امروز شنبه, 02 تیر 1397 - Sat 06 23 2018
تازه ترین خبرها

جدال مدرنیته و سنت ها

 جدال مدرنیته و سنت ها
 
فضای مجازی را باید همانند هر رویداد جدیدی که در دنیا متولد می شود از دو منظر فرصت و تهدید مورد بررسی قرار داد.
 
 

 جدال مدرنیته و سنت ها

به گزارش نسیم دهلران/احسان صحرایی؛ اهمیت فضای مجازی در عصر جدید و کاربرد گسترده آن درمیان افراد آن را به موضوع مهمی تبدیل کرده است که همانند هر موضوع دیگری باید از منظر تهدید و فرصت، دیده شود.
 
فضای مجازی، سکه ای است که باید دو روی آن را با هم دید. رویی که ناظر به فرصت‌ها و نقاط قوت آن بوده و روی دیگر که ناظر به تهدیدها -یا به تعبیری نقاط ضعف این فضا- می‌باشد. باید دانست که شناخت صحیح فضای مجازی و به تبع آن، استفاده‌ی صحیح و در عین حال حداکثری از این پدیده‌ی دنیای مدرن، مستلزم شناخت و سپس لحاظ کردن هر دو روی سکه‌ است.
 
جهانی و فرامرزی بودن، دست یابی آسان به آخرین اطلاعات، جذابیت و تنوع، آزادی اطلاعات و ارتباطات، کاهش هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و ...، گسترش عدالت رسانه‌ای، گسترش تعاملات و تبادل نظرها با سرعت بسیار بالا،ارسال اطلاعات بدون حد و مرز و... ز جمله مواردی است که می‌توان به عنوان فرصت‌ها و به تعبیری، نقاط قوت استفاده از فضای مجازی نام برد.
 
اما این همه فرصت و مزیت مستلزم آن است که هر مخاطبی بخواهد از فرصت های خوب فضای مجازی استفاده کند باید اطلاعات خود را از تهدیدات آن نیز بالا ببرد و بداند که هدف او برای نگاه کردن به این پنجره جدید چیست؟
 
از ابتدای زندگی بشر امنیت یکی از دغدغه های اصلی انسان ها بوده است، امروزه با گسترش اینترنت و فضاهای شبکه ای در کشورمان لزوم امنیت برای فعالیت در این فضاهای مجازی بیش از پیش احساس می شود. ترس و بیم از تخریب مبانی اخلاقی و اجتماعی، و نداشتن امنیت روانی و فرهنگی ناشی از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب از طریق اینترنت و فضاهای مجازی واکنشی منطقی است، زیرا هر جامعه ای چارچوب های اطلاعاتی خاص خود را دارد. طبیعی است که هر نوع اطلاعاتی که این حد و مرزها را بشکند، می تواند سلامت و امنیت جامعه را به خطر اندازد. برخلاف وجود جنبه های مثبت شبکه های جهانی، سوء استفاده از این شبکه های رایانه ای توسط افراد هنجارشکن، امنیت ملی را در کشورهای مختلف با خطر روبرو ساخته است. از این رو به کارگیری روش ها و راه کارهای مختلف برای پیشگیری از نفوذ داده های مخرب و مضر و گزینش اطلاعات سالم در این شبکه ها رو به افزایش است.
 
خوشبختانه با وجود هیاهوی بسیاری که شبکه جهانی اینترنت و فضاهای سایبر را غیرقابل کنترل معرفی می کند، فناوری لازم برای کنترل این شبکه و انتخاب اطلاعات سالم روبه گسترش و تکامل است.
 
احسان صحرایی؛ جدال مدرنیته و سنت ها
 
فضای مجاز استان ایلام را نیز همانند کشور گریبان گیر خود نموده است و خیابانی وجود ندارد که در آن قدم بزنی و جوانی را نبینی سر در گوشی خود ننموده است و در حال چک کردم فضای خصوص مجازی خود نباشد.
 
همسایه ها و دوستان در خیابان ها بی آنکه بدانند از کنار هم عبور می کنند و نه سلام و نه علیک سلامی رد و بدل می شود.
 
این روزها پرسیدن احوال پرسی از دوستان و خویشاوندان کسر و شأن دارد چراکه هر فردی صبح که بیدار می شود احوال و روحیه ی خود را در پیج شخصی اش که در شبکه های اجتماعی وجود دارد به به بار می گذارد و انتظار دارد همه در آن پیج احوال پرس او باشند.
 
بیشتر مدیران ادارت استان ایلام تا فرصتی را به دست می آورند سریع گوشی خود را برداشته و وای فای(wi-fi)  آن را روشن می کنند تا از طریق اینترنت سری به دنیای بیرون آن اداره در زمان اداری بزنند.
 
گاهی و فقط گاهی هم اتفاق می افتد که در لحظه چک کردن شبکه های اجتماعی فضای مجازی توسط آن مدیر، به یکباره ارباب رجوعی فرا برسد که به دلیل این اشتباه بزرگ ارباب رجوع که در زمان کار فضای مجازی مدیر وارد اتاق شده است یا کار او به روزهای دیگر موکول می شود و یا برخورد قابل توجهی با این ارباب رجوع نمی شود.
 
یاد روزهایی بخیر که تا وارد اتاق مدیران می شدیم از روی صندلی بلند می شدند و با خوش روی جوابگوی خواسته هایمان بودند. اما امروز البته نه برای همه ولی هستند مدیران که هنگام ورود ارباب رجوع حتی حاضر نیستند نگاه از گوشی خود بردارند.
 
دغدغه‌های مردم و مسئولین در مورد فضای مجازی و سازوکارهای حاکم بر آن، از این منظر که بسیاری از امورات اجتماعی و فرهنگی با آن عجین شده، موضوعی جدی و حقیقی است و صدور فرمان تشکیل شورای عالی فضای مجازی در اسفند 1390 توسط رهبر انقلاب ازآن جهت بود که اهمیت و نقش تأثیرگذار این فضا بر شهروندان، غیرقابل انکار و تعیین کننده است. اساساً اگر مواجهه فعال و مبتکرانه در این فضا صورت نگیرد به یقین، تهدیدات فضای مجازی بیش از فرصت‌های ایجادشده خواهد بود و این شرایطی است که اکنون با آن روبه رو هستیم.
 
برای جامعه ای مانند جامعه ما که اجتماعی ارزشی و برآمده از آموزه‌های اسلامی است و از فرهنگ غنی انقلابی بهره‌مند است، قطعاً تهدیدات فرهنگی، اجتماعی و ضد ارزشی یا ضداخلاقی، مسئله‌ ای است که به‌هیچ وجه نمی‌توان از آن اغماض کرد و به سادگی از کنار آن عبور نمود.

منابع:
کتاب> فرصت ها و تهدید های فضای مجازی
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد