امروز چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wed 02 26 2020
تازه ترین خبرها

لزوم شناخت ظرفیت‌های دهلران به سرمایه‌گذارها

لزوم شناخت ظرفیت‌های دهلران به سرمایه‌گذارها
 
مسئولان مسیر ورود و تحقیق برای سرمایه‌گذاران به شهرستان دهلران را هموار سازند.
 

لزوم شناخت ظرفیت‌های دهلران به سرمایه‌گذارها

احسان صحرایی؛ مدتی است که در خبرها از ورود سرمایه‌گذارهای خارجی به کشورمان می‌شنویم. همچنین این خبرهایی از ورود آن‌ها به شهرستان نفت‌خیز دهلران نیز شنیده می‌شود.
 
شهرستان دهلران سابقه‌ی میزبانی سرمایه‌گذاران و کارهای مهندسی کشورهای دیگر را داشته است و با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی که دارد کماکان این میزبانی ممکن است که بیشتر نیز شود.
 
بر همین اساس، گذری می‌کنیم بر سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام‌شده و چگونگی آنچه باید بشود.
 
ما در دهلران نیاز به ظرفیت‌سازی نداریم زیرا به‌قدری خدای متعال به این منطقه لطف نموده که واقعاً تا سال‌های سال فقط باید به فکر استفاده از ظرفیت خدادادی منطقه باشیم.
 
امروزه برای انجام هر عملیات اقتصادی نیاز به تأمین سرمایه و به‌اصطلاح عوام، پول هست.
 
یعنی شما اگر تأمین سرمایه نداشته باشید یک طرح با تضمین ۱۰۰ درصد بازدهی نیز به سرانجام نخواهد رسید.
 
مثال بارز آن پالایشگاه، پتروشیمی و سیمان دهلران است که خود گویای همه‌چیز است.
 
تأمین سرمایه در اقتصاد توسط دو بخش صورت می‌پذیرد ۱- دولت ۲- بخش خصوصی...
 
ازنظر دولتی واقعیت این است که ما منطقه‌ای ضعیف ازنظر جمعیت و به‌تبع آن دارای نمایندگان بسیار کم در مجلس شورای اسلامی هستیم که واقعاً اگر تمام نمایندگان استان هم متحد شوند و به منافع استان فکر کنند و به فکر ترجیح شهر کم‌ظرفیت یا بی‌ظرفیت خود بر مناطق پرظرفیت نباشند بازهم کاری از پیش نخواهد رفت.
 
ذکر همین نکته کافی است تقریباً نصف نمایندگان استان همسایه ما می‌تواند به‌تنهایی یک وزیر را استیضاح کنند و ما اندر خم یک کوچه مانده‌ایم یا می‌مانیم...
 
پس تقریباً با توجه به وجود استان‌های قدرتمند با تعداد نمایندگان زیاد جایی برای عرض‌اندام در بودجه‌ی کشور نیست. چنان‌که اگر بودجه گذاری و تخصیص عادلانه و برحسب اولویت صورت می‌گرفت امروز دهلران نه پروژه خاک خورده داشت و نه جوان افسرده و بیکار...
 
راه‌حل دوم تأمین سرمایه از بخش خصوصی است در مقابل امتیازات اقتصادی و سودهای کلان در این بخش نیز ما مشکلاتی داریم که اهم آن راه‌های ارتباطی است که تقریباً با این جاده‌ها هیچ سرمایه‌دار و سرمایه‌گذاری زحمت مسافرت به شهرمان را نیز به خود نمی‌دهد اما می‌توان با صحبت رایزنی و سماجت به‌هرحال پای عده‌ای سرمایه‌گذار را به دهلران باز کرد.
 
تأثیرگذاری بخش خصوصی از دولتی در دهلران بسیار بیشتر خواهد بود که استفاده از ظرفیت‌های این بخش کاملاً به توانایی مسئولین در جذب این عناصر متکی و وابسته است. یعنی مسئولین هستند که اگر هنر مدیریتی داشته باشند می‌توانند به شکل وسیع و با دادن وعده‌های منطقی و پرسود سرمایه‌گذار را مجاب کنند که به دهلران بیاید و در طرح‌ها و پروژه‌های آن سرمایه‌گذاری کند.
 
باید یادآوری کرد که مراد از مسئولین در اینجا هم مسئولین اجرایی و هم نمایندگان قانون‌گذاری است چراکه همکاری این دو بخش ضروری است.
 
البته این نوشته به معنای غافل شدن از بودجه‌ی کشور و کمک دولت نیست زیرا دولت چه به لحاظ اخلاقی و چه ازنظر منطق اقتصادی باید به این منطقه پول تزریق کند تا طرح‌هایی که بازدهی ملی آن‌ها قطعی است افتتاح شود اما دل بستن صد در صد بدان نیز هیچ فایده و منفعتی عاید این مردم عزیز نخواهد کرد.
 
متأسفانه ما در جذب بخش خصوصی بسیار ضعیف هستیم و حتی زحمت جستجو و وقت گذاشتن برای امری به این مهمی را نیز به خود نمی‌دهیم انگار ما اولویت‌های مهم‌تری داریم...
 
ما در دهلران کاری جز سرمایه‌گذاری و تأمین هزینه‌های پروژه‌های کلان آن نداریم.
 
در صورت افتتاح آن‌ها بیکاری کاهش پیدا خواهد کرد، آمار ازواج بالا خواهد رفت، میزان فساد کاهش پیدا خواهد کرد، خودکشی کمتر خواهد شد و اگر دقت کنید معضلاتی که به شکل زنجیر به هم وصل‌اند حل خواهد شد.
 
در پایان می‌خواهیم به سؤالی که ممکن است در ذهن خوانندگان این یادداشت به وجود بیاید پاسخ دهیم.
 
قطعاً این سؤال پیش خواهد آمد راهکار آنچه نوشته‌اید چیست؟ در پاسخ باید گفت که این دیگر وظیفه و از همه مهم‌تر فلسفه‌ی وجود مسئولان است که سرمایه‌گذار را از طریق واسطه‌های مشروع و لابی‌های مثبت مجاب به سرمایه‌گذاری کنند اینجا دیگر جولانگاه هنر مدیریتی است...
 
سرمایه‌گذار به دنبال سود است خب باید برای او تشریح کنیم. ارتباط برقرار کرده و پای آن‌ها را به دهلران بازکنیم.
 
دهلران ازنظر سوددهی برای یک سرمایه‌گذار نه‌تنها چیزی از مناطق قدرتمند اقتصادی کشور کم ندارد بلکه به دلیل دست‌نخورده بودن و کم رقیب و بی‌رقیب بودن به‌شدت برای یک سرمایه‌گذار آماده‌تر و مهیاتر است.
 
اینک مسیر نیز گویا هموارشده، البته نه به خاطر مسئولان بلکه این سرمایه‌گذاران هستند که بوی پتانسیل‌های شهر ما به مشامشان خوش آمده است و به اینجا می‌آیند.
 
امید است که این آمدورفت‌ها باقدرت مدیریتی مسئولان استانی و شهرستانی به نتایج خوبی برسد.
 
ما فقط نویسنده‌ایم ابزار اجرایی در دست مسئولین و استفاده درست از این ابزار تابع هنر مدیریتی آن‌ها است...
 
برای دهلران با این جمعیت کم و با ظرفیت‌هایی چون 180 هزار بشکه نفت روزانه، سیمان، چشمه قیر، گچ، محصولات فراوان کشاورزی، آب گرم و هزاران ظرفیت شناخته و نشناخته‌ی دیگر آن آرزوی آینده‌ای اقتصادی بهتر راداریم.
 
۳۰۷۴۱
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد