امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

کاش در اين رمضان لايق ديدار شويم

کاش در اين رمضان لايق ديدار شويم
کاش در اين رمضان لايق ديدار شويم، سحري با نظر لطف تو بيدارشويم.


هیئت جوانان انصارالمهدی(عج); واژه رمضان و معناى اصطلاحى آن:
رمضان از مصدر «رمض‏» به معناى شدت گرما، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است، انتخاب چنين واژه‏ اى براستى از دقت نظر و لطافت ‏خاصى برخوردار است چرا كه سخن از گداخته شدن است، و شايد به تعبيرى دگرگون شدن در زير آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بى امانش،زيرا كه رمضان ماه تحمل شدائد و عطش می ‏باشد عطشى ناشى از آفتاب سوزان يا گرماى شديد روزهاى طولانى تابستان.


پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد: «انما سمى الرمضان لانه يرمض الذنوب; ماه رمضان به اين نام خوانده شده است، زيرا گناهان را مى سوزاند.
 
روزه:
روزه به معنای پرهیز از خوردن و یا آشامیدن از آداب مذهبی است که برای معتقدین به عنوان وسیلهای برای تقرب به خداوند. زیر بنای روزه، تمایل انسان به پدید آوردن شرایط فیزیکی-روانی (اغلب از نوع زاهدانه) است که وسیلهای برای ارتباط میان بنده با خدای خود ایجاد میکنند و در نتیجه جایگاه نیازهای معنوی را اعتلا بخشیده و خواستههای مادی را کوتاه مینمایند.

 افزایش اراده و کف نفس و نیز ایجاد حسّ شفقت نسبت به نیازمندان از ارزشهای روزه به شمار میآیند.
 
روزهداری در اسلام:

"روزه" در اسلام عبادتی است که انسان برای انجام فرمان خدا از اذان صبح تا اذان مغرب تمام روزهای ماه رمضان از چیزهایی که روزه را باطل میکند خودداری نماید.


فلسفه روزه دارى:

فلسفه روزه دارى، تكامل جسم و جان است، چرا كه گفته اند: عقل سالم در بدن سالم است.

دانشمندان اسلامى و غير اسلامى در اين باره جزوه ها و كتاب هاى زيادى نوشته اند و برخى از آثار آن را بيان كرده اند; از جمله: رفع سوءهاضمه، تقويت بهداشت عمومى، جلوگيرى از آپانديس، پاك سازى مجارى ادرار، رفع بيمارى ها و امراض جلدى و دفع چربى هاى زايد.

روزه در درمان بسيارى از بيمارى هاى غير قابل علاج مؤثر است. به هر حال نقش روزه دارى در سلامت تن و تكامل روح غير قابل انكار است. پيامبر(ص) فرمودند: (صوموا تصحوا; روزه بگيريد تا سلامت شما تضمين شود) شايد به همين دليل باشد كه قضاى روزه واجب است.


روزه تمام دستگاه هاى بدن، بافت ها، رگ ها، غده ها، اعصاب، اجزاى بدن، روده ها و شرايين را از خستگى بيرون مى آورد، زيرا در اثر عمليات مداوم و شبانه روزى، قسمت هاى مختلف بدن، سست و ضعيف مى گردد معناى آن اين است كه از سرعت عمل خود مى كاهد تا استراحت كند و خستگى خود را بگيرد و بدين ترتيب روزه، ضعف، احتقان (بند آمدن بول)، چاقى بدن، تصلب شرايين، زخم معده و امتلاى آن را برطرف مى سازد. درست به همين دليل است كه مى گوييم، روزه عمر را طولانى مى كند، به جسم نشاط مى دهد و انسان را از كسلى و سستى نجات مى بخشد و از مرض ها و دردها آزاد مى كند.


فضائل ماه رمضان:

برترين ماه سال
ماه مبارك رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه هاى سال قمرى برترين است; قرآن كريم مى فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.
 
پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله) درباره ماه رمضان مى فرمايد: «اى مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و مغفرت به شما روى آورد، ماهى كه نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهايش بر همه روزها و شب هايش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهى است كه شما در آن به ميهمانى خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته ايد، نفس هاى شما در آن تسبيح و خوابتان در آن عبادات، عملتان در آن مقبول و دعايتان در آن مستجاب است.... بهترين ساعاتى است كه خداوند به بندگانش نظر رحمت مى كند.

نزول كتب آسمانى در اين ماه:

تمام كتب بزرگ آسمانى مانند: قرآن كريم، تورات، انجيل، زبور، صحف در اين ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «كل قرآن كريم در ماه رمضان به بيت المعمور نازل شد، سپس در مدت بيست سال بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) و صحف ابراهيم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجيل در روز سيزدهم ماه رمضان و زبور در روز هيجدهم ماه رمضان نازل شد.


در ماه رمضان خداوند متعال توفيق روزه دارى را به بندگانش داده است; «پس هر كه ماه [رمضان] را درك كرد، بايد روزه بگيرد.

انسان افزون بر جنبه مادى و جسمى، داراى بُعد معنوى و روحى هم هست و هر كدام در رسيدن به كمال مطلوب خود، برنامه هاى ويژه را نياز دارند، يكى از برنامه ها براى تقويت و رشد بُعد معنوى، تقوا و پرهيزگارى است.

يعنى اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى رشد و پرورش دهد و به طهارت و كمال مطلوب برسد، بايد هواى نفس خود را مهار كند و موانع رشد را يكى پس از ديگرى بر دارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمى نكند.

يكى از اعمالى كه در اين راستا مؤثر و مفيد است روزه دارى است، قرآن كريم مى فرمايد: «... اى افرادى كه ايمان آورده ايد! روز بر شما نوشته شد، همان گونه كه بر پيشينيان از شما نوشته شده، تا پرهيزگار شويد.

علت وجوب روزه  از منظر معصومین(ع):

امام صادق (ع): علت روزه گرفتن آن است كه به سبب آن توانگر و تهيدست برابر شوند، زيرا توانگر رنج گرسنگى را نمى داند، تا به تهيدست رحم كند، چرا كه توانگر هرگاه چيزى بخواهد مى تواند آن را فراهم آورد.

خداي عزوجل خواست تا ميان آفريدگانش برابرى (و همدردى ) ايجاد كند و رنج گرسنگى و سختى را به توانگر بچشاند، تا بر ناتوان دل بسوزاند و به گرسنه رحم كند.
 
امام رضا (ع) در بيان علت وجوب روزه، مى فرمايد: تا مردم رنج گرسنگى و تشنگى را بچشند و به نيازمندى خود در آخرت پى برند و روزه دار بر اثر گرسنگى و تشنگى كه به او مى رسد، خاشع و ذليل و فروتن و ماجور وطالب رضا و ثواب خدا و عارف و صابر باشد و بدين سبب مستوجب ثواب شود كه روزه موجب خوددارى از شهوات است ، نيز تا روزه در دنيا پندگوى آنان باشد و ايشان رادر راه انجام تكاليفشان رام و ورزيده كند و راهنماى آنان باشد ، در رسيدن به اجر و به اندازه سختى تشنگى و گرسنگى كه نيازمندان و مستمندان در دنيا مى چشند ، پى ببرند و در نتيجه ،حقوقى را كه خداوند در داراييهايشان واجب فرموده است ، به ايشان بپردازند.


امام باقر (ع): روزه و حج ، آرامبخش دلهاست.

پيامبر خدا (ص): روزه روده را باريك مى كند ، گوشت را مى ريزد و از گرماى سوزان دوزخ دور مى گرداند. امام على (ع): خداوند روزه رابراى آزمودن اخلاص بندگان ، واجب كرد.

پيامبر خدا (ص): هر چيزى زكاتى داردو زكات بدنها روزه است.
آثار روزه :
 در ميدان صبر و بردبارى، روح انسان را استوار مى سازد

تودهنى زدن به شيطان، اين دشمن ديرينه هدايت است

خانه تكانى دل از گناه و آلودگى است

پاك كننده چهره دل، از غبار گناه و لغزش است

زيباكننده چهره شخصيت انسان در پرتو عبادات است

نجات دهنده گناه كاران پشيمان، از دهانه دوزخ است

شكوفاكننده نهال ايمان در بوستان جان انسان است

روزه گرفتن در هوای گرم :

امام صادق (ع): برترين جهاد ، روزه گرفتن در هواى گرم است.
 
توصیه غذایی به روزه داران :

توصیه میشود کسانی که در ماه رمضان روزه میگیرند از خوردن وعده غذایی سنگین در شب پرهیز کنند و به جای آن سحری را کاملترین وعده غذایی خود قرار دهند و خوردن سحری ترک نشود. علاوه بر این برای جبران کم آبی توصیه میشود روزه داران سبزیجات و میوه جات مصرف کنند و از نوشیدن مواد ادرار آور (مانند چای) در هنگام سحر بپرهیزند. برخی منابع پیشنهاد میکنند شخص روزه دار از زمان افطار تا سحر مقدار معتنابهی آب (حدود دو لیتر) مصرف کند.

رمضان آمد و آهسته صدا کرد مرا        مستعد سفر شهر خدا کرد مرا

 ز گلستان کرم طرفه نسيمى بوزيد      که سراپاى پر از عطر و صفا کرد مرا

هیئت جوانان انصار المهدی(عج) _ پایگاه مقاومت شهید قربانی
 
*منابع :
اصول کافی جلد 3 ص33

میزان الحکمه محمد محمدی ری شهری
اقتباس از: محمد دشتى، ايدئولوژى و عقائد اسلامى، ص263
اقتباس از: سيد محمد شيرازى، روزه و ماه خدا، ترجمه مصطفى زمانى، ص45.
 
انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد