امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

شب های قدر را قدر بداریم

شب های قدر را قدر بداریم
 
قدر به معنای تقدیر و اندازه‌گیری و تنظیم است. این معنی را هم اهل لغت تأیید می‌کند و هم قرآن و روایات.
 
 
 

http://www.nasimedehloran.ir/images/news/93/4/ghadr.gif

حجت الاسلام هادی حسینی، راغب اصفهانی می‌گوید: ««لیلة القدر ای لیلة قیضها لا مور مخصوصة» شب قدر یعنی شبی که خداوند برای تنظیم و تعیین امور مخصوصی آن را آماده و مقرر نموده است.
 
قرآن کریم می‌فرماید: در آن شب «یُفْرَقُ کلُ‌ُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ»((هر کاری بر طبق حکمت خداوند جدا و تعیین و تنظیم می‌گردد.))
 
شب‌های قدر اوج معنویت رمضان است. شب‌هایی است که زندگی مو من در آن سراسر رنگ خدا می‌گیرد.
 
شب قدر فرصتی است زرین و طلایی برای شستشوی آیینه دل. این شب بهترین فرصت است تا زندگی خود را بیمه کنیم.
 
شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یادکرده و سوره‌ای نیز به نام سوره قدر نازل فرموده است.
 
چنان‌که درک شب قدر کاری مشکل است بیان جایگاه و قدر شب قدر عملی است دشوار که تنها راه‌یافتگان به آن شب باعظمت می‌توانند واقعیت و حقیقت آن را بیان دارند چرا که قرآن به پیامبر (ص) فرمود: و تو چه دانی شب قدر چیست؟
 
در شب قدر که شب‌زنده‌داری می‌کنیم خداوند نام ما را در گروه نیک‌بختان ثبت می‌کند و آتش جهنم را بر ما حرام سازد.
 
رسول اکرم (ص) فرمود: هرکس که از فیض شب قدر محروم گردد از تمام خیرات محروم شده است و محروم نمی‌ماند از خیرات شب قدر مگر کسی که (با اعمال خویش) خود را محروم نموده باشد.
 
پیامبر اکرم (ص) فرمود: کسی که در شب قدر به پا خیزد (آن شب) را از روی ایمان و محاسبه (و اخلاص بیدار باشد) گناهان گذشته‌اش بخشوده می‌شود.
 
ویژگی‌های شب قدر:
۱- آمرزش گناهان: پیامبر خدا (ص) در تفسیر سوره (قدر) فرمودند:
 
((هرکس شب قدر را احیا بدارد و مو من باشد و به‌روز جزا اعتقاد داشته باشد تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود.))
۲- نازل شدن قرآن: طبق روایات مجموع قرآن در شب قدر دفعی و یک باره بر پیامبر (ص) نازل‌شده است. این نزول دفعی و یک‌باره قرآن است، اما نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی (ص) به‌صورت الفاظ نازل‌شده است.
۳- ((إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ))
۴- برتر از هزار ماه: عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است. نزول همه‌ی ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. ((لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ))
۵- فرشتگان و روح در آن شب نازل می‌گردند.
۶- شب استغفار و طلب بخشش و مغفرت.
۷- شب دعا و راز و نیاز باخدا و...
 
برخی از مفسرین می‌فرمایند:
شب قدر، به این جهت قدر نامیده شده که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال، در آن شب تعیین می‌شود و در آن شب، مقدارت یک سال انسان‌ها تعیین می‌گردد و ارزاق و سرآمد عمرها و امور دیگر در آن لیلة مبارکه تفریق و تبیین می‌شود. (تفسیر نمونه، ج 27، ص 187)
 
مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید: ظاهر آن است که مراد از قدر، تقدیر و اندازه‌گیری است. خداوند در آن شب حوادث یک سال را مقدر می‌کند از قبیل حیات، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و...(المیزان، ج 20، ص 379)
 
هرچند در تعیین شب قدر اختلاف است ولی قول معتمد و محقق که از روایات معتبر گرفته‌شده است که از شب نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان، بیرون نیست.
 
به‌هرحال اگر شب قدر معلوم نشود نهان بودن آن متضمن حکمت و مصلحتی می‌باشد که ممکن است آن مصلحت این بود که مسلمانان تمام شب‌های این ماه را یا لااقل این سه شب را در عبادت و پرسش خدای متعال و تلاوت قرآن و ... اهتمام نمایند و در شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و بیست و سوم در توبه و استغفار و اصلاح و دعا و تلاوت جهد و جدّ بلیغ نمایند و تا صبح بیدار باشد.
 
قدر، شب قدر است در شب‌های نهان
تا کند جان، هر شبی را امتحان
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد