امروز دوشنبه, 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019
تازه ترین خبرها

مرز زخم خورده

غلام را بختیاری/ مرز زخم خورده
 
برقلب این سرزمین زخم های بسیاری حک شده است.
 
 
 

مرز زخم خورده

نسیم دهلران/ غلام رضا بختیاری: دیروز؛ دشت های سرسبز و تپه ای که در آن میانه سر برآورده است. تاریخچه ی با قدمت کهن از این سرزمین را یادآور می شود : تپه علی کش...
 
از دل کوه های آن آبی می جوشد، آبی گرم با اسانس گوگردش، شفابخش درد های بسیارست: چشمه های آب گرمه(سرگرو)...
 
در پهنه دیگر این دشت چشمه ای از طلای سیاه غلیان می نماید و بر زمین جاری می گردد: چشمه قیر...
 
گمرک ترانزیت کالا به کشوری که پیوند خویشی و نسبی مردمان این خطه به سالها دور برمی گردد و عشایر و کشاورزانی با کم ترین  امکانات به آبادی  وطن خویش مشغول به کارند.
 
مرز زخم خورده
 
 
آن روزها 
زمین و زمان را به هم دوخته اند.خان محمد و الیاس دلشان آرام و قرار نداشت. هر لحظه از گوشه ای خبر می رسید و همه جا را آشوب فراگرفته بود و نقطه نقطه این دیار زیر آتش کینه دشمن به خاک و خون کشیده شده بود.
 
شمال تا جنوب منطقه از سه گلال، چیلات، نیزار، بیات و میمه تا دهلران و دشت اکبر و موسیان، نهرعنبر، زبیدات، شرهانی، چم هندی، ربوط، عین خوش و دشت عباس و فکه، همه و همه در این لطف بی نصیب نماندند و خاکشان به خون جوانان این میهن اسلامی رنگین شد.
 
دشمن بی حساب می آمد و قلب دشت ها و تپه ها را می شکافت. گروه اندک بود و تاب مقاومت از این دشمن تا به دندان مسلح را نداشت. اما هرچه باشد بهتر بود از نشستن و تسلیم شدن.
 
در نیم روز کار همه به پایان رسیده بود. الیاس و خان محمد پرواز آسمان نصیب شان شده بود گرچه دستانشان را بسته بودند.
 
دشمن در زمین ها مین کاشت و بر گوشه گوشه آن نشانی از خود را برجای گذاشت: کانال "بجلیه" با طول 90 کیلومتر و سنگر صدام و میلیون ها میلیون مین و سیم خاردار و....و هزاران مقر بتونی و.... 
 
مرز زخم خورده
 
امروز 
هنوز که سالها از آن روزها می گذرد، می توانی نشانه های حماسه ی را در چهره و تن آدم ها و جای جای آن به خوبی با چشم خود مشاهده کنی.
 
 هجوم آغاز شده بود و دفاعی که تقدس اش از آن همه رفتن و گذشتن و ماندنی گشتن را به یادگار، قرار همیشگی داد.
 
برقلب این سرزمین زخم های بسیاری حک شد، و طبیعت آن ماورای شد. و گویی برای همیشه تاریخ، افلاکی گردید. و تطهیر این دیار با خون فرزندان وطن، آن را آسمانی کرد.خراش ها و ریش های دشمن بر رخسار آن او را از پای نیفکند.
 
التیام این زخم کهنه به چند سال طول خواهد کشید و به چه قیمتی...!
 
مرز زخم خورده
مرز زخم خورده
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد