امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

چراغی که به خانه رواست

چراغی که به خانه رواست
 
مسئولان دهلران، چراغ اشتغال بومی را روشن کنند.
 
چراغی که به خانه رواست
قدرت ایمانی زاده، این ضرب‌المثل را بارها و بارها شنیده‌ایم که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است و قطعاً خوانندگان فهیم نسیم دهلران به‌خوبی بامعنا و کاربردهای  این ضرب‌المثل ناب ایرانی آشنا هستند. در زیر به یکی از موارد کاربرد آن اشاره می‌کنیم که یکی از دردهای مردم و جوانان شهرستان دهلران را به‌خوبی بیان می‌کند.
 
شاید برخی روزها شاهد ورود و خروج اتوبوس‌هایی در محور ایلام - دهلران و همچنین خوزستان - دهلران در روزهای خاصی از هفته بوده‌اید.
 
ورود اتوبوس، کامیون و خودرو به هر شهری یک امر عادی است و من هم با شما موافقم. اما اگر به مسافران این اتوبوس‌های شیک خوب دقت کنید، بر غیرعادی بودن آن‌ها صحه می‌گذارید.
 
مسافران این اتوبوس‌ها کارکنان شرکت‌هایی همچون شرکت استخراج نفت چشمه خوش دشت عباس، شرکت نفت بیات موسیان، شرکت گاز دشت عباس، دکل‌های حفاری، سد دویرج، سد میمه و ... هستند که از کرمانشاه و خوزستان به سمت شهر دهلران در حال تغییر نوبت هستند.
 
اگر این مسافران محترم افراد متخصص، مهندس و واقعاً فنی باشند که نمونه و مانند آن‌ها در شهرستان دهلران نباشد بازهم این ورود و خروج یک امری عادی محسوب می‌شود( پرواضح است که آقایان مهندس با ماشین‌های سبک جابجا می‌شوند نه اتوبوس!)  اما متأسفانه این افراد،  افراد غیر فنی شاغل در پست‌هایی همچون آشپزخانه، انباردار، حراست، تأسیسات، باغبانی و... هستند.
 
آیا مگر جوانان برومند دهلرانی از عهده این قبیل  کارهای یدی و ساده بر‌نمی‌آیند؟ صدالبته که برمی‌آیند و بالاتر از این حتی در شهرستان دهلران بسیاری جوان تحصیل‌کرده در رشته‌های فنی و مهندسی ( همچون پتروشیمی، نفت و برق، مکانیک و ...) هستند که دربه‌در و دم‌به‌دم، جویای کار هستند که لازم است تمهیدی اندیشیده شود که در اولویت شماره ۱ استخدام باشند.
 
همین جوان دهلرانی، موسیانی، زرین‌آبادی و میمه‌ای که هر هفته شاهد این تغییر نوبت مضحک و هزینه‌بر هستند اگر برای جستجوی شغل به دیگر شهرها و استان‌ها برود برچسب "غیربومی" بودن بر پیشانی و دست رد بر سینه‌شان خواهند زد و حتی شنیده‌ایم که جوانان و مردم شهرهای دیگر در برخی استان‌ها خودجوش مانع به‌کارگیری افراد غیربومی می‌شوند و پیمانکاران را مجاب به به‌کارگیری افراد "بومی"  به‌صورت صد در صد می‌کنند.
 
مسئولان محترم که حتماً دلسوز مردم نیز هستند این قدرت رادارند که از دولت، صاحبان و پیمانکاران این شرکت‌ها که بیخ گوش ما و از پتانسیل و ظرفیت‌های خدادادی شهر دهلران در حال بهره‌برداری هستند ، سهم  و حق مردم را  بخواهند البته  حق‌طلبی و سهم خواهی به شیوه یکی از محبان و پیروان علی بن ابیطالب امیر المومنین (ع) بنام سوده همدانی:
زنی به نام «سوده همدانی» از شیعیان امام بود، در جنگ صفین برای تشجیع(ترغیب شجاعتشان) سربازان و فرزندان دلاورش، اشعار حماسی می‌خواند، که سخت بر معاویه گران آمد و نام او را ثبت کرد.
روزگار گذشت و امام علی علیه‌السلام به شهادت رسید، و فرماندار معاویه بسر بن ارطاة، بر شهر همدان مسلط گشت، و هر چه می‌خواست انجام می‌‌داد، و کسی جرئت اعتراض یا مخالفت را نداشت سرانجام سوده، سوار بر شتر به دربار معاویه در شام رفت، و از قتل و غارت و فساد فرماندار به معاویه شکایت کرد. معاویه او را شناخت و پس از سرزنش کردن وی به خاطر نقشش در جنگ گفت: حقش را بدهید تا برود.
اما سوده در جواب گفت: من تنها برای حق خود نمی‌گویم برای تمام مردم شهر می‌گویم و اشعاری در مدح عدالت علی بیان نمود.
معاویه گفت : مگر علی چه کرده بود؟
سوده داستانی از حضرت علی بری معاویه تعریف کرد و گفت: هنگامی برای شکایت از مردی از والیان او نزد علی آمدم، نماز می‌خواند، چون چشمش به من افتاد، نمازش را تمام کرد، و با مهربانی و محبت توجه از من پرسید: «کاری داری؟» داستان شکایت خود را از آن والی گفتم.
علی گریه کرد، و گفت: خدایا تو خود شاهدی که من به این افراد حکومتی نمی‌گویم که به مردم ظلم کنید، و حق آنان را- که خدا معین کرده است- ندهید. آنگاه قطعه‌ای پوست (کاغذی که از پوست تهیه‌شده بود)، از زیر بغل خود درآورد، و در آن آیه‌ای از قرآن نوشت، درباره انصاف در خریدوفروش و رعایت حق ترازو و پیمانه، و ادای کمترین حقی از حقوق مردم.... و در آن نامه حکم عزل آن والی را نیز نوشت، و نامه را به من داد، تا ببرم و آن والی عزل گردد.
معاویه گفت : ببینید علی این جرئت (بی‌پروائی و نترسی) در برابر قدرت را، علی بن ابیطالب به شماها تزریق کرده است. 
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد