امروز چهارشنبه, 20 فروردين 1399 - Wed 04 08 2020
تازه ترین خبرها

آمریکا 3.5 میلیون یورو از پول سیل‌زدگان را بلوکه کرد/ آمریکا مانع از خرید بالگرد شد از روسیه خریدیم

علی‌اصغر پیوندی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از تویسرکان با اشاره به کمک برخی از کشورها و فدراسیون بین‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ بر اساس استمداد ما در سیل اخیر اظهار کرد: خوشبختانه کمک‌های غیر نقدی ارسال شد و ما تمام آن‌ها را برای مردم نیازمند در این مناطق ارسال کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه به علت تحریم‌های ظالمانه یکطرفه آمریکا برخلاف کنوانسیون بین‌المللی 3.5 میلیون یورو از پولی که توسط فدراسیون و کشورهایی که خواستند به ما کمک کنند، بلوکه شد و امکان انتقال آن را به خاطر مسدود بودن حساب‌های ارزی و سوئیفت‌ها نداریم.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به ملاقات و مکاتبه با رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، رئیس فدراسیون جهانی و معاون بشردوستانه دبیرکل سازمان ملل در خصوص پول‌های بلوکه شده افزود: این‌ها در ملاقات‌ها حق را به ما می‌دهند و معتقدند مسیر باید باز شود.

وی با بیان اینکه ما پیشنهاد نظارت بر انتقال این پول و حتی دنبال کردن آن در مسیر داخل کشور را دادیم بیان کرد: تا امروز متاسفانه یک یورو یا یک دلار از آن پول‌ها به شکل رسمی به داخل کشور انتقال پیدا نکرده است، البته ما تلاش‌ها و اعتراض‌های خود را ادامه خواهیم داد.

پیوندی گفت: بالاخره باید مجامع بین‌المللی مقابل اقدامات مغایر صلح کشورهایی چون آمریکا که برخلاف کنوانسیون‌هایی که خود آن‌ را تصویب کرده‌اند کار می‌کنند، بایستند زیرا تحریم‌ها نباید دارو، درمان و کمک‌های بشردوستانه را شامل شود.

وی اظهار کرد: امیدواریم در آینده نزدیک ما به شکل رسمی این پول‌ها را دریافت و برای رفع نیازمندی‌ها در استان‌هایی که در سیل اخیر دچار آسیب شدند، هزینه کنیم.

 رئیس جمعیت هلال احمر کشور در خصوص تاثیر تحریم‌ها در خرید بالگرد برای جمعیت هلال احمر گفت: حدود دو سال پیش مصوبه‌ شورای اقتصاد و اختصاص اعتبار برای خرید سه فروند هواپیمای «بِل» را داشتیم که ساخت ایتالیاست و 20 درصد از سهام آن متعلق به آمریکاست بر همین اساس خرید آن تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفت.

وی تاکید کرد: حتی بعد از برجام تلاش کردیم که این خرید انجام شود؛ اما متاسفانه شرکت‌ها به دلایلی که بر ما مشخص نشد، نتوانستند و نخواستند با وجود آماده بودن پول، هواپیما‌ها را تحویل دهند.

پیوندی ادامه داد: با توجه به تحریم‌های آمریکا، خرید بالگرد را از «بِل» ایتالیا به سمت روسیه تغییر دادیم، خرید هواپیما به دلیل رابطه نزدیک ما با روسیه و انتقال راحت پول و اینکه کار بشردوستانه است،  انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم این اتفاق به زودی رخ دهد تا بتوانیم سه فروند بالگرد را به ناوگان هوایی ما که 24 فروند است، در راستای خدمات‌دهی شایسته‌تری در حوادث احتمالی، اضافه کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به شهادت 476 امدادگر در هشت سال دفاع مقدس افزود: خدمات بسیار شایسته‌ای توسط جمعیت هلال احمر براساس وظیفه ملی، ارزشی و دینی خود ارائه شده است.

وی با  تاکید بر اینکه در طول جنگ و بعد از آن واحد اسرا و مفقودین در تبادلات نامه، درخواست‌ها و پیگیری‌های آن‌ها بسیار فعال بود بیان کرد: حدود 81 هزار سند که ما در استان تهران و در ساختمان صلح جمعیت هلال احمر داشتیم باید براساس مصوبه دولت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی داده می‌شد.

پیوندی انتقال این اسناد در راستای حفظ و نگهداری آن‌ها دانست و با اشاره به اینکه این اسناد افتخار ملی ما هستند که باید برای نسل‌های آینده بماند تصریح کرد: در هفته دفاع مقدس در تفاهم انجام شده، 81 پرونده و سند ارزشمند از خاطرات، نامه‌ها و پیگیری‌ها کاملا مشخص با کد آن در این حوزه، طی مراسمی به عنوان یک سند پرافتخار برای رزمندگان دلاور به اسناد ملی تحویل داده شد.

انتهای پیام/89010/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد