امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

خام فروشی مهمترین مشکل معادن همدان/غفلت برخی، موجب عقب ماندگی استان شده است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: خام فروشی مهمترین مشکل در عرصه تولیدات معدنی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛نظر به اینکه رهبر معظم و معزز انقلاب، عنوان حمایت از تولید ملی را برای سال 97 برگزیدند برآن شدیم تا این عنوان را در بخشهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

یکی از موقعیت هایی که میتواند با حمایتهای لازم بسیار برجسته و پربار عمل کند و نتایح مطلوبی در اقتصاد داشته باشد، تولیدات معادن است چرا که کشور ما از این حیث دارای معادن غنی و ارزشمندی است.

 

 

استان همدان به دلیل موقعیت زمین‌شناسی خاص خود به لحاظ معدنی بسیار غنی است به طوری که علی‌رغم وسعت کم نسبت به سایر استان‌ها رتبهٔ هشتم ذخایر معدنی را در کشور به خود اختصاص داده است.

 

 

وجود ۲۷۱ معدن فعال در استان همدان از جمله معادن سیلیس، فلدسپات، معادن غنی لاشه آهکی، سنگ آهن، پگماتیت، میکا، آندالوزیت، گارنت، انواع گرانیتها، پوزولان، پوکه معدنی، دولومیت، تراورتن، تالک، شن و ماسه و لاشه ساختمانی سبب شده تا همدان به عنوان یک استان معدن خیز به شمار آید.

 

 

۲۸ نوع ماده معدنی در استان همدان وجود دارد که نشان می‌دهد استان همدان در این زمینه استعدادهای فراوانی برای سرمایه‌گذاری دارد اما متأسفانه امروز ما اثرگذاری چندانی از ناحیه منابع معدنی در استان نمی‌بینیم در حالی که در برخی استان‌ها از جمله اصفهان حتی در موادی مثل سنگ که دارای معادن هم نیستند وارد شده و رونق اقتصادی و اشتغالزایی بسیاری از این ممر وارد استان کرده‌اند.

 

 

به همین علت در این مجال به سراغ یکی از نمایندگان استان همدان در مجلس شورای اسلامی رفتیم تا این موضوع را از دیدگاهی کلان مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار نافع، با اشاره به اینکه مهمترین مشکل معادن استان در حال حاضر، معضل "خام‌فروشی" است اظهار کرد: خام فروشی بیشترین و عمیق‌ترین آسیب در موضوع معادن و دستاوردهای آن در استان است در حالی که باید با ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی و جذب سرمایه‌گذاران به ایجاد این صنایع در استان، مشکل خام فروشی را به حداقل رساند.

 

 

وی با بیان اینکه مجلس در تلاش است تا مصوباتی ایجاد کند که کلیه معادن ملزم به راه‌اندازی صنایع تبدیلی شوند گفت: کشور ما از معادن غنی برخوردار است که متأسفانه با خام‌فروشی بسیاری از ماحصل آن را در کشورهای دیگر به فروش رسانده و حتی گاهی محصول فرآوری شده را به چند برابر قیمت خریداری می‌کنیم.

 

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر لزوم حماست از تولیدات معادن در راستای تحقق شعار سال 97 تشریح کرد: معادن موجود می‌تواند منبع عظیمی برای اشتغالزایی باشند و وجود صنایع تبدیلی در کنار آن نه تنها به رونق اقتصادی کشور کمک می‌کند بلکه مشکل اشتغال را هم در بخش‌های بسیاری حل خواهد کرد.

 

 

وی با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری در معادن توجیه و ترغیب شوند گفت: چنانچه سرمایه‌گذار متقاعد شود که عملکرد او تنها به نفع معدن‌داران تمام نخواهد شد نسبت به سرمایه‌گذاری اقبال بیشتری خواهد داشت که این موضوع باید توسط مدیران ارشد استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت مورد پیگیری قرار گیرد.

 

 

خجسته در ادامه به موفقیت استان اصفهان در ایجاد صنایع تبدیلی اشاره و اظهار کرد: مدیران استان اصفهان نسبت به این مهم در طی سالیان، توجه ویژه داشته‌اند که متأُسفانه در استان همدان این رویکرد رها شده و مغفول واقع شده‌است.

 

 

*غفلت مسئولین در طی سال‌ها باعث عقب افتادن استان شده‌است

وی با بیان اینکه غفلت مسئولین در طی 37 سال گذشته باعث شده امروز صنایع تبدیلی در استان ایجاد نشده و اشتغالزایی از این منبع مهجور افتاده‌است تبیین کرد: استان‌هایی که پویا هستند و به‌شکلی تخصصی و آینده‌نگری به این موضوع وارد شده‌اند توفیقات به مراتب بیشتری در این جریان داشته‌اند اما استان‌هایی که در طی سالیان با مدیریت غیرتخصصی و مسامحه‌کاری به این موضوع نگاه کرده‌اند عقب‌تر هستند و حتی در نقطه صفر درجا می‌زنند.

 

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی مدیریت کارآمد و پویا را لازمه ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در استان برشمرد و افزود: وقتی مدیرانی بی‌حوصله و بی‌انگیزه در رأس کار قرار گیرند مشکلات بسیاری در روند توسعه ایجاد می‌شود که شاید مهمترین آن همین امر باشد که هیچ حرکت روبه‌جلویی اتفاق نمی‌افتد.

 

 

 

وی با بیان اینکه گردشگری و صنایع تبدیلی ظرفیت‌های بالقوه استان در توسعه و رونق اقتصادی هستند گفت: استان همدان با بهره‌مندی از این دو ظرفیت می‌تواند گام‌های مهم و مؤثری در اشتغالزایی و رونق اقتصادی ایجاد کند اما متأسفانه همت لازم در مدیران استان دیده نمی‌شود وگرنه در همین موضوع گردشگری که زیرساخت‌های مهمی از جمله فرودگاه و راه‌آهن ایجاد شده و یکی از شهرهای استان هم ثبت جهانی شده باید شاهد تغییر و تحولات گسترده و چشمگیری می‌بودیم.

 

 

*صنایع تبدیلی پلی به سوی صادرات

خجسته نقش صنایع تبدیلی را در صادرات نیز بسیار مهم و مؤثر برشمرد و افزود: چنانچه بتوانیم در خصوص صنایع تبدیلی اقدام جدی داشته باشیم می‌توانیم به آینده صادرات استان نیز امیدوار باشیم و در غیر این‌صورت نمی‌توان امید داشت صادرات استان با خام‌فروشی به جایگاه مطلوبی دست یابد.

 

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که نمایندگان استان چه اقدامی می‌توانند در جهت جذب اعتبارات و تقویت زمینه ایجاد صنایع تبدیلی در استان داشته باشند خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسئله اصلی در این موضوع اعتبارات نیست بلکه همّت مدیران استانی است زیرا برنامه‌ای مؤثر در این موضوع وجود ندارد که منجر به جذب اعتبارات شود بنابراین در گام نخست باید این همت و انگیزه در مدیران استان ایجاد شده و نسبت به برنامه‌ریزی اقدام کنند که متأسفانه برخی مدیران استان حال ندارند.

 

 

انتهای پیام/

 


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد