امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

نهج‌البلاغه؛ معنویت گم‌شده قرن حاضر

نهج‌البلاغه معنویت گم‌شده قرن حاضر
 
چرا باید با نهج‌البلاغه بیگانه باشیم؟
 
زهرا فرزام، نهج‌البلاغه بعد از قرآن کریم بزرگ‌ترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی‌بخش بشر است و دستورات معنوی و حکومتی آن برترین راه نجات انسان‌ها است. آنجا که امام راحل (ره) می‌فرمایند: ما مفتخریم که پیرو مذهبی هستیم که رسول خدا مؤسس آن به امر خداوند تعالی بوده، و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب، این بنده رهاشده از تمام قیود، مأمور رها کردن بشر از تمام اغلال و بردگی‌ها است.
 
ما مفتخریم که کتاب نهج‌البلاغه که بعد از قرآن بزرگ‌ترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی‌بخش بشر است و دستورات معنوی و حکومتی آن بالاترین راه نجات است، از امام معصوم ما است.
 
ما مفتخریم که ائمه معصومین، از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب زمان ـ علیهم آلاف التحیات و السلام ـ که به‌قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است ائمه ما هستند.
 
این مجموعه ارزشمند گرد گذر زمان نتوانسته بر روی آن  بنشیند و آن را کهنه کند بلکه ظهور افکار و اندیشه‌های نو بر ارزش آن افزوده است، منتخبی از خطابه‌ها و دعاها، وصایا، نامه‌ها و جمله‌های کوتاه مولای متقیان علی (ع) است که به‌وسیله سید رضی در حدود هزار سال پیش گردآوری‌شده است.
 
کلمات و جملات ناب امیرالمؤمنین (ع) همواره با فصاحت، بلاغت و همه‌جانبه بودن توأم بوده است که ازاین‌رو سخنان گهربار آن حضرت را در حد اعجاز قرار داده است.
 
بیشتر دانشمندان، نویسندگان و ادبای شیعه و سنی، نهج‌البلاغه را زیباترین متن عرب می‌دانند، سخنانی که ازنظر ادبی در اوج زیبایی، ازنظر فکری در عمق بصیرت و ازنظر اخلاقی سرمشق و نمونه است و در آن عباراتی وجود دارد که هر خواننده‌ای اقرار می‌کند که در میان بشریت نظیر این عبارات وجود ندارد.
 
در قسمت‌هایی از نهج‌البلاغه، سخن از همدردی با طبقات محروم و ستمدیده انسان‌ها و مبارزه با بی‌عدالتی، ظلم و طاغوت است.
 
در قسمت‌های دیگر این مصحف شریف، آزادی بشر از زنجیر اسارت هوا و هوس‌های سرکش، ستمگران خودکامه و طبقات مرفه و پرتوقع، جهل و بی‌خبری که انسان را به لذت و بدبختی می‌کشاند، دیده می‌شود و هشدار می‌دهد که هر جا نعمت‌های فراوانی روی‌هم انباشته است، حقوق ازدست‌رفته‌ای در کنار آن به چشم می‌خورد.
 
 
از امتیازات سخنان امام علی (ع) این است که محدود به زمینه خاصی نیست و در شرح اسماء و صفات الهی فقط از توحید سخن می‌گوید و در خطبه جهاد دقیق‌ترین تاکتیک‌ها را تشریح می‌کند. و بهترین درس‌های اخلاقی تا فنی‌ترین مسائل حکومتی و سیاسی و نظامی در آن گنجانده‌شده است.
 
دریکی از نوشته‌ها ی جرج جرداق (استاد ادبیات عرب لبنان) آمده است: جاذبه های کلمات امام علی (ع) شوری در من ایجاد کرد که ۲۰۰ بار نهج‌البلاغه را مطالعه کنم.
 
این جمله باید بر تعصب و غرور اعتقادی ما ضربه وارد کند و خود را نفرین کنیم که چرا یک مسیحی ۲۰۰ بار نهج‌البلاغه را می‌خواند اما من که خود را از شیعیان امام علی می‌شمارم و ادعای محبت و ولایت او رادارم به‌راستی  چند بار نهج‌البلاغه را خوانده‌ام؟؟؟
 
باوجود این گنج بزرگ، چشمه زلال و جوشنده‌ای که در دسترس داریم دچار تشنگی معنوی شده‌ایم و دست به‌سوی دیگران دراز می‌کنیم که این امر به دلیل عدم شناخت ما از نهج‌البلاغه است و بر ارزش واقعی این مجموعه بزرگ واقف نیستیم.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/
 

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد