امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

برپایی نماز جماعت در مدارس راه پیوند قلبی دانش آموزان با دین

برپایی نماز جماعت در مدارس راه  پیوند قلبی دانش آموزان با دین
 
حضور دانش آموزان در صف نماز  پیوند قلبی آنها را با دین و معنویات افزایش می دهد.
 
نسیم دهلران/ زهرا فرزام: امروز بزرگترين ومهمترين مسئوليت انقلاب ما حفظ وتقويت واشاعه فرهنگ اسلامی است و که معروف ترین و راه آن آموزش در کودکی است چرا که طبق روایت معصوم آموختن در کودکی همانند نقش بر سنگ مانداگار می شود.
 
اگر بگوییم نماز در جامعه خصوصا در بين آحاد جوانان ونوجوانان از جذابیت خاصی برخوردار است چيزي به گزاف نگفته ايم زيرا امروز به عيان ديده مي شود كه دشمنان ما با استخدام همه امكانات و توانمندي هاي بشر اعم از سخت افزاري و نرم افزاري سعي در تضعيف مباني اعتقادي نوجوانان و جوانان مخصوصا در مراكز علمي وآموزشي از جمله در مدارس متوسطه را دارند. مقابله علمي دقيق وعميق با شرايط بوجودآمده از جمله وظايف شرعي وغيرقابل ترديد همه مسئولين سياسي وفرهنگي كشوراست لذا برپایی اقامه نماز جماعت در مدارس هجمه های فرهنگی را خنثی می کند.
 
برگزاری نماز جماعت در مدرسه، از كارهای بسیار مؤثر در گسترش فرهنگ مسجد و نماز جماعت است.
 
برگزاری مناسب و منظم نماز جماعت، زمینه مناسبی را برای ورود دانش آموزان به مسجد فراهم می كند به همین دلیل آموزش و پرورش، از مهم ترین سازمان های اثرگذار بر نسل آینده كشور است. كودكان و نوجوانان، ساعت ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با این سازمان در ارتباط اند و با توجه به نقش آموزشی و تربیتی این سازمان، یکی از مهمترین وظایف در تربیتی دینی کودکان و نوجوانان آموزش و ترویج نماز در بین آنان است که به موازات آموزش تعالیم دینی و پرورش فکری و اعتقادی آنها، لازم است عواطف دینی نیز در آنها رشد و گسترش یابد.
 
نتیجه اینکه  شرکت در مراسم مذهبی از قبیل نماز جماعت، نماز جمعه، مراسم اعیاد مذهبی، مراسم سوگواری در ماه محرم، مراسم شب های قدر و جلسات دینی در پرورش عواطف دینی کودکان و نوجوانان بسیار مؤثر است.
 
حضور دانش آموزان در صف نماز  پیوند قلبی آنها را با دین و معنویات افزایش می دهد و زمینه را برای شکوفایی ایمان فراهم می سازد و در این جا باید به نقش منحصر به فرد متولیان این امر  اشاره کنیم، نماز ارتباط قلبی انسان با یاد خداست و نقشی بسیار سازنده در تربیت روحی و اخلاقی انسان دارد. کسانی که با نماز آشنا هستند به پایگاه روحی و معنوی با ارزشی دسترسی دارند.
 
نماز و نقش بازدارندگی آن از گناه سبب میشود که  نوجوانانی که اهل نماز هستند در صورتی که لغزش هایی داشته باشند با اتکاء به این ارتباط پیوسته و منظم، راحت تر می توانند از لغزش های خود برگردند و خود را پاک سازند، از این رو نباید از نقش اساسی نماز در تربیت کودکان و نوجوانان غفلت کرد.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد