امروز چهارشنبه, 02 بهمن 1398 - Tue 01 21 2020
تازه ترین خبرها

طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدن

 طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدن
 
در باب علت ها و چرایی افزایش راحت امارهای طلاق در اینجا مجال بحث نیست. چرا که این مسله به حدی پیچیده است که کمتر صاحب نظری، سخنی تک علت مأبانه از آن رانده است...
 
 
 
 

 طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدن

نسیم دهلران/ حسن مؤمنی*: تشکیل خانواده، معلول پیوند یک زوج است. قداست و استواری خانواده در طول قرن ها پابرجا بوده و همچنان خواهد بود. اما نه به مصداق تاریخی خود، بلکه به اقتضائات زمانه خود نمودی کمتر از گذشته دارد. با این وجود، هیچ جایگزینی بهتر از آن برایش معرفی نشده است. با این امید، خانواده همچنان پایدار خواهد ماند علی‌الارغم تغییرات اجتماعی و فرهنگی حادث شده باید به آن با احترام نگریست.
 
یکی از نتایج چنین تغییرات شتاب‌گون معاصر، طلاق معرفی شده است. شکی نیست شتاب دادن طلاق در روزگار امروزی؛ ناشی از این تغییرات است. هر چند سابقه طلاق به روزگاران دور نیز بر می گردد اما دو داستان کاملا متفاوت را روای می نماید. به هر حال طلاق در بستر امروزی یک مسئله اجتماعی جدی تلقی می‌شود. 
 
وضعیت طلاق در کل کشور امری عمومی و همگانی مبدل شده و کاملا با رنگ خاموش در حرکت است. چنان، "گویا همه می‌دانند آنچه را که باید بدانند". تحقیقات حاکی از صعودی کاملا تدریجی و افزایشی در طلاق دارد.
 
در کمتر از ده سال نسبت ازدواج به طلاق در کل کشور به آستانه یک چهارم رسیده است. نسبت ازدواج به طلاق در سال 83 در کل کشور 9.8 و به نسبت 4.4 در سال 93 رسیده است. یعنی در مقابل حدود 10 ازدواج در سال 83 یک طلاق و در سال 93 در مقابل حدود 4.4 ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است. شکی نیست به زودی به آستانه "یک چهارم" صعود خواهیم کرد. بدین شکل که در برابر 4 ازدواج یک طلاق و به شکلی صریح تر 25 درصد ازدواج ها منجر به طلاق خواهند شد.
 
در باب علت ها و چرایی افزایش راحت امارهای طلاق در اینجا مجال بحث نیست. چرا که این مسله به حدی پیچیده است که کمتر صاحب نظری، سخنی تک علت مأبانه از آن رانده است. به اعتقاد نویسنده، چیزی که مشخص است این است که چون این ارزش های اجتماعی و هنجارهای یک جامعه است که تعیین می کند افراد چگونه رفتار کنند، بدین جهت در جامعه‌ایی که طلاق بالاترین قداست را دارد کمتر به فروش خواهد رفت، افراد دچار طرد اجتماعی خواهند شد، هزینه اجتماعی آن قابل جبران نیست، فشار و نیروی اجتماعی مانع این امر می‌شود و از این قبیل. لذا طلاق را می توان تابع قدرت و ضعف ارزش‌ها و هنجارهای یک جامعه دانست. اگر این ارزش‌ها دچار ضعف و نوسان گردند؛ طلاق‌ها تسهیل خواهند شد. به هر حال این قدرت ارزش‌ها و هنجارهاست که تعیین کننده رفتارها در مقابل کردارهاست. مع‌الوصف؛ چرایی و علت‌های این پدیده به یادداشت‌های آتی واگذار خواهد شد.
 
مسلماً اولین گام در برداشت درست از پدیده طلاق بررسی و شناخت آماری طلاق‌های به ثبت رسیده و استخراج نسبت‌های مختلف این پدیده در مقایسه با ازدواج می‌باشد. بدین حال، جایگاه استان ایلام مورد مداقه قرار خواهد گرفت. نمودار (1) نشان می‌دهد که در استان ایلام اولاً؛ تعداد ازدواج‌ها از سال 83 تا سال 90 به اوج خود می‌رسد. رقمی تاریخی در سال 90 برای استان اتفاق میفتد و به تعداد 7459 می‌رسد. و مجدد از سال 90 به بعد دوباره رو به کاهش می‌گذارد. و در بدترین حالت خود در سال 93 به کاهشی قابل توجه و در جدیدترین یافته و تحقیقات، در نه ماه اول سال 94 پایان آذرماه، به تعداد 4432 می رسد. و انتظار نمی‌رود در مقایسه با سال 93 اختلاف زیادی داشته باشم. دید کلی ازدواج در استان نشان می‌دهد در 12 سال اخیر تعداد ازدواج ها در ابتدا رو به افزایش می‌گذارد تا در اوج خود در سال 90 می‌رسد و در مرحله بعدی دوباره میل به کاهش نشان می‌دهد. اما در مقابل، طلاق از کمترین رقم تاریخی خود در سال 83 شروع می‌شود تا در سال 91 به حداکثر خود نسبت به قبل و بعد خود می‌رسد. اما در سال 93 و 94 از رقم حداکثری خود در سال 91 دور و کمتر می گردد. بنابراین می‌توان وضع طلاق را نیز به مثابه ازدواج دانست که از کمترین شروع ، سپس به حداکثر خود و در مرحله بعدی دوباره رو به کاهش می‌گذارد. 
 
 طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدننمودار 1: فراوانی ازدواج و طلاق در استان ایلام در طول 12 سال اخیر
 
 
نسبت ازدواج به طلاق
این شاخص به ما نشان می‌دهد که در مقابل چند ازدواج یک طلاق خواهیم داشت. هرچه  این نسبت بزرگتر باشد مطلوب‌تر است. جدول(1) نشان می‌دهد که در سال پایه یعنی 83 نسبت حدود 29 ازدواج و یک طلاق بوده است. اما به تدریج این نسبت جمع می گردد تا نهایتا به نسبت حدود 9 ازدواج و یک طلاق در سال 93 می رسد و در همچنین در نه ماه 94 همچنان  روند کاهشی خود را ادامه می دهد. این نسبت در سال 94 برابر با 8 می باشد. لازم به ذکر است در حال حاضر نسبت ازدواج به طلاق در کل کشور 4.4 در سال 93 و در 94 در حال حاضر 4.3 می‌باشد. رقم استان در مقابل میانگین کشوری بسیار بهتر است تقریبا دو برابر کل کشور وضع بهتری داریم. بدین شکل که در مقابل 8 ازدواج یک طلاق برای استان ایلام و سهم میانگین کشوری 4.4 ازدواج و یک طلاق است. اما در دید زیرین این روند، این خوشبینی رو به کم رنگ شدن است. در طول 12 سال، نسبت استان از 29 ازدواج به 8 ازدواج در مقابل یک طلاق قدم نهاده است. هر چند جایگاه استان در کل کشور در رتبه‌های آخری طلاق است اما این نسبت به سرعت گام در مسیر کوچک شدن نهاده است. 
 
 طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدنجدول1: نسبت ازدواج به طلاق در استان ایلام
 
 طلاق، خوش‌بینی توام با کم رنگ شدننمودار2: نسبت ازدواج به طلاق در استان ایلام
 
*جامعه‌شناس
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد