امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

تدبیرهای کلیدی و قفل‌های نومیدی

تدبیرهای کلیدی و قفل‌های نومیدی
 
در تقویم خاطرات دهلرانی‌ها ناامیدی نقش دارد.
 

تدبیرهای کلیدی و قفل‌های نومیدی

کیومرث مرادی، نه بوی نسترن و یاس، که بوی نفت از نفس شهر غریبانه‌ی من می‌آید.
 
اندیشه‌ی بهار آور شهرداری شهر چه قدر کندتر از اره و تبرهای جولان داده بر درختان پارک لاله درحرکت است.
 
آسفالت‌های خراب خیابان‌ها چشم جوانان درس‌خوانده و بی‌کار محله‌ی ما را به بیابان کشانده است؛ بیابانی که به‌جای نسیم، باد وحشی خارهای خشن و گون‌های پلاسیده را هم چون تازیانه‌هایی از تیغ، به سنگ‌ها می‌کوبد و آفتاب منفجرشده‌ی تیرماه، پیشانی بچه‌های تابستان را کدر کرده است.
 
این اقلیم خشن جایی است که نه گرم‌ترین نقطه‌ی استان که داغ‌ترین شهر میهن است.
 
این‌ها را می‌گویم که آسیب اجتماعی افسردگی را بی‌نسبت با جغرافیای دهلران ندانم.
 
 کارگرها، سر ساعت شش صبح، در میدان بسیج، عبور ساعت‌های سنگین گذر انتظار را به حوالی دوازده ظهر رسانده‌اند و کسی بیل و کلنگ آن‌ها را خریدار نشده است.
 
دوندگان جویای کار از این اداره به آن اداره به ساعت دو و چهل‌وپنج دقیقه‌ی ظهر رسیده‌اند و کسی به، مژده درخواست‌های آنان را پاسخ نگفته است؛ اینجاست که صبر دختران " سویر"۱ به پایان می‌رسد تا در گوشه‌ی انباری آتش را به جان خویش بی اندازند و خودسوزی شکل بگیرد.
 
آجرهای سوخته در ترکش و باروت- یادگارهای مانده از روزهای جنگ- حماسه‌های دلیرمردان این شهر را به یادها می‌آورند و این قلم مرا به حیرت وا‌داشته است که سهم دیار من نداشتن سینما نیست.
 
بوی نفت از نفس دهکده‌های شهرم، نمی‌تواند تأخیر چندین ساله‌ی گاز کشی‌ها را تاب بیاورد و این به افسردگی شهرم دامن می‌زند.
 
مگر آسیب‌های اجتماعی باید شاخ داشته باشند تا پدید آیند؟ وقتی مکان‌های ورزشی نباشد؛ طبیعی است که ورزش‌کاران و علاقه‌مندان به ورزش افسرده شوند.
 
آنگاه‌که بعد از یک دهه هنوز مجتمع فرهنگی-هنری ارشاد این شهر به لحظه‌های تکامل نرسیده است باید هم هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر افسرده شوند.
 
وقتی وسایل سرگرم‌کننده کودکان در پارک‌ها نباشد نیز این اتفاق ناخوشایند می‌افتد...
 
این‌ها را می‌گویم تا باور داشته باشیم که افسردگی به‌عنوان یک آسیب اجتماعی می‌تواند به فضای شهر، اقلیم آب و هوایی، امکانات فرهنگی و تفریحی نسبت داشته باشد.
 
وقتی چشم‌های عابران خیابان به چاله‌چوله‌های آسفالت‌های اصلی شهر می‌افتد نظم تماشای عابران به هم می‌خورد. ماشین‌ها در دست‌اندازها، آلودگی‌های صوتی ایجاد می‌کنند، سویر سوزان اعصاب به‌هم‌ریخته را مانند بادهای سرگردان پریشان‌تر می‌کنند و افسردگی به اوج می‌رسد.
 
چگونه کودک محله‌ی ما افسرده نباشد وقتی لحظه‌های زیبای دست در دست پدر داشتن و به سینما رفتن را در تقویم خاطره‌هایش ندارد وقتی شهرش از دکوراسیون شهری قشنگ برخوردار نبوده است.
 
بااین‌همه، چشم همه به راه مردی است که تاکنون برای برداشتن چالش افسردگی مدبرانه اندیشیده است و گام‌های استوارش را برمی‌دارد تا با "کلید تدبیر و امید" قفل‌های افسردگی و نومیدی را وا‌کند و چهره‌ی شهر و رخسار جوانان و جامعه را چنان‌که با پیروزی هسته‌ای درخشاند با افسردگی زدایی بدرخشاند.
 

۱» سویر: بادهای داغ و سوزان

 

۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد