امروز شنبه, 02 تیر 1397 - Sat 06 23 2018
تازه ترین خبرها

دوم اسفند عملیات والفجر 6 چیلات

دوم اسفند عملیات والفجر 6 چیلات
 
آنجاییکه که باید به روز چیلات پرداخته شود همه تریبون ها ورسانه ها وقلم بدستان در سکوت محض قرار دارند.
 
به گزارش نسیم دهلران/ جعفر نظری؛ هرچند که به یمن حضور و تردد کاروان های عتبات عالیات در عراق وایام اربعین وجریان بازگشایی مرزها  نام چیلات در مقاطعی از سال بر سر زبانها قرار می گیرد اما آنجاییکه که باید به روز چیلات پرداخته شود همه تریبون ها ورسانه ها وقلم بدستان در سکوت محض قرار دارند . امروز دوم اسفندماه است همان روزی که با نام  مبارک حضرت زهراسلام لله علیها عملیات والفجر 6 در محور های چیلات، نیزار، سه گلال ومنطقه شرق رودخانه چیلات آغازشد. این عملیات تهاجمی از ابتکارات تاکتیکی فرماندهان دفاع مقدس بود تا با اصل غافلگیری در محدوده ای غیر قابل پیش بینی برای دشمن بعث وبا توپوگرافی بسیار خشن در زمانی کوتاه انجام گیرد. 
 
دوم اسفند عملیات والفجر 6 چیلات                                                        نمایی ازمنطقه چیلات
 
ماموریت اصلی در این عملیات جلب توجه دشمن به منطقه چیلات وغافل شدن او از اجرای عملیاتی بزرگ بنام خیبر در منطقه طلاییه بود .که به همین خاطر علاوه برموقعیت جغرافیایی وچگونگی خط وحدهای نیروهای خودی ودشمن، وارد عمل شدن در چنین عملیاتی برای نیروهای عمل کننده بسیار سخت بود . بخصوص اینکه این نیروهابچه های خوش آب وهوای شمال کشور و لشکر 25 کربلا مازندران باشند که ازنظر آب وهوایی واقلیمی با منطقه ای متفاوت با محل زندگی خود مواجه شوند.صعب العبور بودن منطقه ونداشتن جاده ارتباطی وبمباران های مکرر نیروهای ادوات وپشتیبانی در جنوب جاده دهلران به مهران در روزهای قبل از عملیات باعث شده بود که این یگان فقط با اتکا به خدا وبا توان عملیاتی خود بعد از سپری کردن یک شبانه روز وپیاده رویی درمیان کوه ها وتپه ماهورها خود را به نزدیک ترین فاصله با خط دشمن برسانند . نیروهای بعثی که بر بلندترین رشته ارتفاعات یروان تا سه گلال مستقر بودند در عرض سه کیلومتری به کمین هایشان انواع میادین مین وموانع ایذایی را بکار برده بودند بطوریکه  رودخانه های خشک چیلات، نیزار وسه گلال را با روش های مهندسی وطرح انسداد واحداث پایه های بتنی به مین های ضدنفر وخودرو مسلح کرده بودند که  حتی با سیلابی شدن این رودخانه های فصلی هم  جابجا نشده ودر جای خود کاربرد داشتند.
 
دوم اسفند عملیات والفجر 6 چیلات                                               پایه های بتنی موانع مین در رودخانه چیلات
 
 
زمان عملیات ساعت 20 و30 دقیقه شامگاه دوم اسفندماه 62 بود ودشمن سرمست از امکانات وتجهیزات در دقایق اولیه در هم کوبیده شدکه  به اعتراف اسرای عراقی آن را از امدادهای غیبی برای نیروهای ایرانی می دانستند که هرگز باحجم موانع مین وشرایط منطقه وبعد فاصله وقوع چنین نبردی غیر قابل تصور بود. اما صبح عملیات وروزهای پس از آن طبق معمول نیروهای احتیاط دشمن برای اجرای پاتک ومقابله با با تنها یگان خودی یعنی تیپ 25 کربلا بکار گرفته شدند .صدامیان داعش صفت که از نبودنیروی پشتیبان وادوات وحتی امدادگران اطلاع داشتند به مدت چهار شبانه روز در یک جنگ نابرابر نظامی رزمندگان فداکار مازندرانی را در محاصره قرار دادند. دشمن به تانک وتوپ وانواع سلاح های کشتار جمعی مسلح  واز پشتیبانی هلی کوبترها وهواپیماهای جنگی برخورداربود ورزمندگان اسلام تنها سلاح های سبک ویا احیانا قبضه های آرپی چی 7 که مهمات شان از سنگرهای عراقی تامین میگردید در دست داشتند .این درگیری تن به تن در حالی بود که تمام توجه دشمن بعث را به چیلات جلب کرده بود اما غافل از اینکه در همین لحظه عملیات بزرگ خیبر انجام می گیرد تا تلافی خون این لا له های گلگون کفن که پیشمرگانه وبا معرفت کامل این مسیر حقیقی را پذیرا شده بودندگرفته شود .
 
دوم اسفند عملیات والفجر 6 چیلات                                                  موانع ایذایی دشمن در چیلات
 
 
سخن در این باره زیاد است واز نگاههای مختلف میتوان به محتوای این عملیات پردازش نمود .وشاید خاطرات زیادی از رشادتها در سینه دلاور مردان مازندرانی وگیلانی وگلستانی که نقش اصلی را داشته اند هنوز وجود دارد .برخی از فرماندهان عزیز وسرداران این عملیات چون حاج علی فردوست ،کمیل کهنسال واسکندرمومنی به لطف خداوند در قید حیاتند که هرگاه پای صحبت هایشان بنشینید چیلات را وآن لحظه های سخت را خوب تصور می کنید .آنها هنوز از سردار شهید این میدان پهلوان ذبیح الله عالی و ایثارگری وواکنش شهید محمد ابراهیم طوسی فرمانده مشهور مازندران درهنگام عقب آوردن پیکر برادر شهیدش محمد هادی  طوسی از شرق رودخانه چیلات و حضور شهیدان اسماعیل زاده پدر وپسر شهیدی که سال ها در آغوش هم در سه گلال آرمیدند و... سخن به میان می آورند وبرایشان اشک می ریزند.
 
اما غرض این حقیر که از راه دور با قلمی نارسا واوقاتی محدود و مشغله های زیاد به این تقویم زمانی می پردازم چیزی نیست جز اینکه نسل های سوم وچهارم را از این حوادث عظیم آگاه  نمایم . حوادثی که برای مان افتخار ودر عین حال عبرت ودرس گرفتن از کسانی است که از تمام وجود خود گذشتند وتحمل همه مشقت ها به شهر ما آمدند تا امروز بسیاری از ما که تاآن روز حتی این دنیا را درک نکرده بودیم آسوده خاطر به زندگی خود ادامه دهیم . واگر گوش دل را بر زمین دهلران وجاده چیلات  وقدمگاه آن عزیزان بگذاریم . نداهایی می رسد که< هان جوانان عزیز راهمان را ادامه دهید ومانند ما دو ویژگی در خود حفظ کنید اول مطیع امر ولیتان باشید ودوم در هر موقعیتی دشمنتان را بشناسید.
 
در پایان این نوشتار شایسته است که پیشنهاد نمایم که صاحبان فکر فرهنگی به پاسداشت این روز وتشریح این عملیات بپردازند ودر تربیون ها ودر محافل ومجالس رسمی از شهدای عملیات والفجر 6 ذکر خیر نمایند . چه زیباست اگر میادین وخیابان های شهر ما مزین شود بنام والفجر6، دهم آبان (عملیات محرم) ،فتح المبین  و...
 
برای ارواح مطهر همه شهیدان وامام شهیدان صلواتی را ختم نمایید . موفق باشید.
 
30741
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد