امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

۲۱ تیر ۱۳۶۷ روز تلخ دهلران

 

۲۱ تیر ۱۳۶۷ روز تلخ دهلران

 

۲۱ تیر ۱۳۶۷ روز تلخ دهلران

مهرداد صحرایی، دفاع مقدس صحنه رشادت‌های دلاورمردانی بود که برای دفاع از کیان اسلام و این آب‌وخاک حماسه‌ها آفریدند و با خون خود کشور را برای سال‌ها بیمه کردن و هنوز که هنوز است شمیم عطر شهادتشان از بازمانده پیکر مقدسشان همچون ۱۷۵ شهید غواص جامعه را سرشار از معنویت می‌کند. در دفاع مقدس رویدادهای تلخ و شیرین فراوان بود از فتح خرمشهر و فاو، شلمچه، جزایرمجنون  توسط سپاه گرفته تا نابودی نیروی دریایی عراق و قدرت‌نمایی نیرو هوایی توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران و تلخ‌کامی‌هایی همچون شهادت بهترین جوانان کشور اما شاید تلخ‌ترین رویداد جنگ برای استان ایلام بخصوص شهرستان دهلران حمله سنگین عراق در ۲۱ تیر سال۱۳۶۷ بود.
 
سال ۱۳۶۷ یکی از سخت‌ترین و خونین بار ترین سال‌های جنگ بود که با از دست دادن فاو شروع شد و با عقب‌نشینی از جزایر مجنون و  شلمچه تلخی آن دوچندان شد . ورود مستقیم آمریکا به جنگ و حمله به سکوهای نفتی ایران و همچنین اقدام هولناک در سرنگونی هواپیمای مسافربری و شهادت ۲۹۳ انسان بی‌گناه ازجمله ۶۶کودک معصوم  و همچنین اوضاع وخیم اقتصادی  شرایط را سخت‌تر کرده  بود.
 
در همین احوال  ناگهان عراق تک بسیار شدید خود با استفاده از اصل تمرکز قوا و حجم عظیم آتش توپخانه به منطقه عمومی دهلران آغاز کرد. بعثی‌ها که نام عملیات خود را"توکلناعلی الله۴" نهاده بودند با سپاه چهارم خود و نیروهای گارد ریاست جمهوری و با استفاده از ۵لشکر زرهی در ساعت ۴ صبح  ۲۱تیر حمله با بمباران‌های شیمیایی خود شروع کردند دشمن از محورهای چنگوله، موسیان، نهر عنبر،‌ زبیدات، شرهانی، عین خوش، فکه وارد عمل شد تا با درهم شکستن خطوط پدافندی نیروهای خودی  درواقع بر دهلران و موسیان و  جاده مواصلاتی دهلران ـ مهران و دهلران به اندیمشک تسلط پیدا کند.
 
وظیفه دفاع از منطقه به عهده ارتش متشکل از لشگرهای ۲۱حمزه،۷۷خراسان، تیپ۴۰سراب و ۴۵تکاور بود که عمده نیروها در مقر نیروی زمینی ارتش در عین خوش مستقر بودند همچنین در شهر دهلران نیز تعداد محدودی از پاسداران با سازوبرگی کم  و مهمات جیره‌بندی شده حضور داشتند.
 
هدف اصلی عراق از پاتک خود بگفته اکثر کارشناسان جمع‌آوری اسیر و انهدام نیروی رزم ایران بود لذا عمده فلش حمله خود را به سمت مقر نیروی زمینی ارتش و استفاده از نیروهای زبده گارد ریاست جمهوری بود متأسفانه با ناهماهنگی‌ها و غافلگیری‌های صورت گرفته، مقر با شروع حمله به تصرف عراق درامد بیش از۲۵۰۰ نفر از نیروهای ارتشی به اسارت عراقی‌ها درامد  شدت غافلگیری به حدی بود که صدها تانک نفربر و خودرو زرهی به غنیمت نیروهای اشغالگر درامد چنانچه صدام از این غنائم نمایشگاهی را در بغداد برپا کرد عراق سرمست از پیروزی به  نیروهای تیپ۵ مکانیزه خود که به‌راحتی شهر موسیان را اشغال کرده بودن و نیز به‌صورت محدود از گازهای شیمیایی در آن منطقه استفاده کرده بودند دستور حمله به دهلران را صادر کرد.
 
شهر دهلران در عرض ۵ساعت و زیر شدیدترین حملات و علیرغم دفاع پاسداران اما براثر کمبود شدید مهمات سقوط کرد.
 
شهر قبل از حمله خالی از سکنه شده بود و عراقی‌های متجاوز شروع به غارت شهر نمودند. نیروهای داخل شهر به ارتفاعات اطراف شهر عقب‌نشینی کردند و منتظر نیروهای کمکی ماندند. عراق از سمت جناح شمالی حمله دیگری به سمت شهر پهله زرین‌آباد شروع کرد  که عشایر دلاور منطقه  با کمک سپاه پاسداران توانستند نیروهای بعثی را در  منطقه تینان زمین‌گیر کنند.
 
گرمای بسیار شدید از دست دادن روحیه  نیروها ناهماهنگی بین آن‌ها باعث یکی از تلخ‌ترین رویدادهای جنگ یعنی پراکندگی و فرار سربازان ارتشی و شهادت آن‌ها براثر تشنگی ناشی از عدم آشنایی با اقلیم منطقه شد.
 
راویان و رزمندگان سابق هنوز این صحنه‌های از ایثار و ازخودگذشتگی سربازان و درعین‌حال تکان‌دهنده را به یاد دارند مردم منطقه بخصوص روستاها علاوه بر گرمای شدید و آواره شدن داغ شهادت و اسارت بسیاری از بهترین فرزندان خود را دیدند. هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود می‌نویسد که بعد از حمله عراق و تصرف دهلران و مقر ارتش به این نتیجه رسیدیم که باید قطعنامه۵۹۸ را بپذیریم.
 
اما نبرد تلخ دهلران بعد از کمتر یک هفته و عقب‌نشینی عراق از دهلران پایان یافت.
 
سخن پایانی :
دفاع مقدس گنجینه‌ای از تمام ایثارگری‌ها  رشادت‌ها مردم این دیار است. مردم دهلران باتحمل این سختی‌ها درراه انقلاب به‌راستی نماد مقاومت هستند.و اکنون بعد از گذشت سال‌ها از پایان جنگ هنوز در محرومیت به سر می‌برند و منتظر نگاه  ویژه مسئولان امر در جهت پیشرفت و آبادانی این شهر مقاوم هستند.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد