امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

سلام سردار

سلام سردار
 
سلامی که مرا به فکر وا‌داشت.
 

سلام سردار

سید علی موسوی، چندی پیش، هنگام بازگشت از مسافرت گذرم به شهر میاندوآب افتاد . فاصله کم بین شهرها عجب‌شیر، بناب، ملکان و میاندوآب نوعی شلوغی و آشفتگی در چشم‌اندازهای اطراف جاده را به تماشاگر القاء می‌نمود.
 
تابلوهای کارخانه‌های جدیدالاحداث فولاد و خودروسازی، نیروگاه‌های حرارتی، شهرک‌های صنعتی، کارگاه‌های ریزودرشت و ...و من غرق در تماشای این تابلوها و کارخانه‌ها مسیر را طی می‌کردم. تا اینکه در میان این‌همه تابلو و چشم‌انداز متعدد در محل ورودی شهر میاندوآب یک تابلوی نسبتاً بزرگ توجه مرا به خود جلب نمود.
 
از دوردست عبارت زیر در میان نوشته‌هایش قابل‌خواندن بود: سلام سردار
وقتی نزدیک‌تر شدم در زیر این عبارت با خطی کوچک‌تر نوشته بود: به میاندوآب زادگاه سردار شهید مهدی باکری خوش‌آمدید.
 
یک تابلوی معمولی با خطی نه‌چندان فاخر و ترکیب، رنگ‌بندی نه‌چندان هنرمندانه در میان هزاران نوشته کنار جاده ذهن سرگرم شده مرا به خود وا‌داشت.
 
نمی‌دانم چه رازی در این تابلو و محتوی آن وجود داشت که بی‌اختیار اشک در چشمانم حلقه‌زده و غمی غریب را مهمان دل و درونم شد.
 
ناخودآگاه توسن خیالم به سراغ نیزارهای جنوب، باتلاق‌های هورالهویزه، شهر تنومه، رود دجله، اتوبان العماره-بصره و عملیات بدر و خیبر رفت.
 
هنگامی‌که در عملیات خیبر شهید حمید باکری به شهادت می‌رسد و جسد مطهرش در دست عراقی‌ها می‌ماند. نیروهای زبده لشگر 
عاشورا از سردار مهدی باکری فرمانده خوب لشگرشان می‌خواهند که اجازه دهد تا بروند و پیکر برادرش را از میان نیروهای عراقی به عقب برگردانند. و شهید مهدی باکری می‌گوید همه اون بسیجی‌هایی که پیکر پاکشان در میان عراقی‌ها جامانده است برادران من هستند. اگر توانستید همه آن‌ها را بیاورید پیکر برادر مرا هم همراه آن‌ها بیاورید.
 
و شاید قسمت شده بود که پیکر این دو سردار عزیز سهم سرزمین بین‌النهرین و دیار پرحادثه بصره و هور العظمی باشد. تا خاطره 
ای دیگر بر کتاب تاریخ پرفرازونشیب شیعه در این سرزمین تاریخی افزوده گردد.
 
این دو برادر جاویدالاثر باقی بمانند تا مظلومیت فرزندان این آب‌وخاک بیشتر و بیشتر در اذهان زنده شود.
 
پس‌ازاین پیش آمد باور کنید شهر و کوچه‌پس‌کوچه‌های آن در نظرم رنگ و بوی دیگری پیدا کرد. احساس کردم که مردم این دیار با سایر شهرهای اطرافشان فرق می‌کنند. و فکر کردم که تک‌تک مردم این شهر به خاطر وجود نازنین شهید باکری به شهرشان افتخار می‌کنند.
 
و شاید هم بهشهرهای اطراف خود فخر بفروشند و بایستی هم این‌گونه باشد در همین، به شهر خودمان و سرداران گمنام این دیار فکر کردم. نمی‌دانم چه رازی در میان که مردم خطه ما است که حافظه تاریخی و پویایی ندارند.
 
تا حالا از خودمان پرسیده‌ایم که باوجوداین همه آثار باستانی چرا دهلران و پشت کوه و ایلام در خیلی از متون تاریخی پس از اسلام نام روشن و واضحی از آن‌ها به‌جای نمانده است؟
 
چرا در میان این‌همه بنای ویران‌شده، سنگ‌نوشته، کتیبه‌ای که به‌خوبی تاریخ گذشته این دیار و مردمان خوب آن را بازگو کن وجود ندارد؟
 
چرا به‌جز موارد اندک و شارات مختصر جهانگردان یا سیاحان داخلی و خارجی دیگر نامی از ایلام و پشت کوه در آثار مکتوب سده‌های اخیر منتهی به معاصر وجود ندارد؟
 
و این گمنامی شاید هم در عصر حاضر و به نوع دیگری وجود داشته باشد. این گریزان بودن از نوشتن و مستندسازی تاریخی این دیار حتی در دوران کنونی هم با شدت و ضعف متفاوتی ادامه دارد.
 
آری چرا در میان این‌همه کتاب خاطرات و زدگی نامه سرداران دفاع مقدس درباره سیره وزندگی سرداران شهید دهلران اثر قابل‌ملاحظه‌ای مشاهده نمی‌گردد.
 
چرا همشهریان غیور شهرمان را به‌خوبی به نسل‌های بعدی معرفی نکرده‌ایم چه کسی مقصر است؟ اهل‌قلم، دولت، فرهنگ شفاهی رایج در بین مردم یا ...
 
آری همه ما موظف هستیم که در حد توان خود خاطرات وزندگی نامه این عزیزان و حتی رزمندگان دلاوری که در قید حیات هستند در قالبی زیبا و جوان‌پسند تهیه نماییم.
 
نه‌تنها به جوانان این شهر بلکه به سایر شهرهای کشورمان عرضه نماییم تا ضمن ارتقای جایگاه فرهنگی و معنوی شهرمان گوشه‌ای از دین خود را به این عزیزان ادا کرده باشیم.
 
چرا این‌همه آزاده دهلرانی خاطراتشان مکتوب نگردد؟
 
چرا رزمندگانی که از روزهای نخست دفاع مقدس تا آخرین روزهای این دوران در خط مقدم جبهه تلاش داشته و چه‌بسا فرمانده و مسئول هم بوده‌اند فاقد یک اثر منسجم در این زمینه باشند.
 
چرا اطلاعات ما از سردارانی مانند شهید صحرایی، شهید حیاتی، شهید امینیان، شهید استرون، شهید شمسی، شهید حسینی و ده‌ها شهید قهرمان دیگر فقط محدود به اطلاعات شفاهی خانواده آن‌ها و دوستان و هم‌رزمانشان باشد؟
 
و چرا؟...
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد