امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

توافقی هسته ای؛ از نیرنگ تا راستگویی

توافقی هسته ای؛ مبارک یا نامبارک
 
پیچ مذاکرات هسته ای به کدام سو می رود؟
 

توافقی هسته ای؛ مبارک یا نامبارک

یحیی دشتی، مذاکرات هسته‌ای یا به تعبیری ماراتن هسته‌ای بین ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس و آلمان بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران که به دلایل سیاسی  به‌عنوان تهدید علیه صلح امنیت جهانی عنوان‌شده بود یکی از پیچیده‌ترین مذاکرات در تاریخ دیپلماسی می‌باشد.
 
در این نوشتار سعی شده است در حد توان به سؤالاتی مانند: چرا فعالیت‌های هسته‌ای ایران تهدید محسوب می‌شود؟ چرا مذاکرات به‌عنوان راه‌حل این قضیه موردتوجه قرار گرفت؟ در این نبرد دیپلماتیک برنده واقعی کیست؟ موانع اجرای توافق‌نامه برجام(برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع هسته‌ای) چیست؟ جواب داده شود.
 
چرا فعالیت‌های هسته‌ای ایران تهدید محسوب می‌شود؟ واقعیت امر این است که فعالیت‌های هسته‌ای قبل از اینکه ممکن باشد ایران به‌طرف ساخت سلاح هسته‌ای پیش برود به دلایل سیاسی و به طرز اغراق‌آمیزی بزرگنمایی  و به‌عنوان یک تهدید مطرح گردید.
 
دنیای استکبار چون تضادی‌های بنیادی با انقلاب اسلامی دارد پیشرفت جمهوری اسلامی در قالب مردم‌سالاری دینی تهدیدی برعلیه موجودیت خود می‌داند لذا همواره از بدو شروع حیات جمهوری سلامی یعنی سال ۱۳۵۷درصدد سرنگونی انقلاب با شیوه‌ها و بهانه‌های مختلف (کودتا، اقدام نظامی و تحمیل جنگ، حمایت از گروه‌های تروریستی و ترور سران و بزرگان نظام، محاصره اقتصادی و سیاسی، تهاجم فرهنگی و اتهام به ایران به‌عنوان حامی تروریسم و ناقض حقوق بشر و تلاش ایران جهت ساخت سلاح اتمی و...)بوده است.
 
در بحث هسته‌ای توانستند اجماعی بین چند قدرت برتر دنیا به وجود بیاورند تا با اصطلاح خودشان مانع از رسیدن ایران به بمب اتم شوند ولی این‌ها همه بهانه بودند که ایران را تحت‌فشار قرار دهند که حداقل اگر نتوانستند جمهوری اسلامی را ساقط کنند ایران با آنان هماهنگ شود و در جهت تأمین منافع آنان قدم بردارد.
 
نکته مهمی که نقشی تعیین‌کننده در تشدید اقدامات خصمانه علیه ایرانی اسلامی دارد نفوذ لابی صهیونیست‌ها در مراجع تصمیم‌گیری آمریکا می‌باشد در حقیقت ایالات‌متحده به‌عنوان یک ابرقدرت مستعمره صهیونیست‌هاست و سرمنشأ بسیاری از دردها و رنج‌های ملل امروز دنیا  همین مستعمره بودن کسی  است که ادعای کدخدایی دنیا را  دارد.
 
واقعاً خنده‌آور است در عصر مدرنیته که بشر به دنبال تسخیر دیگر کرات است هنوز ما کشوری مستعمره بنام آمریکا که عنوان ابرقدرت یدک می‌کشد داریم. شاید هم قابل‌هضم نباشد ولی واقعیت دارد ....
 
چرا مذاکرات به‌عنوان راحل این قضیه موردتوجه قرار گرفت ؟
در قدم اول تحریم ملت ایران، بااین‌همه استعدادهای انسانی و سرمایه‌های مادی و منابع سرشار خدادادی و وسعت و گستردگی سرزمینی  و موقعیت منحصربه‌فرد سوق‌الجیشی و ژئوپلیتیکی فقط از آدم‌های نادان و احمقی مثل سردمداران کاخ سفید برمی‌آید. آقای اوباما و دارو دسته‌اش لقمه‌ای که برداشتند توان بلعیدن آن را هرگز نداشتند.
 
تحریم ایران به این گستردگی علی‌الخصوص تحریم نفتی  حتی دولت جنایت‌پیشه جرج دبلیو بوش باآن‌همه خباثت و ضدیتش با ایران جرأت اجرایی آن را نداشت و زیر بار آن نرفت ولی دولت احمق اوباما با طناب پوسیده تندروها و لابی صهیونیست‌ها به درون این چاه رفت و چاره‌ای جزء نجات خود از این مخمصه نداشت. لذا مذاکرات را جهت اصلاح اشتباه خود در پیش گرفتند. مقامات آمریکایی در مصاحبه‌ی اخیرشان بر عدم امکان تداوم تحریم‌ها اعتراف کردند.
 
دوم اینکه تحریم‌ها نتوانست مانع از پیشرفت ایران شود در ابتدای تحریم‌ها دو هزار سانتریفیوژ در حال کار بودند ولی در زمان مذاکرات نوزده هزار سانتریفیوژ...
 
توسعه ایران در همه ابعاد من‌جمله نانوتکنولوژی و هوا و فضا و افزایش توانایی  چشمگیر ایران در صنایع نظامی موشک‌های نقطه زن و ارتقاء قابلیت‌های جنگ الکترونیک  و ورود به ساخت سیستم‌ها و جنگ‌افزارهای پسین نشان از بی‌اثر بودن تحریم‌ها دارد.
 
سوم اینکه: تحریم‌ها ایران را به سمت بومی‌سازی نیازهای خود در همه ابعاد سوق داد و نگاه به درون فرصتی بود جهت شکوفا شدن استعدادهای ملت ایران و اتفاقاً همین قضیه باعث  شد که توانایی‌های ایران توسط بمب باران قابل‌انهدام نباشد و گزینه روی میز اوباما(حمله نظامی به ایران ) آن‌قدر روی میز بماند که پایه‌های میز پوسیده و میزی نماند که  روی آن باشد. لذا چاره کار را در مذاکرات دیدند.
 
چهارم: دلیلی که به مذاکرات روی آوردند به اعتراف خود آمریکایی‌ها ضررها و زیان‌های اقتصادی اروپایی‌ها و کشورهایی مثل هند و چین و غیره از این تحریم‌ها بود که به دولت اوباما برای رفع تحریم‌ها فشار آوردند.
 
دلیل پنجم: انتخاب مذاکره توسط اعضاء ۱۵  این بود که با مدد الهی و رهبری خردمندانه امام خامنه‌ای روحی فدا و ایستادگی ملت بزرگ ایران و برکت خون شهدا و تلاش دولتمردان ایران اسلامی، جمهوری اسلامی به‌عنوان قدرتی تأثیرگذار در منطقه و جهان مطرح گردید و سردمداران کاخ سفید فهمیدند که  باید به آن احترام گذاشته و ایران کشوری نیست که در فضای تهدید و ارعاب و تحریم به کسی باج دهد لذا باید در برابر قدرت ملت ایران زانو زد و به این ملت با احترام حرف زد.
 
در این نبرد دیپلماتیک (مذاکرات هسته‌ای )که برنده واقعی کیست؟
خارج از اینکه در بندبند توافقنامه چه به دست آوردیم و چه از دست دادیم یا اینکه این توافقنامه به مرحله اجرا برسد یا نرسد (چون برای اجرا باید به تائید کنگره آمریکا و شورای امنیت ملی ایران و مجلس شورای اسلامی برسد ممکن  است در طی این فرایندها تائید نگردد ) برد از آن ملت ایران و مسئولان و کلیه کسانی است در طول بیش از  ۱۲ سال زحمت کشیدند و دستاوردهای به شرح ذیل نتایج این ایستادگی است:
1- به رسمیت شناختن حق ایران درزمینهٔ فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای علی‌الخصوص حق غنی‌سازی، این در حالی است که در ابتدای مذاکرات هسته‌ای، آمریکا و کشورهای اروپایی هیچ حقی برای ایران درزمینهٔ فعالیت‌های هسته‌ای قائل نبودند و خواستار حذف  بخشی از گرایش‌های رشته شیمی و فیزیک در دانشگاه‌های ایران بودند.
2- عدم توانایی قدرت‌های بزرگ در جهت ایجاد مانع و در مسیر جهاد علمی و حرکت روبه‌جلوی ملت ایران  و شکست آمریکایی‌ها و شرکایش و پیروزی ملت ایران در این نبرد، اوباما اعتراف کرد اگر ما می‌توانستیم تمام پیچ‌مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را باز می‌کردیم ولی این کار مقدور نیست.
3- ارتقاء جایگاه کشورهای اسلامی و درحال‌توسعه در جهان امروز. از دیدگاه آمریکایی‌ها کشورهای جهان سوم در مذاکرات و چانه‌زنی‌های دیپلماتیک فقط باید گوش کنند و حق چانه‌زنی ندارند ولی در این مذاکرات ایران به‌عنوان کشوری درحال‌توسعه اجازه نداد آمریکایی‌ها در موضع بالا قرار بگیرند و به اعتراف وزیر امور خارجه آمریکا هیچ‌کس به‌اندازه وزیر خارجه ایران (دکتر ظریف ) سر وزیر امور خارجه آمریکا  داد نکشیده است. درواقع این دستاوردی برای همه کشورهای جهان سوم و درحال‌توسعه است که در مذاکرات دیپلمات آمریکایی‌ها و اروپایی‌های مغرور به چالش کشید و از آنان امتیاز گرفت.
4- دستاورد دیگر مذاکرات هسته‌ای، معرفی هرچه بیشتر ایران به‌عنوان کشوری که اهل منطق و گفتگوست. سال‌هاست دشمن سعی می‌کند ایران اسلامی را به بی‌منطقی و اهل گفتگو نبودن معرفی کند و هزینه‌های زیادی هم صرف این قضیه با کمک امپراتور رسانه‌ای نموده است که این مذاکرات همه آنان را بر باد داد و فرصتی جهت از بین رفتن تبلیغات مخرب دنیای استکبار بود.
5- دستاورد دیگر این مذاکرات شلیک به آخرین ستون‌هایی بود که آمریکا به‌عنوان یک زورگو بر آن تکیه کرده بود  و نشان داد دوران یکه‌تازی آمریکا و اینکه هرکس با ما نیست علیه ماست (سخنان مغرورانه جرج بوش رییس‌جمهور آمریکا بعد حملات یازده سپتامبر جهت ترسانند دیگران ) پایان رسیده است.
 
موانع اجرای توافق‌نامه برجام(برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع هسته‌ای ) چیست ؟
1- تجربه نشان داده است که آمریکایی‌ها به‌شدت عهدشکن هستند و به‌راحتی توافقنامه‌ها را نادیده می‌گیرند و در عهدشکنی ید بیضاء دارند(نمونه بارز آنان جمع‌کردن فعالیت‌های اتمی لیبی به وعده‌ووعیدهایی که هرگز عملی نشد)
2- لابی صهیونیست که در هیئت حاکم آمریکا و علی‌الخصوص کنگره نفوذ جدی دارند و توافقنامه باید به تائید کنگره برسد مانعی در جهت به اجرا رسید‌ن این توافقنامه می‌باشند.
3- عربستان سعودی که رفع تحریم‌های ایران را به دلیل اینکه ایران به منابع مالی دسترسی پیدا می‌کند و قدرتمندتر می‌شود بیمناک‌اند چراکه مواضع خود را در راستای منافع دنیای استکبار قرار داده‌اند و در تضاد با منافع ایران است لذا از هر تلاشی که منجر به عقیم ماندن این توافقنامه شود دریغ نمی‌کنند.
4- دیگر چالش پیش روی توافق‌نامه برجام افتادن این توافقنامه در دست اندازه‌ای جریانات سیاسی داخل ایران و داخل آمریکا می‌باشد چراکه اجرایی شدن این توافقنامه می‌تواند در انتخابات آتی دو کشور نقشی مهم ایفا کند و اگر توافق به اجرا برسد برگ برنده‌ای در دست حزب حاکم خواهد بود.
 
در پایان  از خداوند منان استدعا داریم هر آنچه به نفع اسلام و ایران عزیز است پیش آید و راضی به رضای آن یکتای  بی‌نیاز هستیم.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد