امروز یکشنبه, 31 شهریور 1398 - Sun 09 22 2019
تازه ترین خبرها

آرشيو اخبار

مطالب در محدوده مشخص شده آرشیو خواهند شد
تا

مطالب

آلزایمر؛ بیماری که هر 12 دقیقه یک نفر در ایران به آن مبتلا می شود

آلزایمر؛ بیماری که هر 12 دقیقه یک نفر در ایران به آن مبتلا می شود
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان دهلران گفت: در ایران در هر "12" دقیقه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.
 
به گزارش نسیم دهلران; به منظور افزایش آگاهی‌های عمومی و حمایت از بیماران مبتلا به فراموشی، روز 21 سپتامبر برابر با 30 شهریور به نام روز جهانی آلزایمر نامگذاری شده است. این بیماری را برای اولین بار یک روانپزشک آلمانی به نام آلویز آلزایمر در سال 1960 میلادی معرفی کرد.  
 
آخرین آمارها حاکی از آن است که در جهان ۳۶ ملیون نفر با بیماری آلزایمر زندگی می‌کنند که۱۰ درصد آنها بالای ۶۵ سال و ۵۰ درصد بالای ۸۵ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند و گویا از هر ۴ نفر ۳ نفر آنها تشخیص طبی نمی‌گیرند و بنابراین از درمان و مراقبت نیز محرومند.
 
به همین مناسبت خبرنگار ما به سراغ دکتر عبدالصاحب شریفی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران رفته تا در این خصوص با وی گفت و گو کند.
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان دهلران به خبرنگار ما در خصوص  بیماری آلزایمرگفت: بیماری آلزایمر نوعی اختلال مغزی است که فرد مبتلا را به فراموشی دچار می سازد، در این بیماری سلول های مغز به تدریج تخریب شده و فرد دچار فراموشی دائمی می گردد.
 
وی افزود: بر اساس آمار جهانی در هر " 7 " ثانیه یک نفر در سطح جهان به بیماری آلزایمر مبتلا می شود. 
 
دکتر شریفی ادامه داد: در ایران هر "12" دقیقه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.
 
وی اظهار داشت: مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر کار بسیار مشکلی است و نیاز به وقت و نیروی بسیار دارد ولی در کل خانواده باید بتواند فشارهای عصبی وارد بر خود و بیمار را کاهش دهد.
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان دهلران در خصوص عوارض این بیماری بیان نمود: پیشرفت بیشتر بیماری باعث اختلال در خواندن، ناتوانی در قضاوت و استدلال، سوء ظن و بدبینی، پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی، ترس، اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی و آشفتگی خواب، از دست دادن قدرت تکلم و سرانجام مرگ می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر درمان ندارد، گفت: اگر چه تا کنون درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروها می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کم کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری بیمار کاست.
 
دکتر شریفی خاطر نشان کرد: انجام فعالیت های ذهنی مانند مطالعه، مصرف میوه و سبزیجات تازه، خوردن ماهی از جمله قزل آلا بدلیل دارا بودن روغن امگا3، نوشیدن مایعات به اندازه مناسب، مصرف حبوبات ،غلات،آجیل،گردو،بادام و ...، ورزش از جمله یوگا، عدم استعمال سیگار، صله رحم و... در کاهش میزان ابتلا به بیماری آلزایمر بسیار موثر دانست:
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد