امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

مراقب فرزندانمان باشیم؟

مراقب فرزندانمان باشیم؟
 

مراقب فرزندانمان باشیم؟

حسن جاوید، با شروع فصل تابستان که مصادف است با تعطیلی مدارس، پر کردن اوقات فراغت فرزندان برای والدین به دغدغه‌ای روزانه تبدیل می‌شود، با پیشرفت روزافزون دنیای مجازی، نوجوانان و جوانان در معرض انواع خطرات قرارگرفته‌اند و متأسفانه چند صباحی است که با پدیده‌ای شوم و خطرناک روبرو شده‌ایم و به‌سرعت در حال پیشرفت می‌باشد، درروند رو به رشد آن عوامل گوناگونی از بیرون و داخل کشور دخیل می‌باشند.
 
انقلاب مردم ایران برعلیه رژیم طاغوت به رهبری امام خمینی "ره" در سال ۱۳۵۷ به نام جمهوری اسلامی در کشور ایران حاکم شد از آن زمان کشورهای مختلفی که با مرام و مسلک انقلاب در تضاد بودند به وسایل و روش‌های مختلف، سعی در کارشکنی و ایجاد سد، درراه پیشرفت آن کرده‌اند، از جنگ هشت‌ساله که بگذریم، به بهانه‌های واهی با سد تحریم روبرو بوده‌ایم، که تاکنون نه آن جنگ که تمام حاکمیت را به خود مشغول نموده بود و نه تحریم‌های سنگین نتوانسته‌اند ایران اسلامی را به‌زانو درآورند و تا حدودی به این نتیجه رسیده‌اند که نه جنگ و نه تحریم راه مقابله با ایران و جوانان آن نیست، بدین خاطر به فکر اهرم‌های دیگری برای مقابله  با ایران اسلامی می‌گشتند.
 
زمانی مواد مخدر سنتی نظیر حشیش، تریاک، هروئین و ... و مواد مخدر صنعتی نظیر کراک، شیشه، کریستال و ... را برای نابودی جوانان این مملکت از طرق مختلف وارد کشور می‌کردند، که از این اهرم فشار هم به نتیجه دلخواه خود نرسیدند اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که باید راه مقابله با ایران را از سخت افزاری به نرم افزاری که همان جنگ نرم می‌باشد تغییر بدهند و تمام انرژی و وقت خود را بر تأثیر گذاشتن، روی ذهن و خیالات جوانان صرف نمایند، آن پدیده شوم که نابود کننده عزت نفس جوانان است چیزی جزء دیگر آزاری یا سادیسم نمی‌باشد و نباید فراموش کنیم که بسیاری از نوجوانان و جوانان از راه تهدید یا از راه دوستی مورد اغفال و مورد آزار دیگران قرار می‌گیرند و متأسفانه این پدیده روز به روز در حال گسترش می‌باشد.
 
اکنون راه مقابله با این اهرم فشار را باید یاد بگیریم، چون مقابله با آن از نوع مقابله با جنگ، تحریم و مواد مخدر نیست بلکه در اینجا وظایف والدین بسیار سنگین و خطیر می‌باشد، در جنگ و تحریم کیان مملکت در خطر بوده ولی در مواد مخدر و پدیده شوم دیگر آزاری علاوه بر کیان مملکت، بنیان خانواده هم با خطر مواجه شده است و سعی خود را در گرفتن عزت نفس و اعتماد به نفس از نوجوانان و جوانان کرده‌اند و به خوبی پی برده‌اند که نوجوانان و جوانان این مملکت با نوجوانان و جوانان دیگر ممالک در دفاع از کشورشان بسیار متفاوت می‌باشد و به این نتیجه هم، رسیده‌اند که اگر در این راه موفق شوند، به نتیجه دلخواه خود که مدت‌ها به دنبال آن بوده‌اند، رسیده‌اند، برای مقابله با این هدف آنها، وظایفی بر دولتمردان و والدین متصور می‌باشد که به بعضی از آنها به صورت تلویحی اشاره می‌شود.
 
اما وظایف دولتمردان:
۱- در مقابله با این‌گونه اهداف شوم هیچ‌گاه کوتاهی نکنند. ۲- همیشه در جهت آگاهی به خانواده‌ها از طریق وسایل  ارتباط جمعی اقدامات مثبتی داشته باشند. ۳-  در راه مقابله با جنگ نرم  سعی بر افزایش اعتبارات کافی و لازم  داشته باشند.
 
در دین اسلام و همچنین در روانشناسی آمده است که هفت سال اول زندگی ۷ تا ۱ والدین باید بدون چون و چرا در خدمت فرزندان باشند ولی در هفت سال دوم زندگی ۱۴ تا ۷ این والدین هستند که باید به‌صورت مستقیم به فرزندان امر و نهی داشته باشند و در هفت سال سوم زندگی ۲۱ تا ۱۴ به‌صورت غیر مستقیم آنها زیر نظر داشته باشند.
 
اما وظایف والدین که به اعتقاد نگارنده، از وظایف حاکمان بسیار خطیر تر می‌باشد، از ابتدای هفت سال دوم زندگی شروع و در هفت سال سوم زندگی به اوج خود می‌رسد.
 ۱- دوستان فرزندانمان را همیشه بشناسیم. ۲- یاد دادن به فرزندانمان که همیشه وقایع بیرون از خانه را برایمان شرح بدهند.3- اطلاع داشتن والدین از مکان‌هایی که فرزندانشان می‌روند. ۴- یادآوری این نکته به فرزندان که همیشه با همسالان خود حشر و نشر داشته باشند.     ۵- سرکشی متناوب والدین در ایام مدرسه و حتی‌الامکان در زنگ های تفریح با آنها در حیاط مدرسه با عنوان یک دوست هم‌صحبت بشود. ۶- والدین همیشه سعی کنند به عنوان الگویی سالم و درست برای فرزندانشان باشند. ۷- والدین جر و بحث خانوادگی در حضور فرزندان نداشته باشند. ۸- سعی کنیم همیشه خود را در کنار فرزندانمان ببینیم و به عنوان یک دوست از آنها راهنمایی، نظر و مشورت بگیریم. ۹- ...
 
در آخر نکته دریافتی خود را که سال‌هاست در میان نوجوانان و جوانان هستم را به حضور خوانندگان ارجمند این مطلب ارائه می‌دهیم، هر چند سنین ۱۸ تا ۱۲ سالگی به دوره نوجوانی یا بلوغ اطلاق می‌شود و دوره ای خطیر است ولی والدین باید بدانند سنین ۱۴ و ۱۳ سالگی در این دوره که مصادف با سال سوم راهنمایی و اول دبیرستان است بسیار خطیر تر می‌باشد، چون سنین فوق اوج خطرپذیری یک نوجوان و در برزخ کودکی و نوجوانی و همچنین در سنین عدم تصمیم‌گیری درست قرار دارد.
 
اما توصیه‌های  آخر:
۱- سعی کنیم نه گفتن در مقابل خواسته‌های نامتعارف دیگران را از سنین کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم ۲-هیچ گاه فرزندانمان را مجبور به انجام کاری علیرغم میل باطنی‌شان نکنیم و اجازه تصمیم گیری (البته باراهنمایی و مشورت صحیح دادن)را به آنها بدهیم ۳- سعی کنیم فرزندانمان را از دوران ابتدائی به ورزش هدایت کنیم، چون ورزش در بالا بردن عزت‌نفس و اعتماد به نفس و همچنین دفاع شخصی در این زمانه بسیار با اهمیت می‌باشد.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد