امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

دلگرمی یا سرگرمی

دلگرمی یا سرگرمی
 
با برنامه ریزی درست اوقات فراغت، از آسیب های فرزندانمان جلوگیری کنیم.
 
 
 
 
 
 

دلگرمی یا سرگرمی

سید علی موسوی، گرمای هوا بیداد می کرد، به قول مش محمد " گویا آسمان لب بر زمین گداشته بود " به نظر می رسد که باد هم با خورشید دست به یکی کرده تا با غیبت خود، گرمای بیشتری را مهمان زمین نماید.
 
بچه ها لحظاتی قبل گله های تشنه را برای سیراب کردن روانه رودخانه آرام و پیچ در پیچ حاشیه روستا کرده بودند.
 
با عجله در حال خوردن نهار هستند. هنوز لقمه آخر را به درستی نجویده که از گوشه سیاه چادر کفش های لاستیکی خود را می پوشند وبی خداحافظی بیرون می زنند.
 
صدای تحکم آمیز بزرگتر ها را که از پشت سر آنها را به زود برگشتن امر می کنند را با یک چشم گفتن جواب می هند و سریع خودشان را به بقیه دوستان که در کنار درخت کنار پیر حاشیه رودخانه جمع شده اند می رسانند.
 
بچه ها منتظر دوستان و رود خانه منتظر چهرهای سیاه سوخته بچه هاست. تا در یک نیم روز گرم تابستان خنکای دلچسبی را نثار این دوستان صمیمی وصادق خود نماید.
 
و بچه ها آنقدر مشتاق دیدار یار مهربان خود هستند که در حال دویدن لباس های خود را به گوشه ای پرت کرده و مانند کودکی که ساعت ها از مادرش دور باشند. خودشان را به دامن مهربان این رود می سپارند.
 
خلوت چند لحظه قبل رودخانه جایش را با هیاهو و شلوغی بچه های بازیگوش عوض می کند. هرکسی سعی دارد هنر خود را در شنا کردن به نحوی نمایش بدهد. یکی از بالای صخره بلند کنار رودخانه به نقطه گودی وسط رود شیرجه می رود، دیگری میزان تحمل خود در تنفس را با رفتن به زیر آب به سایرین نشان می دهد.
 
در لابلای این هنر نمایی ها، شیطنت های کودکانه هم گل می کند و اندکی قاعده بازی را به قانون تنازع بقا نزدیک می کنند. 
بچه های قوی تر به شوخی بچه هایی را که در شنا مهارت کمتری دارند به زیر آب هدایت می کنند تا به قول خودشان او را غرق کنند.
 
اگر غریبه ای از کنار این جمع شاداب و سرحال عبور می کرد شاید با خودش می اندیشید که اینها بچه پولدارهای بی خیالی هستند که از سر بیکاری و علافی و بی خبر از دغدغه های زندگی دارند خوش می گذرانند.
 
اما درست در همین موقع داد وبیدا پدر ومادرها و بزرگترها بلند می شود: که ذلیل مرده ها چقدر بازیگوشی، چقدر بی خیالی، زود باشید گله ها از گرسنگی دارند می میرند.
 
به دنبال آن خروج سریع از آب و پوشیدن سریع تر لباس ها و زدن به دل کوه وصحرا و..
 
آن زمان این کار بچه ها اسم خاصی نداشت، هیچ مامور دولتی یا خصوصی متولی اداره این فعالیت نبود.
 
هیچ مامور نجات غریقی با کلاه آفتاب گیر و لباس فرم گرانقیمت چهار چشمی مواظب بچه ها نبود.
 
هیچ گونه نوشیدنی سرد و تگری هنگام انجام شنا در انتظار بچه ها نبود.
 
هیچ ماشینی با کولر روشن، مامور رساندن بچه ها به خانه نبود.
 
و از همه مهم تر هیچ جدولی برای سرشماری چند باره بچه ها و گزارش شنای آنها به صورت مصور و مکتوب به ایلام وتهران وجود نداشت.
 
براستی چه کسی این برنامه جذاب و خودجوش را برای بچه ها اداره می کرد؟
 
چه عاملی برای شرکت کنند گان فعال این برنامه در نظر گرفته بودند؟
 
کدام کارشناسی ورزشی یا فرهنگی کار برنامه ریزی و اجرای این برنامه را به عهده گرفته بود؟ وکدام ....؟
 
نگارنده که گاهی اوقات مانند بسیاری از اطرافیان خودم عبارت پر طمطراق کارشناس مسائل تربیتی رابا خود یدک می کشم و سال هایی از عمرم را هم از نزدیک با برنامه اوقات فراغت کودکان و نوجوانان سپری کرده ام شاید نتوانم از نگاه آدم های امروزی پاسخ مناسبی به سوالات فوق بدهم.
 
اما در لابلای خاطرات دوره کودکی ام می دانم که این بچه ها هر کدام عهده دار قسمتی از کارهای جدی خانواده بودند وبه اصطلاح به عنوان نان آور خانواده ایفای نقش می کردند. و فعالیت برای آنها بقای معیشت خانواده ضروری و کارساز بوده است.
 
آری این بچه ها لحظاتی می توانستند حالت مردانه خود را فراموش کرده و سری به دنیای کودکی خودشان بزنند...
 
وقتی تعریف نظری اوقات فراغت را در متون علمی این رشته بررسی می کنم این کار بچه ها را مصداق بارزی از اوقات فراغت کارآمد و مفید قلمداد می کنند. چرا که در تحلیل این عبارت آورده اند : " اوقات فراغت شامل لحظاتی است که فرد با اختیار خود و فارغ از قواعد رسمی کار به انجام فعالیت های دلخواه خود که برایش جنبه لذت بخش دارد بپردازد. به گونه ای که موجب باز آفرینی و تجدید قوا در شخص گردد.
 
به هر حال نوشته ام به درازا کشید ه شد اما می خواهم به حال خودم و بعد به شما اولیای عزیز بگویم که برای هر کاری ابتدا مخاطب خود را بشناسیم و با شناخت دنیای او می توانیم به غنای برنامه های فراغتی او بپردازیم.
 
آری می توانیم با تجزیه وتحلیل عناصر و زمینه های شکل گیری داستان فوق نقدی جدی و کارآمدی را بر فعالیت های غنی سازی اوقات فراغت فرزندان مان داشته باشیم و آسیب های متعددی که در سال های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف در این حوزه مطرح می باشد را شناسایی کنیم.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد