امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

روسیه و تلاش برای تبدیل شدن به یک هژمون منطقه ای

روسیه و تلاش برای تبدیل شدن به یک هژمون منطقه ای
 
هرگونه همکاری عمیق و استراتژیک میان روسیه و ناتو به این وابسته است که آمریکا و دولت های اروپایی، نقش و نفوذ روسیه را در منطقه خارج نزدیک به رسمیت بشناسند...
 
زهرا صالحی: استفن بلنک از متخصصان حوزه ارواسیا، معتقد است که راهبردهای روسیه از گزاره هایی تبعیت می کند که همه مبتنی بر بازی قدرت در عرصه بین الملل است. وی بر این باور است که روسیه در دوران پسا جنگ سرد در صدد ایفای نقش هژمون منطقه ای بوده که این مسأله را می توان از نوع قرار دادها و شریک هایی که انتخاب کرده است، درک نمود.
 
بلنک ضمن رد نظر افرادی همچون اسپیرو که معتقد هستند که روس ها در حال تقویت امور اقتصادی و پیوستن به سازمان تجارت جهانی  و ایفای نقش مثبت و همکاری جویانه در نظم نوین جهانی هستند، تأکید می کند که پیوستن به اقتصاد جهانی و تقویت زیرساخت های اقتصادی همه با هدف گسترش توان نظامی و بین المللی روسیه برای گسترش حوزه نفوذ خود بوده است. در دوران پساشوروی، حضور و نفوذ در منطقه پیرامونی و پذیرش این نفوذ از سوی دیگر کنش گران نظام بین الملل برای روسیه اهمیت بالایی داشته است. در واقع تشکیل یک هژمون منطقه ای برای روسیه جهت برقراری مشارکت و همکاری با ناتو در راستای اصل بیشینه سازی امنیتی ضروری است، بر پایه این استدلال نیکلاس جکسون معتقد است از آنجایی که روسیه در محاصره کشورهای ضعیف و تهدیدهای بزرگ امنیتی قرار دارد، این کشور راهی جز به کار گرفتن هژمونی در مناطق پیرامون خود(جمهوری های اروپای شرقی، آسیای مرکزی و قفقاز ) ندارد.
 
حضور نظامی قدرت های خارجی در منطقه خارج نزدیک، از نگرانی های مهم امنیتی روسیه است. یکی از جنبه های مهم تحولات منطقه که از جنبه نظامی هم قابل توجه است، پیامدهای ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی تولید و عرضه نفت منطقه به بازارهای مصرف جهان است که بازیگران خارجی را به منطقه می کشاند و زمینه را برای حضور نظامی آنان فراهم می سازد. با توجه به عملکرد کشورهای غربی مصرف کننده نفت در مناطقی مثل خلیج فارس که با همه توانایی از سرمایه خود در صنایع نفتی منطقه و همچنین از عرضه مطمئن نفت به بازارهای جهانی حمایت می کنند، این احتمال وجود دارد که سرمایه گذاری آنها در صنایع نفت و گاز منطقه خارج نزدیک ممکن است در آینده به حضور یا دخالت نظامی این کشورها در حمایت از سرمایه های خود بینجامد.
 
گسترش ناتو به سوی شرق و توسعه چتر حمایتی آن در مناطقی که روسیه آن را حوزه امنیتی خود می داند، یکی دیگر از دشواری های امنیتی روسیه در منطقه خارج نزدیک است. از دیگر سو، با اعلام این سیاست از سوی ناتو، کشورهای حوزه خارج نزدیک روسیه از آن استقبال کردند.گذشته از گرایش غرب گرایی در هیأت حاکمه روسیه، سایر گروه ها و گرایش ها این سیاست ناتو را تهدید علیه منافع روسیه می دانند.
 
از آنجا که منطقه پیرامونی روسیه رکن اصلی سیاست هژمونی منطقه ای این کشور است، مسکو در برابر گسترش و نفوذ ناتو در این منطقه ایستادگی می کند. بر پایه این استدلال هرگونه همکاری عمیق و استراتژیک میان روسیه و ناتو به این وابسته است که آمریکا و دولت های اروپایی، نقش و نفوذ روسیه را در منطقه خارج نزدیک به رسمیت بشناسند.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد