امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

دهلران قدیم بهتر بود

دهلران قدیم بهتر بود
 
اغراق نیست اگر بگوییم دهلران در سال‌های نه‌چندان دور زیبا و تمیزتر از امروز بود.
 

دهلران قدیم بهتر بود

علی رضا عبدی، آقای شهردار! پیش‌تر وصف تدین و اخلاق‌مداری شما از زبان یکی از همکلاسی‌هایم در دانشگاه علوم و تحقیقات شنیده بودم. اما این موضوع که چطور راضی شدید اداره شهر محرومی چون دهلران به عهده بگیرید اندکی بعد به این می‌اندیشیدم که توانایی حدومرز نمی‌شناسد.
 
توانایی زبان و قومیت نمی‌شناسد. لذا تصمیم گرفتم با شما سخن بگویم به این امید که مرقومه طولانی من بکار شما و شهرم آید.
 
آقای شهردار! دهلران شهر خاطرات و خطرات کودکی و نوجوانی من است. شهر کوچک من از دار دنیا دو تا پارک دارد که یکی نسبتاً مخروبه و دیگری به‌تازگی رونق چندانی یافته است.
 
نمی‌دانم چرا یک تابلو ورودی زیبا ندارد. یک برنامه جامع سازندگی و یک‌چشم انداز امیدوارکننده ندارد. هرچه هست محرومیت است و محرومیت!
 
اینجا اماکن تفریحی ندارد و خیلی امکانات اولیه رفاهی دیگر، چشمه‌های آب گرمش هر رهگذری را به گریه وامی‌دارد، چنانچه در هر نقطه‌ی دیگری قرار داشت می‌توانست منبع درآمد مناسبی داشته باشد. اما تا دلتان بخواهد در سال‌های اخیر شهردار داشته است! تا دلتان بخواهد میدان بی نماد و خیابان بدون آسفالت دارد.
 
اینجا شهر چراغ‌های خاموش و فواره‌ای سقوط کرده و خیابان‌های پرچاله چوله است. آقای شهردار: باور کنید با کمترین هزینه، می‌توان مردم این شهر کم‌توقع را از دست چاله‌های ایجادشده نجات داد. اگرچند ساعتی در شهر چرخی بزنید عمق ماجرا را می‌فهمید.
 
شاید مردم نجیب دهلران ازبس‌که روزانه این مشکلات و کاستی‌ها رامی بینند به آن عادت کرده‌اند، دلم از این وضع نابسامان می‌گیرد_ دلم از خیابان‌های بی‌رمق و کوچه‌پس‌کوچه‌های ویران و قدیمی و خاکی‌اش می‌گیرد.
 
آقای شهردار! اغراق نیست اگر بگوییم دهلران در سال‌های نه‌چندان دور زیبا و تمیزتر از امروز بود. آقای شهردار! بهسازی و خط‌کشی و ترمیم آسفالت خیابان‌ها نه‌تنها به زیبایی شهر کمک می‌کند، به فرهنگ صحیح رانندگی و اقتصاد خانواده‌ها هم کمک می‌کند.
 
تعجب می‌کنم چگونه شهروندی اگر درون خانه‌اش چند آجر روی‌هم بگذارد گیرنده‌های حساس مأمورین شهرداری بکار می‌افتد و به خاطر نداشتن مجوز کار بیچاره را مختل می‌کنند. اما آسفالت خراب و کوچه‌های خاکی از چشم تیزبین این افراد دور می‌ماند.
 
آقای شهردار! ما خود واقفیم که عمران  و آبادانی در شهری چون دهلران که درگذشته زیرساخت‌های شهری آن یا اصلاً نبوده و یا هم اگر بوده به‌قدری جزئی است که در مقابل کوه مشکلات و معضلات امروزه شهری قابل قیاس نیست، اما این شهر یک حرکت جهاد گونه نیازارد. البته شما مقصر نیستید. ساختار این شهر سال‌هاست ایراد دارد.
 
اما اگر دیگر روز هم شهردار بودید برای رضای خدا کارکنید. نقاشی‌های دیواری و مبلمان شهری را فراموش نکنید.
 
این کار نه‌تنها به زیبایی شهر کمک می‌کند، بلکه به شناسایی و شکوفایی هنرمندان شهر هم می‌انجامد. پارک‌های شهر را جان دوباره‌ای دهید! فواره‌های آب را روشن کنید. نورپردازی میدان‌ها و بلوارها را در اولویت قرار دهید. با برنامه‌های نشاط‌آور به افزایش روحیه و نشاط اجتماعی کمک  کنید. نظافت شهری را جدی بگیرید و دنبال نمادسازی بروید.
 
شهردار محترم! شجاع باشید! بزرگ‌ترین ضعف برای یک شهردار این است که بخواهد همه از او راضی باشند. ایرادی ندارد با همه دوست باشید زیرا دوست همه‌کس، درواقع دوست هیچ‌کس نیست و در این صورت بهترمی توانید بدون تبعیض در خدمت شهر و شهروندان باشید. پس سیاسی بازی و سیاسی‌کاری را از مجموعه‌ی شهرداری دور کنید.
 
درست است که این شهر کوچک است اما حوادث و اتفاقاتش اکثراً بزرگ است! یادتان باشد راضی کردن همه امری محال است.
 
اقدامات شجاعانه شما ممکن است در کوتاه‌مدت اسباب رنج  و ناراحتی عده‌ای را فراهم آورد ولی در بلندمدت به نفع همه‌ی شهروندان تمام می‌شود. میدانم درخواست چنین امری خیلی زیاد است اما در خلوتتان بیندیشید که چه‌کاری می‌توانید برای مردم شهرم انجام دهید، همان را اجرا کنید. چراکه معتقدم مردم سخت‌کوش شهرم شایسته بهترین‌ها هستند...
 
و اما آقای شهردار، من شهرم را دوست دارم، مطمئنم که شما هم  دوستش دارید که حاضرشده‌اید بااین‌همه مشکلات و بدهی‌های کلان شبانه‌روز در این شهر تلاش کنید.
 
من مانند شما در شهرستان کوچکم احساس سرزندگی می‌کنم. ایمان داشته  باشید خیلی از شهروندان مانند من هیچ‌گاه این شهر را علیرغم همه مشکلاتش، با خیابان‌های دودزده، متروهای شلوغ، آدم‌های ناآشنا، مراکز خرید متنوع، بازارهای رنگارنگ، برج‌های سر به فلک کشیده، هوای کثیف و آلوده و همسایه‌های خشک و سرد عوض نخواهند کرد.
 
بدانید توقع شهروندان از شما بسیار بالاست. آن‌ها چندین سال است که حقوقشان در منازعات بی‌سرانجام فراموش‌شده است.
 
چندین سال فقط شعار شنیده‌اند و به‌راستی گوششان از شعار خسته است. این شیر زنان و دلیرمردان از شما و سایر مسئولان انتظار دارند، شهر نیمه‌جان ما را(در حوزه عمران و آبادانی)جان دوباره‌ای دهید.
 
اهل‌قلم شهرستان تا زمانی که شمارا در خط خدمت به مردم می‌بینند پشتیبان شما می‌مانند. اما ناگفته پیداست که این به معنای چشم بستن بر روی نقاط ضعف شما نیست چراکه مطبوعات و قلم‌به‌دستان متعهد، دیده‌بان و وجدان بیدار جامعه هستند و مطمئن هستم که شما هم مطبوعات را گوش‌به‌فرمان نمی‌خواهید بلکه منتقد و اصلاح نگری خواسته منطقی شما از رکن چهارم دموکراسی است....
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد