت ، خونریزی و سیاه شدن تاج، ریش و ساق‌پا و ریزش ترشحات از چشم‌ها، بینی که عمدتا منجر به مرگ می شود. هم استانی های گرامی در صورت مشاهد هر گونه تلفات در جمعیت پرندگان صنعتی و سنتی و یا پرندگان مهاجر با تلفن چهار رقمی 1512 ویا نزدیکترین پست دامپزشکی یا خانه بهداشت تماس بگیرند.

انتهای پیام/ 

 


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد