امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

جوان دیروزی یا جوان امروز

جوان دیروزی یا جوان امروز
 
اگر بگوییم جوانان امروز از جوانان دیروز بهتر هستند آنگاه نمونه های موفق آن عصر را نمی شود نادیده گرفت...
 
 
 

سید حیدر موسوی:

نسیم دهلران/سید حیدر موسوی: نوشته ام را با یک سوال آغاز می کنم هرچند که پاسخ آن را بارها و بارها در میان صحبت های محاوره ای بسیاری از بزرگترها از پدر تا معلم و همسایه و فامیل شنیده ایم و سوال این است:
جوانان امروز در مقایسه با جوانان سالهای دهه 60، جوانان بهتری هستند یا خیر؟
 
بسیاری از جوانان دهه 60 که امروز افراد پا به سن و میانسالی هستند و سالهاست که از دنیای جوانی فاصله گرفته اند بدون کوچکترین شک و تردیدی می گویند جوانان دوره ی ما یعنی دهه شصتی ها جوانان فوق العاده ای بودند خوب و مؤدب و سربه زیر و خلاصه از هر لحاظ عالی بودند و جوانان عصر حاضر هیچ وقت به گرد پای آنها نمی رسند.
 
البته در میان این اکثریت تعدادی از میان سالهای امروز و جوانان دیروز نظری مخالف این نظر دارند و جوانان امروز را بی محاکمه محکوم به سستی و تنبلی و کاهلی در انجام تکالیف دینی و اجتماعی نمی کنند.
 
بنده به عنوان یک جوان مانند بسیاری از هم سن و سال های خودم روزانه با موارد زیادی از این قضاوت ها مواجه می شوم که بی گمان خیلی از انها قضاوت کاملی نمی باشند و چه بسا که فاصله ی دنیای ما را با آنها بیشتر و بیشتر می کند. 
 
فاصله ای که مانند یک ویروس مرموز پیکره یکپارچه خانواده و حتی جامعه را آلوده کرده و عواقب منفی ناشی از آن دهها شکل ریز و درشت دیگر را با خودش یدک می کشد.
 
با این تفاسیر هنوز نتوانسته ایم پاسخ مناسبی برای سوال فوق پیدا کنیم. 
 
اگر بگوییم جوانان دیروزی بهتر از جوانان عصر حاضرند این قضاوت نه تنها جوان ترها بلکه بزرگترهای خودم را هم به زیر سوال می برد. حتماً می پرسید چطور؟
 
در پاسخ به این سوال من از گفته های خودتان (بعضی بزرگترهای عزیز) استفاده می کنم.
 
 آری کارشناسان تربیتی می گویند که مسئولیت تربیت بچه ها به عهده ی پدر و مادر و معلم و سایر بزرگترهاست اگر آنها کار خود را به نحو مناسبی انجام بدهند بی گمان بچه هایی خوب تربیت می شوند در یک کلام جوان امروز اگر بد باشد به اندازه ی خود جوان، خانواده او هم مقصر است چراکه این جوان محصول تربیت آنهاست.
 
از این گذشته اگر جوانان دهه 60 شرایط زندگی امروزی را داشتند چه کسی می توانست سلامت و موفقیت آنها ار تضمین کند البته هرکسی مسئول کار خودش است و نمی تواند کم کاری خودش را به شرایط زمانه محول کند.
 
 اما به هر حال شرایط جامعه در سلامت یا انحراف افراد بی تاثیر نمی باشد.
 
اگر بگوییم جوانان امروز نیز از جوانان دهه 60 بهتر هستند آنگاه نمونه های موفق آن عصر را نمی شود نادیده گرفت مثلاً شهید کاوه در 25 سالگی فرمانده لشکر می شود یا شهید حسن باقری در ....... فرمانده قرارگاه عملیاتی جنوب می شود یا هزاران جوان پاک و متعهد خالصانه در جبهه های نبرد جان عزیز خود را فدای میهن و نظام اسلامی کردند. 
 
پس بدون شک نمی توانیم خودمان را بهتر از جوانان دهه 60 بدانیم.
 
پس واقعیت را می توان اینگونه شرح داد:
 
اولاً ما جوانان اصلاً اهل مقایسه کردن خودمان با دیگر و سایر نسل ها نمی دانیم جوانان دیروز مشکلات اخلاقی و اجتماعی کمتری داشتند چراکه شرایط زندگی آنها شرایط راحت تری بود آنها کمتر در معرض عواملی محرک به خط و اشتباه بودند.
 
 آنها در فضای بسته تری زندگی می کردند که امکان گناه و خطا در آنجا کمتر بود.
 
آنها درگیر مساله ای مهم به نام دفاع از میهن بودند و فرصت زیادی برای پرداختن به مسائل حاشیه ای را نداشتند.
 
 آنها مانند ما بین کشمکش سنت و مدرنیسم گیر نکرده بودند لذا مشکلات و انحراف های اجتماعی کمتری داشتند.
 
اما در عصر ما دهها شکل ریز و درشت اجتماعی و فرهنگی زندگی ما را احاطه کرده است.
 
 فضای مجازی و محتوای هوس انگیز آن، بی کاری و بالارفتن سن ازدواج، کم شدن رابطه اعضای خانواده به دلایل متعدد که جدایی ما را از فضای خانه و خانواده بیشتر می کند، ابهام و سردرگمی در رابطه با آینده شغلی، بالا رفتن سن ازدواج، تهاجم فرهنگی گسترده دشمنان و دهها مساله ریز و درشت دیگر زندگی ما را احاطه کرده است که همه ی این موارد ما را مستعد خطا و اشتباه در زندگی می کند. 
 
بنابراین پاک ماندن و پاک بودن در این عصر یک نفر و یک ارزش ویژه می باشد که بدون شک درصد بالایی از جوانان این عصر از آن بهره مند هستند و مواردی که از خطاها در میان همسالان ما مشاهده می شود را نبایستی به همه جوانان نسبت داد.
 
 و اما ای بزرگتر خوب و دوست داشتنی که مرتب در مورد ما قضاوت می کنید چقدر در حق ما بزرگتری کرده اید؟ چقدر دنیای ما را و مشکلات ما را درک کرده اید؟ چقدر به ما درخصوص واگذاری مسئولیت ما اعتماد کرده اید؟ چقدر درخصوص ایجاد رابطه موثر و کارآمد با ما دغدغه داشته اید؟
 
چقدر عملکرد خودتان را درخصوص دنیای جوانان نقد و واکاوی کرده ای؟
 
ضمن اظهار ادب و ارادت به حضور همه بزرگترهای قوم و کشورمان خودمان را همیشه شاگرد و رهرو شما می دانیم اما از شما هم می خواهیم ما را با برچسب هایی مانند بی خیال، تنبل، بیکار، بیعار، بی ایمان، بی نماز و ... ننامید ماهرچه باشیم فرزند شما و محتاج حمایت شما هستیم پس ما را دریابید.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد